logo facebook
Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania - przeczytaj naszą politykę prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności. AKCEPTUJĘ
Zdjęcia z Gminy Poczesna
Herb Gminy Poczesna
 

Do walki z Covid 19

    z dnia: 2020-05-08
- w związku z zapobieganiem rozprzestrzeniania się zakażenia groźnym patogenem.
maskimaski

Do końca kwietnia 2020 roku zostało zakupionych m.in. 13 400 maseczek ochronnych, z czego 2,6 tys. do gminnych Ośrodków Zdrowia. Maseczki zostały także przekazane do jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, stacji Pogotowia Ratunkowego w Poczesnej, Komisariatu Policji oraz do MONAR-u. Zostali w nie zaopatrzeni również pracownicy Urzędu Gminy Poczesna. Należy także podkreślić, że do mieszkańców trafiło ok. 6,5 tysiąca maseczek. Były i są one dystrybuowane przez radnych oraz sołtysów.

Aby skutecznie walczyć z koronawirusem zakupiono również 300 litrów płynów i żeli dezynfekcyjnych. Preparaty do dezynfekcji trafiły do Ośrodków Zdrowia z terenu gminy, jednostek OSP, stacji Pogotowia Ratunkowego, Komisariatu Policji oraz MONARu.

W ramach walki z Covid 19, zakupionych zostało 11 400 sztuk rękawiczek ochronnych, które otrzymały: nasze Ośrodki Zdrowia, jednostki OSP z terenu Gminy Poczesna, pracownicy stacji Pogotowia Ratunkowego w Poczesnej, Komisariatu Policji w Poczesnej oraz pracownicy – wszystkich jednostek – Gminy.

Rękawiczki ochronne Gmina Poczesna przekazała również Wojewódzkiemu Szpitalowi Specjalistycznemu w Częstochowie. Do tegoż szpitala zostało też dostarczonych 200 sztuk fartuchów włókninowych (wszystkich kupiono 700 sztuk. 500 otrzymali pracownicy Ośrodków Zdrowia w Poczesnej).

W ramach zabezpieczenia przed koronawirusem zostało także kupionych 110 sztuk gogli ochronnych, które przekazano jednostkom OSP oraz pracownikom Urzędu Gminy. Kupiono również: kombinezony ochronne (10 sztuk), ubrania Tychem PN EN (70 sztuk) oraz maski z filtrem P2 – 60 sztuk. Te zakupy zostały przekazane do jednostek OSP, Komisariatu Policji oraz stacji Pogotowia Ratunkowego z terenu Gminy Poczesna - te jednostki, te instytucje w pierwszej kolejności niosą pomoc chorym i potrzebującym.

Na koniec kwietnia 2020 roku, na powyższe zakupy, z budżetu Gminy Poczesna zostało wydanych ok. 90 tys zł, a z budżetu Gminnego Zespołu Opieki Zdrowotnej – ok. 30 tys. zł.

- Wiele z wymienionych powyżej instytucji, Gmina Poczesna nie ma obowiązku doposażać – wyjaśnia Wójt Krzysztof Ujma. - Jednak w sytuacji, w której się wszyscy znajdujemy, w sytuacji pandemii czujemy potrzebę, aby w miarę możliwości, udzielać również pomocy innym.

W ramach walki z koronawirusem oraz decyzji o częściowym, ewentualnym otwieraniu przedszkoli i żłobków, Śląski Urząd Wojewódzki przygotował do rozdysponowania – płyn dezynfekcyjny dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych i żłobków. Otrzymu go dyrektorzy - do wykorzystania, w chwili kiedy placówki zostaną otwarte.

Gminne placówki oświatowe otrzymały dodatkowo maseczki ochronne.

Aneta Nawrot

 

zam. an