logo facebook
Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania - przeczytaj naszą politykę prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności. AKCEPTUJĘ
Zdjęcia z Gminy Poczesna
Herb Gminy Poczesna
 

Dzisiaj WIELKA GALA ROZDANIA „SYDERYTÓW 2017”,

    z dnia: 2018-02-09
na którą zaprasza Wójt gminy Poczesna – Krzysztof Ujma. Start godz. 17, hala sportowa w miejscowości Kolonia Poczesna, ul. Szkolna 2.
syderyt-1syderyt-1

SYDERYTY”, to statuetki przyznawane przez Wójta gminy Poczesna – pomysłodawcy - za szczególne zasługi dla rozwoju i promocji gminy. Nazwa  pochodzi  od rudy żelaza wydobywanej przed laty  w kopalniach znajdujących się na terenie gminy Poczesna. Ruda żelaza była niezwykle ważna dla mieszkańców i rozwoju infrastruktury. Kopalnie dawały ludziom pracę. W Hucie Starej B i Nowej Wsi powstawały osiedla dla pracowników i kadry kierowniczej. Funkcjonujące kopalnie wspomagały finansowo: oświatę, opiekę zdrowotną, kulturę  i sport. Obecnie liczne hałdy pokopalniane są jedną z pamiątek działalności górniczej na naszym terenie. Statuetkę zaprojektował mieszkaniec gminy Poczesna - Jerzy Kędziora - wybitny rzeźbiarz, autor znanych na całym świecie rzeźb balansujących. Jego prace znajdują się m. in. w Miami, Abu Dhabi, Dubaju, Londynie, Berlinie czy Madrycie. Jest Honorowym Obywatelem Miami. W Poczesnej, przed kościolem parafialnym, możemy podziwiać popiersie Świętego  Jana Pawła II, którego autorem jest Jerzy Kędziora.

„SYDERYTY” przyznawane są w czterech kategoriach: I przedsiębiorczość; II - sport, zdrowie, opieka społeczna i ochrona środowiska; III - oświata, kultura i sztuka; IV - inne szczególne zasługi na rzecz gminy Poczesna. Po raz pierwszy „SYDERYTY” zostały przyznane w 2016 roku. Dotychczasowymi ich laureatami są:

- przedsiębiorczość: 

Krzysztof Krzyczmonik, Maksymilian Wawrzyńczak; 

 

- oświata, kultura i sztuka: 

Jerzy Kędziora, Mirosława Truchta – Nowicka; 

 

sport, zdrowie, opieka społeczna i ochrona środowiska: 

Henryk Pałasz, Klub Sportowy „OLIMPIA”; 

 

szczególne zasługi na rzecz Gminy Poczesna: 

Andrzej Cupiał, Regina Krzyczmonik, Maria Adamus. 

 

Dzisiaj nagrodzeni zostaną kolejni Laureaci. Kto? O tym informacja już na gali.

Tradycją stało się, że temu jednemu z najważniejszych wydarzeń w gminie Poczesna., towarzyszy wydarzenie artystyczne. Na pierwszej Gali wystąpił Alosza Awdiejew, na drugiej – Kacper Kuszewski. W tym roku laureaci, goście i gospodarze przeniosą się w „Krainę operetki”.

Najbardziej rozpoznawalne operetkowe i musicalowe szlagiery w nowoczesnych aranżacjach. Zaprezentowane zostaną najpiękniejsze fragmenty m.in. z operetek „Księżniczka Czardasza”, „Wesoła Wdówka”, „Hrabina Marica”, „Baron Cygański”. Przed publicznością wystąpią światowej sławy artyści: Sylwii Lorens (sopran) oraz Juliusza Ursyna Niemcewicza (tenor). Towarzyszyć im będzie zespół kameralny Filharmonii Futura. 

A oto utwory, które m.in. usłyszymy:

 

 1. J. Strauss - „Odgłosy wiosny”

 2. I. Kalman - „Czardasz Silvy”

 3. Stolz – „Brunetki, blondynki”

 4. I. Kalman - „Co się dzieje oszaleje”

 5. A. Piazzolla - „Oblivion:”

 6. T. Cottrau - „Santa Lucia”

 7. N. Dostal - „Dziewczęta z Barcelony”

 8. V. di Chiara - „La spagnola"

 9. G. Puccini - „O mio babbino caro”

 10. G. Puccini - „Nessun Dorma”

 11. G. Bizet - „Habanera”

 12. G. Verdi - „Libiamo”

 13. Intermezzo” z „Cavaleria Rusticana”

 14. K. Zeller - „Lat dwadzieścia miał mój dziad”

 15. J. Strauss – „Wierność co to, to nie”

 16. F. Lehar - „Usta milczą dusza śpiewa”

 17. R. Leoncavallo - „Mattinata”

 18. A. Lara – „Granada”

 19. F. Loewe - „Przetańczyć całą noc”

 20. A. Bocelli - „Time to say goodbye”.

 

opr. Aneta Nawrot

 
syderyt-1syderyt-1
syderyt-1syderyt-1
syderyt-1
syderyt-1