logo facebook
Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania - przeczytaj naszą politykę prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności. AKCEPTUJĘ
Zdjęcia z Gminy Poczesna
Herb Gminy Poczesna
 

63 dni bohaterstwa

    z dnia: 2018-07-31
1 sierpnia 2018 roku mija 74 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego.

Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia, punktualnie o godz. 17. Było to zbrojne, przygotowane m.in. przez Armię Krajową, wystąpienie przeciwko niemieckiemu okupantowi. Zamiarem (politycznym) organizatorów było również wyzwolenie stolicy, zanim zrobi to Armia Czerwona, która – jak pokazała historia - to po rozpoczęciu Powstania Warszawskiego, wstrzymała ofensywę i odmówiła pomocy walczącym powstańcom.

Po ponad dwóch miesiącach walk, słabo uzbrojeni powstańcy nie mieli (ze świetnie wyposażonymi wojskami niemieckimi) najmniejszych szans na wygraną. W konsekwencji, 3 października 1944 roku – powstanie upadło.

Bilans tego bohaterskiego zrywu był tragiczny. W czasie 63 dni zginęło ok. 16 tys. powstańców. Życie za ojczyznę oddawali m.in. poeci: Krystyna Krahelska (autorka m.in. słów do powstańczej pieśni pt: „Hej chłopcy, bagnet na broń”), Tadeusz Gajcy czy Krzysztof Kamil Baczyński. Na wieść o przystąpieniu do powstania tego ostatniego, krytyk literacki Stanisław Pigoń powiedział:

Cóż, należymy do narodu, którego losem jest strzelać do wroga brylantami…

Bilans powstania, to także uznanie tysięcy ludzi za zaginionych, a ok. 15 tys. – jak podają źródła - wziętych do niewoli. Ucierpieli mieszkańcy stolicy. Podczas nalotów, ostrzeliwań artyleryjskich zginęło blisko 200 tysięcy cywilnej ludności!

W trakcie trwających ponad dwa miesiące walk, prawie cała lewobrzeżna Warszawa została zrównana z ziemią.

Po II Wojnie Światowej nie można było czcić bohaterów, oddawać hołdów poległym czy nawet wspominać o Powstaniu Warszawskim. Szczęśliwie dożyliśmy czasów, kiedy można o tym sierpniowym zrywie uczyć się w szkołach, w Muzeum Powstania Warszawskiego. Oglądać filmy dokumentalne i fabularne, czytać książki czy oglądać programy rocznicowe.

Niewątpliwie, w dziejach najnowszej historii Polski, Powstanie Warszawskie uznawane jest za jedno z najważniejszych wydarzeń. Jednak nadal historycy polemizują, czy ze względu na ogrom ludzkiej tragedii i strat było ono zasadne.

opr. A. Nawrot


 

Stań, wspomnij, pomyśl...

...o Tych, dzięki którym możesz żyć w suwerennym, wolnym kraju...

1 sierpnia 2018 roku, o godz. 17 włączone zostaną syreny alarmowe. Zatrzymaj się, by uczcić wszystkich bohaterów chwilą zadumy, modlitwą...

an