logo facebook
Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania - przeczytaj naszą politykę prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności. AKCEPTUJĘ
Zdjęcia z Gminy Poczesna
Herb Gminy Poczesna
 

Cezary Jan Lis w Gminie Poczesna

    z dnia: 2019-03-14
14 marca 2019 roku, Gminna Biblioteka Publiczna w Poczesnej, miała zaszczyt gościć Cezarego Jana Lisa - autora wielu książek. Spotkanie autorskie odbyło się w Gminnym Centrum Kultury, Informacji i Rekreacji w Poczesnej. Z wykształcenia chemik-ceramik, z zamiłowania historyk. Zajmuje się historią regionu częstochowsko - radomskiego, skąd pochodzi jego rodzina.


 
„Wojna jest rzeczą przeklętą. 
Czy dzieje się pod Częstochową, czy pod Aleppo lub Donieckiem, 
czy dzieje się 70 lat temu czy współcześnie…
Wojna jest rzeczą przeklętą zmieniającą ludzi w bestie.”

 
 
Cezary Jan Lis urodził się w Dąbrowie Górniczej, związany jest z regionem częstochowskim. Wychował się i mieszkał w Przyrowie. Po studiach na AGH w Krakowie wyemigrował. Mieszkał w Szwecji, Anglii, a od 1981 roku w Niemczech. Intensywnie działa w środowisku polonijnym. Przyjeżdża do Polski często i  z sentymentem, bo związuję się z miejscami i ludźmi. Jest częstym gościem w Dąbrowie Zielonej, Cięlętnikach, Przyrowie, gdzie chętnie uczestniczy w uroczystościach czczących pamięć poległych żołnierzy. „Na tych ziemiach przecież dużo się działo, są one obficie zroszone krwią polskich żołnierzy…”.Dzisiaj po raz pierwszy był w Gminie Poczesna. Na spotkaniu obecni byli: Wójt Gminy Poczesna - Krzysztof Ujma, Przewodnicząca Koła Emerytów, Rencistów i Inwalidów - Koła nr 10 w Poczesnej - Regina Krzyczmonik, członkowie Koła, słuchacze Uniwersytetu III Wieku w Poczesnej, Kamila Grochowina - z Agencji Rozwoju Regionalnego w Częstochowie S.A., Marek Morzyk - prezes Eko Poczesna, Barbara Łukasiewicz- prezes Stowarzyszenia Wspólnie dla Rozwoju Sołectwa Zawodzie, Justyna Krawiec - Puchała - prezes Stowarzyszenia Stacji Rozwoju „Słowikor”, Anna Rak- sołtys obwodu Zawodzie, Jadwiga Strąk - sołtys obwodu Kolonii Poczesna, pasjonaci historii. Spotkanie autorskie uświetnił występ Jakuba Kołka oraz Juliana Nowickiego, którzy wykonali dla nas: „Ocalić od zapomnienia” Marka Grechuty oraz  „Mury” Jacka Kaczmarskiego. Wójt Gminy Poczesna - Krzysztof Ujma podziękował za  żywą lekcję historii, która przybliżyła  atmosferę tamtych dni i upamiętniła bohaterów, którzy dla wolnej Polski poświęcili  swoje życie. Cezary Jan Lis w swoim dorobku ma książki: „Miejsca, ludzie, wydarzenia. Wojna 1939-1945 na ziemi częstochowsko-radomszczańskiej”, „Nieopisana zbrodnia – sądny dzień w Przyrowie”, „Kapitan Paweł. Czesław Kubik 1910-1952 przemilczany i zapomniany dowódca partyzancki”, „Na usługach Gestapo i żandarmerii. Agenci, donosiciele, konfidenci”. Wszystkich zainteresowanych książkami autora zapraszamy do filii bibliotecznych oraz Gminnej Biblioteki Publicznej  w Poczesnej.
Iwona Skorupa