logo facebook
Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania - przeczytaj naszą politykę prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności. AKCEPTUJĘ
Zdjęcia z Gminy Poczesna
Herb Gminy Poczesna
 

„Bractwo Kuźnic”- ruszamy do przodu

    z dnia: 2009-06-25
6 maja Zarząd Województwa Śląskiego uchwalił listy Lokalnych Grup Działania w ramach Programu „Rozwój Obszarów Wiejskich” Osi IV projektu LEADER. Na listach ze 153 punktami znalazła się Lokalna Grupa Działania „Bractwo Kuźnic”. Po ogłoszeniu listy 22 maja w Katowicach podpisano umowę między Przedstawicielami „Bractwa Kuźnic” a Urzędem Marszałkowskim. Oznacza to, iż Stowarzyszenie może przystąpić do realizacji Lokalnej Strategii Rozwoju, korzystając z przeznaczonych na ten cel ponad 5 mln. zł.
„Bractwo Kuźnic”- ruszamy do przodu„Bractwo Kuźnic”- ruszamy do przodu
Tym samym oficjalnie już, jak mówi Wójt Gminy Poczesna Krzysztof Ujma obszar Poczesnej, Boronowa, Kamienicy Polskiej, Starczy i Konopisk przestał być białą plamą na mapach LGD Województwa Śląskiego. To doniosłe wydarzenie, gdyż zgodnie z przyjętą wizją utworzenie Stowarzyszenia oraz pozyskane środki mają sprzyjać realizacji bardzo ważnych celów. Misja działania „Bractwa” zakłada bowiem m.in.: poprawę jakości życia oraz integracji mieszkańców poprzez promowanie przedsiębiorczości, wykorzystanie zasobów naturalnych i kulturowych oraz rozwinięcie infrastruktury turystyczno-rekreacyjnej.
Lokalna Grupa Działania „Bractwo Kuźnic” przyjęła formę Stowarzyszenia
i oficjalnie została zarejestrowana już 19 marca 2008 roku. Od samego początku, co podkreśla Prezes Stowarzyszenia Marita Skowron, inicjatywa tworzenia LGD na tym terenie oraz szukania zainteresowanych współpracą gmin wyszła ze strony „Dwóch ojców w osobach: Wójta Gminy i jego Zastępcy, którzy od początku pilotowali to przedsięwzięcie i bez ich wsparcia działalność Stowarzyszenia byłaby bardzo trudna”. Pomysł okazał się jednak bardzo trafiony i niezwykle potrzebny. „Dopiero teraz widać jak brakowało takiego Stowarzyszenia na tym terenie” - mówi Wójt. Obrazem tej potrzeby może być choćby moment tworzenia nazwy LGD. Jak wspomina prezes podczas burzy mózgów członkowie zdecydowali się przyjąć nazwę „Bractwa Kuźnic” nawiązując do idei solidarności, zakładając tym samym tworzenie partnerskich relacji między członkami Stowarzyszenia oraz odwołując się do istniejącej na tych ziemiach tradycji górnictwa i przetwarzania rud żelaza.
Czym zatem może stać się „Bractwo Kuźnic” dla mieszkańców stowarzyszonych gmin? Zarówno Marita Skowron jak
Krzysztof Ujma jednogłośnie twierdzą, iż pozyskane środki są szansą na polepszenie zarządzania lokalnymi zasobami, co pozwoli równocześnie na integrację i mobilizację mieszkańców. Już teraz głośno mówi się, iż w gminie Poczesna za te środki mają być m.in.: utworzone parki wiejskie, zrealizowane szlaki rowerowe i kajakowe, skansen z wyrobami rękodzielniczymi.
Takie działania w długofalowym procesie mogą zaowocować rozwojem agroturystyki. Wydaje się zatem iż, wysiłek związany
z założeniem Stowarzyszenia i pozyskiwaniem środków, który opierał się na dobrowolnej i społecznej pracy członków stowarzyszenia, nie pójdzie na marne.
Co teraz? Prezes Stowarzyszenia zauważa, że do 6 lipca Urząd Marszałkowski ma rozpatrzyć wnioski na przyznanie dofinansowania na funkcjonowanie LGD. Marita Skowron zakłada, że realny termin na pozyskanie środków to wrzesień.
To ważna data, gdyż w tym momencie zostaną ogłoszone konkursy na działania w ramach tzw. „małych projektów” i odnowy wsi. Do końca tego roku środki zostaną zakontraktowane.
Aktualne informacje dotyczące działania „Bractwa Kuźnic” znajdą Państwo na stronie internetowej: www.bractwokuznic.poczesna.pl. Ponadto od sierpnia w Urzędzie Gminy w Poczesnej w pok. 36 codziennie będzie istniała możliwość konsultacji w sprawie projektów zgłaszanych do LGD. Zapraszamy zatem do udziału.



„Bractwo Kuźnic” w liczbach:
  • 5 gmin uczestniczących w LGD: Poczesna, Starcza, Kamienica Polska, Konopiska i Boronów
  • liczba członków stowarzyszenia: 45 osób plus 5 wójtów reprezentujących władze każdej gminy
  • odbiorcy: 34 465 osób
  •