logo facebook
Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania - przeczytaj naszą politykę prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności. AKCEPTUJĘ
Zdjęcia z Gminy Poczesna
Herb Gminy Poczesna
 

Już po raz trzeci...

    z dnia: 2018-02-12
…Wójt gminy Poczesna – Krzysztof Ujma, wręczył statuetki „SYDERYTY 2017”. Było uroczyście i wzruszająco. Gwiazdami wieczoru byli światowej sławy artyści: Sylwia Lorens (sopran) i Juliusz Ursyn Niemcewicz (tenor).
syderyty2018syderyty2018

Gala wręczenia przez Wójta gminy Poczesna statuetek, to jedno z najważniejszych wydarzeń z życia gminy Poczesna. „SYDERYTY”, to najbardziej prestiżowe wyróżnienia dla osób, instytucji, które nie szczędząc swojego wolnego czasu, zapału, energii, pasji przyczyniają się do rozwoju jak również promocji gminy Poczesna.

- Nagroda jest symboliczna, bowiem syderyt, to ruda żelaza, którą w tym regionie wydobywano w pocie czoła. Górnictwo rud było źródłem utrzymania wielu rodzin – mówił Wójt Krzysztof Ujma.

Ponadto Wójt powiedział: - Syderyty są niepowtarzalne. Dzięki temu są bardzo dobrze rozpoznawalne, jako coś charakterystycznego dla Ziemi pocześniańskiej.

Syderyt nas wszystkich łączy, bo jest w pewnym wymiarze solą tej ziemi, rodzinną tradycją, wspomnieniem, radością a może nawet bólem.

W tym roku, 9 lutego, po raz trzeci miała miejsce Gala wręczenia prestiżowych wyróżnień. Odbyła się ona w hali sportowej przy Szkole Podstawowej w Poczesnej. Wśród gości, którzy zaszczycili Galę swoją obecnością i życzeniami byli m.in. Jadwiga Wiśniewska, poseł do Parlamentu Europejskiego (drogą multimedialną, była z nami w tym czasie), poseł Szymon Giżyński, poseł Lidia Burzyńska w swoich wystąpieniach uwrażliwili nas na przynależność do rodziny, ojczyzny, ziemi z której wyrośliśmy i szacunku do człowieka. Dziękujemy za dotychczasową współpracę i poświęcony dla nas czas.
Obecni byli również: wicewojewoda śląski – Mariusz Trepka, Stanisław Gmitruk – przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego, dyrektor nadzoru wydziału prawnego w Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach – Krzysztof Nowak, starosta powiatu częstochowskiego – Krzysztof Smela, przewodniczący Rady Powiatu częstochowskiego - Andrzej Kubat, radni powiatu: Andrzej Cupiał, Adam Morzyk. Wśród witanych gości była także Przewodnicząca Rady Krajowej Kół Gospodyń Wiejskich – Bernadetta Niemczyk, Piotr Krawczyk – dyrektor częstochowskiej filii Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Częstochowie, Piotr Dobosz – dyrektor Regionalnego Oddziału KRUS w Częstochowie, Grażyna Klamek – dyrektor częstochowskiego Powiatowego Urzędu Pracy. Na uroczystości nie zabrakło również komendanta Miejskiej Straży Pożarnej – Jarosława Piotrowskiego i jego zastępcy – Janusza Benducha. Regionalna Izba Przemysłowo-Handlowa w Częstochowie reprezentowana była przez prezydenta Rady – Tadeusza Szymanka oraz członka Komisji Rewizyjnej – Mariusza Włodarczyka. Prezydent Rady wręczył Wójtowi Krzysztofowi Ujmie okolicznościowe podziękowanie za 25-letnią współpracę z Regionalną Izbą Przemysłowo-Handlową. Na Galę przybyli także burmistrzowie, wójtowie, sekretarze z zaprzyjaźnionych miast i gmin oraz Dariusz Jadczak - prezes Regionalnej Organizacji Pracodawców w Częstochowie. Gromkimi brawami witani byli również samorządowcy z terenu gminy Poczesna z przewodniczącą Rady Gminy – Lidią Kaźmierczak, przedstawiciele duchowieństwa, Kół Gospodyń Wiejskich, delegacje Ochotniczych Straży Pożarnych, Stowarzyszeń, organizacji pozarządowych. Mieliśmy również okazję spotkać się z dotychczasowymi laureatami „SYDERYTÓW”. Nie zawiedli nas dyrektorzy szkół, przedszkoli, placówek kulturalnych, pracownicy Urzędu a przede wszystkim mieszkańcy gminy Poczesna.

SYDERYTY” łączą nas, integrują pozwalają rozwijać w nas solidarność i ducha patriotyzmu. Ten szczególny akcent został wyeksponowany i dostrzeżony m.in. przez starostę Powiatu Częstochowskiego, przypominając o 100-letniej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Jesteśmy dumni, że wraz z gośćmi i laureatami „SYDERTYTÓW” mówiliśmy wspólnym językiem o nadrzędnych wartościach dla gminy, powiatu, województwa, Polski a przede wszystkim pracy człowieka.

Wszystkich zebranych serdecznie powitał gospodarz i pomysłodawca „SYDERYTÓW” - Wójt gminy Poczesna – Krzysztof Ujma. Na przedstawionej prezentacji, włodarz gminy przybliżył nazwę syderytu jako minerału. Miała miejsce również krótka historia o kopalnictwie na terenie gminy Poczesna. Grudka tej rudy znajduje się w każdej - zaprojektowanej przez Jerzego Kędziorę, światowej sławy rzeźbiarza – statuetce.

DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM, KTÓRZY W TEN WYJĄTKOWY WIECZÓR BYLI Z NAMI, GMINĄ POCZESNA. TAKIE CHWILE DAJĄ NAM SIŁĘ I MOTYWACJĘ BY BYĆ I PRACOWAĆ NA RZECZ DRUGIEGO CZŁOWIEKA.

„SYDERYTY”przyznawane są w czterech kategoriach: przedsiębiorczość; sport, zdrowie, opieka społeczna i ochrona środowiska; oświata, kultura i sztuka oraz inne szczólne zasługi na rzecz gminy Poczesna. Po raz pierwszy „SYDERYTY” zostały wręczone w 2016 roku. W poprzednicy latach „SYDERYTY” otrzymali w kategoriach:

  • przedsiębiorczość: Krzysztof Krzyczmonik, Maksymilian Wawrzyńczak;

  • oświata, kultura i sztuka: Jerzy Kędziora, Mirosława Truchta-Nowicka;

  • sport, zdrowie, opieka społeczna i ochrona środowiska: Henryk Pałasz, Klub Sportowy „Olimpia”

  • szczególne zasługi na rzecz gminy Poczesna: Andrzej Cupiał, Maria Adamus i Regina Krzyczmonik.

Po części powitań, nastąpił najbardziej wyczekiwany moment: wręczenie tegorocznych „SYDERYTÓW”. W tym roku Kapituła, której przewodniczył Wójt gminy Poczesna – Krzysztof Ujma, przyznała statuetki, w kategorii:

  • przedsiębiorczość – Bożenie i Arturowi Dróżdż;

  • oświata,kultura i sztuka – Marianowi Kołodziejowi;

  • sport, zdrowie, opieka społeczna i ochrona środowiska - Jerzemu Ślęzakowi i Leonowi Kuta;

  • szczególne zasługi na rzecz gminy Poczesna – Grażynie Jarawka.

Sylwetki tegorocznych laureatów:

Bożena i Artur Dróżdż – prowadzą firmę Paparazzi Fashion. Mieszkają w Korwinowie. Bożena Dróżdż oprócz tego, że jest współwłaścicielką, to jest także - a może nawet przede wszystkim - projektantką odzieży, która z roku na rok cieszy się coraz większym powodzeniem wśród coraz bardziej wymagających klientek. Pan Artur, jest od tak zwanych „męskich zadań”. Paparazzi Fashion powstała w kwietniu 2015 roku. Ale przed jej powstaniem, przez 25 lat. Firma z Korwinowa, to interes rodzinny, do którego dołączyły dzieci. 22-letni Mateusz, student III Wyższej Szkoły Biznesu i Nauk o Zdrowiu kierunek dietetyka – kierunek dietetyka – otworzył firmę „bliźniaczą” Prestigo Fashion. A 15-letnia córka – Wiktoria – już próbuje swoich sił w projektowaniu. Bożena i Artur Dróżdż podkreślają, że pragną dalej rozwijać swoją firmę. Być może otworzą firmowy salon, w którym klientka będzie mogła ubrać się „od stóp do głów”. Gdzie on powstanie? Jeszcze nie wiedzą, ale nie wykluczone, że właśnie na terenie gminy Poczesna.

 

Grażyna Jarawka

Grażyna Jarawka urodziła się i mieszka w Poczesnej. Swoją pierwszą pracę 
z dziećmi rozpoczęła w 1974 jako nauczyciel w Szkole Podstawowej w Żurawiu. Po pierwszym roku pracy otrzymała przeniesie do Szkoły Podstawowej w Nieradzie. Potem jako nauczyciel języka rosyjskiego, geografii i techniki. Pracę w tej szkole wspomina bardzo dobrze. Zawsze mówiła, że ta szkoła to jej drugi dom. Osiągnięcia Grażyny Jarawki w długoletniej pracy pedagogicznej to: wielokrotne podziękowania za całokształt pracy dydaktyczno-wychowawczej, nagrody Dyrektora, nagrody specjalne - Wójta gminy Poczesna przyznane w latach: 1999,2007,2009, nagrody za organizację wielu ogólnopolskich kampanii, konkursów wojewódzkich, podziękowania Ochotniczej Straży Pożarnej za bezinteresowną pomoc i wsparcie na rzecz jednostki w Bargłach.

 

Leon Kuta

Urodził się i mieszka w Hucie Starej B. Jego przygoda z kolarstwem zaczęła się w latach 1964-1965, kiedy miał kilkanaście lat. Na początku jeździł sam i sam decydował o swoim treningu. Rodzice niewiele mogli mu pomóc, zresztą chcieli żeby więcej czasu poświęcał na inne rzeczy. On jednak był zdeterminowany, chciał się ścigać. Był zawodnikiem Klubu Sportowego „Kolejarz”. Swój pierwszy rower kupił od swojego kolegi Janusza Ziory za własne zarobione pieniądze.

Leon Kuta został zauważony przez bardzo znanego trenera Henryka Łasaka. Bycie kolarzem kosztowało Leona Kutę dużo wysiłku. Ciężko wybić się z małej miejscowości w sytuacji, kiedy się ma określone obowiązki i trzeba pomagać rodzicom. Jemu się jednak udało, bo miał talent i pasję.

 

Marian Kołodziejsamorządowiec, strażak, społecznik. Zawsze na sercu leży mu dobro drugiego człowieka i chęć niesienia pomocy na rzecz społeczności, w której żyje i działa. Od urodzenia mieszka we Wrzosowej. Mówi, że to jest jego miejsce na ziemi, jego „mała ojczyzna”, z której jest dumny i działa na rzecz jej rozwoju. Po ukończeniu Szkoły Podstawowej we Wrzosowej rozpoczął naukę w Częstochowie, w szkole zawodowej. Po jej ukończeniu podjął pracę w Hucie im. Bolesława Bieruta w Częstochowie (obecnie Huta Częstochowa). Od najmłodszych lat uważał, że oprócz nauki i pracy trzeba jeszcze dbać o swój rozwój i działać na rzecz innych. Oprócz czynnej działalności w Straży Pożarnej, od końca lat 50-tych minionego stulecia działał i nadal, działa na rzecz rozwoju kultury nie tylko w sołectwie Wrzosowa, ale również w gminie Poczesna. Zaczynał jako aktor-amator w działającym przy Ochotniczej Straży Pożarnej we Wrzosowej Zespole Teatralnym. Pod koniec lat 90-tych minionego wieku u Mariana Kołodzieja zrodził się pomysł, aby przy Ochotniczej Straży Pożarnej we Wrzosowej stworzyć Zespół Folklorystyczny, który będzie nie tylko sławił Sołectwo, ale również całą gminę Poczesna i Polskę. Marian Kołodziej czynnie współpracuje z Wójtem gminy Poczesna, Radą Gminy. Jest współorganizatorem wydarzeń patriotycznych, okolicznościowych. Jest propagatorem tradycji – głównie regionu – przekazywanych z pokolenia na pokolenie.

 

Jerzy Ślęzak

Urodził się we Wrzosowej, teraz mieszka w Brzezinach Nowych. Już od najmłodszych lat kochał sport. Swoje treningi rozpoczął w Częstochowskim Klubie Sportowym „Start”. ”Start” był klubem z tradycjami, działał od 1956 roku. Pan Jerzy miał wtedy 15 lat. Trzy lata później odniósł swój pierwszy sukces. W 1973 roku odniósł największy sukces - zdobył mistrzostwo w czasach największych sukcesów polskich pięściarzy, choćby Kuleja czy Pietrzykowskiego. W 1980 wstąpił do służby w policji i wyjechał na szkolenie do Szczecina. W policji służył do 2002 roku. Najpierw trenował sam dla siebie, później trenował innych policjantów. W 1991 został trenerem w „Starcie”. Od 2002 roku kiedy przeszedł na emeryturę zostaje trenerem w Klubie Sportowym „Start”i równocześnie jest II trenerem kadry Śląska zarówno seniorów, jak i juniorów. Jerzy Ślęzak jako trener i zawodnik powtarzał, że aby trenować boks trzeba mieć serce do walki i być przygotowanym do otrzymywania ciosów.


Dzięki "SYDERYTOM" poznajemy ludzi pełnych pasji.

Aneta Nawrot

Renata Smędzik


 

 
syderyty2018syderyty2018
syderyty2018syderyty2018
syderyty2018syderyty2018
syderyty2018syderyty2018
syderyty2018syderyty2018
syderyty2018syderyty2018
syderyty2018syderyty2018
syderyty2018syderyty2018
syderyty2018syderyty2018
syderyty2018syderyty2018
syderyty2018syderyty2018
syderyty2018syderyty2018
syderyty2018syderyty2018
syderyty2018syderyty2018
syderyty2018syderyty2018
syderyty2018syderyty2018
syderyty2018syderyty2018
syderyty2018syderyty2018
syderyty2018syderyty2018
syderyty2018syderyty2018
syderyty2018syderyty2018
syderyty2018syderyty2018
syderyty2018syderyty2018
syderyty2018syderyty2018
syderyty2018syderyty2018
syderyty2018syderyty2018
syderyty2018syderyty2018
syderyty2018syderyty2018
syderyty2018syderyty2018
syderyty2018syderyty2018
syderyty2018syderyty2018
syderyty2018syderyty2018
syderyty2018syderyty2018
syderyty2018syderyty2018
syderyty2018syderyty2018
syderyty2018syderyty2018
syderyty2018syderyty2018
syderyty2018syderyty2018
syderyty2018syderyty2018
syderyty2018syderyty2018
syderyty2018syderyty2018
syderyty2018syderyty2018
syderyty2018syderyty2018
syderyty2018syderyty2018
syderyty2018syderyty2018
syderyty2018syderyty2018
syderyty2018syderyty2018
syderyty2018syderyty2018
syderyty2018syderyty2018
syderyty2018syderyty2018
syderyty2018syderyty2018
syderyty2018syderyty2018
syderyty2018syderyty2018
syderyty2018syderyty2018
syderyty2018syderyty2018
syderyty2018syderyty2018
syderyty2018syderyty2018
syderyty2018syderyty2018
syderyty2018syderyty2018
syderyty2018syderyty2018
syderyty2018syderyty2018
syderyty2018syderyty2018
syderyty2018syderyty2018
syderyty2018syderyty2018
syderyty2018syderyty2018
syderyty2018syderyty2018
syderyty2018syderyty2018
syderyty2018syderyty2018
syderyty2018syderyty2018
syderyty2018syderyty2018
syderyty2018syderyty2018
syderyty2018syderyty2018
syderyty2018syderyty2018
syderyty2018syderyty2018
syderyty2018syderyty2018
syderyty2018syderyty2018
syderyty2018syderyty2018
syderyty2018syderyty2018
syderyty2018syderyty2018
syderyty2018syderyty2018
syderyty2018syderyty2018
syderyty2018syderyty2018
syderyty2018syderyty2018
syderyty2018syderyty2018
syderyty2018syderyty2018
syderyty2018syderyty2018
syderyty2018syderyty2018
syderyty2018syderyty2018
syderyty2018syderyty2018
syderyty2018syderyty2018
syderyty2018syderyty2018
syderyty2018syderyty2018
syderyty2018syderyty2018
syderyty2018syderyty2018
syderyty2018syderyty2018
syderyty2018syderyty2018
syderyty2018syderyty2018
syderyty2018syderyty2018
syderyty2018syderyty2018
syderyty2018syderyty2018
syderyty2018syderyty2018
syderyty2018syderyty2018
syderyty2018syderyty2018
syderyty2018syderyty2018
syderyty2018syderyty2018
syderyty2018syderyty2018
syderyty2018syderyty2018
syderyty2018syderyty2018
syderyty2018syderyty2018
syderyty2018syderyty2018
syderyty2018syderyty2018
syderyty2018syderyty2018
syderyty2018syderyty2018
syderyty2018syderyty2018
syderyty2018syderyty2018
syderyty2018syderyty2018
syderyty2018syderyty2018
syderyty2018syderyty2018
syderyty2018syderyty2018
syderyty2018syderyty2018
syderyty2018syderyty2018
syderyty2018syderyty2018
syderyty2018syderyty2018
syderyty2018syderyty2018
syderyty2018syderyty2018
syderyty2018syderyty2018
syderyty2018syderyty2018
syderyty2018syderyty2018
syderyty2018syderyty2018
syderyty2018syderyty2018
syderyty2018syderyty2018
syderyty2018syderyty2018
syderyty2018syderyty2018
syderyty2018syderyty2018
syderyty2018syderyty2018
syderyty2018syderyty2018
syderyty2018syderyty2018
syderyty2018syderyty2018
syderyty2018
syderyty2018
syderyty2018
syderyty2018
syderyty2018
syderyty2018
syderyty2018
syderyty2018
syderyty2018
syderyty2018
syderyty2018
syderyty2018
syderyty2018
syderyty2018
syderyty2018
syderyty2018
syderyty2018
syderyty2018
syderyty2018
syderyty2018
syderyty2018
syderyty2018
syderyty2018
syderyty2018
syderyty2018
syderyty2018
syderyty2018
syderyty2018
syderyty2018
syderyty2018
syderyty2018
syderyty2018
syderyty2018
syderyty2018
syderyty2018
syderyty2018
syderyty2018
syderyty2018
syderyty2018
syderyty2018
syderyty2018
syderyty2018
syderyty2018
syderyty2018
syderyty2018
syderyty2018
syderyty2018
syderyty2018
syderyty2018
syderyty2018
syderyty2018
syderyty2018
syderyty2018
syderyty2018
syderyty2018
syderyty2018
syderyty2018
syderyty2018
syderyty2018
syderyty2018
syderyty2018
syderyty2018
syderyty2018
syderyty2018
syderyty2018
syderyty2018
syderyty2018
syderyty2018
syderyty2018
syderyty2018
syderyty2018
syderyty2018
syderyty2018
syderyty2018
syderyty2018
syderyty2018
syderyty2018
syderyty2018
syderyty2018
syderyty2018
syderyty2018
syderyty2018
syderyty2018
syderyty2018
syderyty2018
syderyty2018
syderyty2018
syderyty2018
syderyty2018
syderyty2018
syderyty2018
syderyty2018
syderyty2018
syderyty2018
syderyty2018
syderyty2018
syderyty2018
syderyty2018
syderyty2018
syderyty2018
syderyty2018
syderyty2018
syderyty2018
syderyty2018
syderyty2018
syderyty2018
syderyty2018
syderyty2018
syderyty2018
syderyty2018
syderyty2018
syderyty2018
syderyty2018
syderyty2018
syderyty2018
syderyty2018
syderyty2018
syderyty2018
syderyty2018
syderyty2018
syderyty2018
syderyty2018
syderyty2018
syderyty2018
syderyty2018
syderyty2018
syderyty2018
syderyty2018
syderyty2018
syderyty2018
syderyty2018
syderyty2018
syderyty2018
syderyty2018
syderyty2018
syderyty2018
syderyty2018
syderyty2018