logo facebook
Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania - przeczytaj naszą politykę prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności. AKCEPTUJĘ
Zdjęcia z Gminy Poczesna
Herb Gminy Poczesna
 

O KOMUNIKACJI ROWEROWEJ

    z dnia: 2019-06-04
SŁÓW KILKA
oficer -rowerowyoficer -rowerowy

...mimo, że mobilność w znaczący sposób przyczynia się do wzrostu gospodarczego, jej pozytywne oddziaływanie należy zestawić z negatywnymi skutkami. Ruch miejski powoduje 40% emisji CO2 i 70% innych zanieczyszczeń. Wyzwania takie jak zagęszczenie ruchu drogowego, bezpieczeństwo, oddziaływanie na środowisko, niekontrolowany rozrost miast, rosnące zapotrzebowania komunikacyjne zaspakajane głównie przez rosnącą liczbę aut są wspólne dla naszych miast i ich obrzeży w całej Europie. Odpowiadając na te wyzwania samorząd naszego województwa śląskiego podejmuje szereg działań w zakresie popularyzacji komunikacji rowerowej oraz rozwoju infrastruktury rowerowej.”

To cytat z dokumentu pt „ZAŁOŻENIA REGIONALNEJ POLITYKI ROWEROWEJ WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO WRAZ Z KONCEPCJĄ SIECI REGIONALNYCH TRAS ROWEROWYCH” nad którym to dyskutowali przedstawiciele samorządów północnej części naszego województwa od Krzepic do Zawiercia i Łaz, którzy przybyli licznie 17 maja na zaproszenie Wójta Gminy Poczesna - Krzysztofa Ujmy.

Jako doświadczony rowerzysta i samorządowiec od wielu lat zabiegam o popularyzację komunikacji rowerowej w naszym regionie i z zazdrością oglądam powstałe tu i tam drogi dla rowerów (DDR), które jako Gminny Oficer Rowerowy oraz członek powstałej niedawno Śląskiej Rady Rowerowej mam okazję audytować. Nie trzeba daleko jechać, wystarczy odwiedzić Dźbów żeby przejechać się oddaną niedawno obwodnicę Stradomia aż do granicy gminy Konopiska, trochę dalej na wschód oddana niedawno droga do Olsztyna, wcześniej sieć miedzy gminami Żarki, Niegowa i Janów. Magistrala rowerowa z Pszczyny do Goczałkowic jako część Wiślańskiej Trasy Rowerowej, czy Żelazna Cyklotrasa wspólny projekt gmin Polskich i Czeskich w okolicy Jastrzębia Zdrój i Karwiny.

Ruch rowerowy rozwija się bardzo dynamicznie, szczególnie w okresie letnio-wakacyjnym, ale co ważniejsze przybywa użytkowników całorocznych uprawiających nie tylko turystykę rowerową ale także ludzi jeżdżących rowerem do pracy i na zakupy o ile warunki drogowe (istnienie DDR) na to pozwalają.

I to właśnie ta kwestia: powstawanie nowych Dróg Dla Rowerów w naszej części województwa zgodnie z zasadami wypracowanymi przez cały zespół ludzi przez ostatnie kilka lat na wniosek mieszkańców była omawiana 17 maja i będziemy nad nią dalej pracować na następnym spotkaniu planowanym na 25 czerwca także w Gminie Poczesna.

G.O.R. Marek Morzyk

 
oficer -rowerowyoficer -rowerowy
oficer -rowerowyoficer -rowerowy
oficer -rowerowyoficer -rowerowy
oficer -rowerowyoficer -rowerowy
oficer -rowerowyoficer -rowerowy
oficer -rowerowy
oficer -rowerowy
oficer -rowerowy
oficer -rowerowy
oficer -rowerowy