logo facebook
Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania - przeczytaj naszą politykę prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności. AKCEPTUJĘ
Zdjęcia z Gminy Poczesna
Herb Gminy Poczesna
 

Jak się nie dać!

    z dnia: 2020-04-15
Bez wątpienia znaleźliśmy się w trudnej dla nas sytuacji z powodu epidemii koronawirusa. Staramy się  zachowywać i działać racjonalnie, natomiast może pojawić się  w różnym natężeniu, mniejszym lub większym  stopniu w nas lęk.

Czujemy lęk, który jest spowodowany koronawirusem, ale również całą  otoczką z nim związaną. Obawy, napięcie, lęk mogą wywoływać  doniesienia medialne, ale również wszystkie ograniczenia : wyjście z domu, unikanie spotkań z rodziną, znajomymi, zamknięcie kin. restauracji.  Regulatorem emocji człowieka jest kontakt z drugą osobą, a kwarantanna i ograniczenia pozbawiły nas ludzi tego życia i zachowań, natomiast służy temu, aby dalej nasze życie było dobre. Koronawirus to test na relację, nawet  dla najlepszych rodzin i par - nietypowa sytuacja- do tej pory nikt nie był " skazany na bycie razem przez 24 godziny".  Wywołał wiele niepewności, lęku i strachu: nie wiemy czy wrócimy z pracy lub kiedy do tej pracy powrócimy, co nas czeka, czy możemy coś planować.
Strach to emocja, która informuje nas, że boimy się czegoś konkretnego, widocznego, więc możemy się przygotować do obrony. Lęk to emocja, która nie pozwala nam  na efektywne radzenie sobie z trudną sytuacją, bo nie wiadomo co może nas zaatakować, odnosi sie do  niepokoju związanego z czymś, czego nie znamy, z poczuciem braku bezpieczeństwa i kontroli. W obecnej sytuacji boimy się najczęściej o zdrowie i życie naszych bliskich. Narastający lęk może powodować wywołanie stanów w psychice - zwanych - dekompensacją.
   Nadmierne  napięcie nerwowe może objawiać się : 
- zaburzeniem snu
- zaburzeniem apetytu
- obniżonym nastrojem
- zbyt częstym i przesadnym myciem rąk
- przyspieszoną akcją serca ....
    Lęk powoduje, że przestajemy racjonalnie działać i skłania nas np .  w obecnej  sytuacji do robienia zapasów różnych artykułów  z obawy, iż zabraknie ich w sklepie.
Co możemy zrobić, jak funkcjonować, aby zminimalizować lęk:
- ćwiczyć empatię - spróbować  zrozumieć, co czują inni / nie ironizujemy, nie zawstydzamy, nie kłócimy się/ - próbujemy zrozumieć drugą osobę, 
- wizualizować - przypominać sobie przyjemne chwile, miło spędzany czas, udane urlopy, 
- rozmawiać z bliskimi lub spisać  swoje myśli na kartce, 
- spróbować nie myśleć o ciągłym zagrożeniu, oglądać  jak najmniej  wiadomości,
- robić coś , co sprawia nam przyjemność : czytać książki, film, muzyka, relaks
-  ćwiczenia fizyczne, aktywność fizyczna,
- zatelefonować do bliskiej osoby lub skontaktować się ze znajomymi przez portale społecznościowe, 
-  zadbać o sen i posiłki,
- zaplanować swój kolejny dzień, 
- w sytuacjach złości , napięcia - spróbujmy się oddalić np. do innego pokoju- czas i odległość pomoże w zdystansowaniu się do sytuacji, 
- mówić z życzliwością - lub po prostu nie mówić. 
     Jeśli te sposoby zawiodą skontaktuj się zdalnie, telefonicznie z psychologiem i bądź gotowy poprosić o pomoc.  PANDEMIA  MINIE!

Halina Kunowska, psycholog-terapeuta

teleporady: środa w godz: 16-19, tel.: 509 169-679.


zam. Aneta Nawrot