logo facebook
Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania - przeczytaj naszą politykę prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności. AKCEPTUJĘ
Zdjęcia z Gminy Poczesna
Herb Gminy Poczesna
 

Jak to 107 lat temu z Kółkiem Rolniczym było,

    z dnia: 2021-03-17
czyli z naszej historii.
goniecgoniec
Gazeta codzienna przeczytana najczęściej wędruje do kosza, na makulaturę. Brana jest na rozpałkę czy do przełożenia delikatnych, szklanych rzeczy. W zasadzie nikt nie zastanawia się co stanie się z kawałkiem zadrukowanego papieru, kiedy już wszystkie informacje zostaną przeczytane, kiedy na drugi dzień pojawia się nowa, wprost z drukarni…
Coraz częściej jednak papierową wersję gazety zastępuje elektroniczna. Zwolennicy takiego wydania dowodzą, że jest ono wygodniejsze, gdyż elektroniczną gazetę  zawsze i wszędzie można przeczytać, a potrzebny jest jedynie komputer, laptop, tablet  czy telefon komórkowy.
          Codzienna gazeta, to coś więcej niż kawałek papieru. To coś więcej, niż tekst na kolorowym wyświetlaczu. Gazeta – właśnie ta codzienna – to niezastąpione źródło informacji. Nawet po ponad 100 latach!
Miłą i pouczającą zabawą jest szukanie w starych gazetach tekstów, które opowiadają o tym co się kiedyś wydarzyło – jak to wówczas było przedstawiane [interpretacja zdarzeń i rzeczywistości zależała i zależy od sytuacji politycznej, profilu periodyku, oraz kto jest jego właścicielem – red].
Z analizy gazetowych tekstów z minionych czasów, można dowiedzieć się m.in. o panującej wówczas modzie, obyczajach, tradycjach, o wydarzeniach, które teraz mogą śmieszyć, a wówczas traktowane były z całą powagą.
Jedną z gazet, która ukazywała się na naszym terenie, był Goniec Częstochowski – Dziennik Polityczny, Społeczny, Ekonomiczny i Literacki, Poświęcony Sprawom Miejscowym Oraz Zagłębia Dąbrowskiego. Redakcja tego periodyku mieściła się w II Alei NMP i można się było do niej dodzwonić wykręcając nr 50.
Szata graficzna Gońca była dość skromna. Bardziej przypomina swoim wyglądem gazetkę szkolną, niż profesjonalny dziennik do jakich jesteśmy przyzwyczajeni dzisiaj.
Gazeta poruszała tematy różne – głównie bieżące informacje. Dzisiaj - po pewnej przeróbce -  nazwalibyśmy te informacje newsami. Były też reklamy!
Na stronie drugiej wydania z dnia 16 lutego 1914 roku informacje z  Warszawy, Mstowa, Radomska i… z Poczesnej. Ta ostatnia napisana przez „Słuchacza ze wsi Bargły”, korespondenta Gońca. Autor artykułu zajął się bardzo ważną dla ówczesnej społeczności gminy Poczesna - kwestią Kółka Rolniczego i rolniczych kursów. Był uczestnikiem powyższego szkolenia, z którego – jak relacjonuje – dowiedział się podobnie jak inni słuchacze, mnóstwo ciekawych i niezwykle przydatnych w prowadzeniu gospodarstwa rzeczy. M.in. jak należy hodować cielęta czy  jak odżywiać krowy oraz jak oszczędnie wychowywać… dzieci.
Autor artykułu zachwyca się pomysłem organizowania kursów rolniczych oraz stworzenia Kółka Rolniczego. Dowodzi o słuszności tych działań. Wykazuje jak wielką rolę w całym przedsięwzięciu odegrali duchowni z Poczesnej: ks. Jan Knorr i ks. Żak. Jednocześnie ubolewa, że na tak wspaniałą inicjatywę odpowiedziało zaledwie 60 osób na 6,5 tys. parafian. Wierzy jednak, że każda z osób, która wzięła udział w szkoleniu zachęci inne osoby do zaangażowania się w działalność edukacyjno-społeczną.
Podkreślić należy, że ze stron Gońca,  nie tylko dowiadujemy się czym ludzie „żyli”, czym interesowali się 107 lat temu, ale też jakie były ich priorytety, wartości, zajęcia… Jakie sztuki chcieli oglądać w teatrze i do czego potrzebne były im kafle.
Ciekawy jest także język – dla nas już nieco archaiczny – oraz styl w jakim były pisane teksty.
Zwróćmy uwagę  na wyrażenia, słowa: „podniesienie ekonomiczne; onegdaj; owe 60 osób;  nagrodzony oklaskiem; z pogadanki wywiązały się zapytania; prace Kółka potoczyły się szybciej ku pożytkowi całej Parafii Poczesna” – tak to drzewiej mówiono.
Cztery strony Gońca. W pierwszej chwili nie zachęcają aby po nie sięgnąć, ale warto sięgnąć, warto zobaczyć, warto przeczytać… Lektura Gońca przenosi nas  w inny świat, który - chociaż częściowo – pozwoli poznać i zrozumieć naszych przodków.
 
Aneta Nawrot, na podstawie materiałów: http://www.biblioteka.czest.pl/zbiory/czasopisma/goniec_czestochowski/1914/Goniec_Czestochowski_Nr_046_1914.pdf
 
 
 
goniecgoniec
goniecgoniec
goniecgoniec
goniecgoniec
goniec
goniec
goniec
goniec