logo facebook
Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania - przeczytaj naszą politykę prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności. AKCEPTUJĘ
Zdjęcia z Gminy Poczesna
Herb Gminy Poczesna
 

INFORMACJA

    z dnia: 2018-02-02
Gmina Poczesna bierze udział w realizacji Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014 – 2020 Podprogram 2017,

który jest współfinansowany z środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym. Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa ma na celu wsparcie osób i rodzin najbardziej potrzebujących poprzez udzielanie im nieodpłatnej pomocy żywnościowej oraz umożliwienie tym osobom korzystania z bezpłatnych działań towarzyszących.  Pomocą żywnościową w ramach POPŻ mogą być objęte osoby i rodziny znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej, spełniające przesłanki określone w art. 7 ustawy o pomocy społecznej, których dochód nie przekracza 200% kryterium dochodowego uprawniającego do skorzystania z pomocy społecznej, tj. 1268 zł dla osoby samotnie gospodarującej i 1028 zł dla osoby w rodzinie.

W gminie Poczesna realizatorem Programu jest Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Poczesnej. Zgodnie z umową zawartą z Bankiem Żywności w Częstochowie dystrybucja artykułów spożywczych rozpoczęła się w październiku 2017 r. i będzie trwała do czerwca 2018 r. Każda z osób zakwalifikowanych do Programu otrzyma paczki żywnościowe składające się z co najmniej trzech artykułów spożywczych z różnych grup towarowych: warzywno – owocowych, skrobiowych, mlecznych, mięsnych, tłuszczowych oraz cukru. Zestaw roczny obejmuje 21 artykułów.

Poza wsparciem żywnościowym, ośrodek pomocy społecznej we współpracy z Bankiem Żywności w Częstochowie, realizować będzie działania towarzyszące. Przeprowadzone będą warsztaty kulinarne, dietetyczne, niemarnowania żywności oraz warsztaty edukacji ekonomicznej. Wsparcie działaniami towarzyszącymi pozwoli na zwiększenie wymiaru pomocy, która realizowana jest w ramach Programu Operacyjnego Pomocy Żywnościowej 2014-2020.

W dniu 6 lutego 2018 r. w świetlicy wiejskiej we Wrzosowej przy ul. Strażackiej 27 odbędą się „Warsztaty przeciwdziałania marnowaniu żywności”. Osoby zainteresowane udziałem w szkoleniu proszone są o kontakt z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Poczesnej pod nr tel. 34 326 30 28. 
mk