logo facebook
Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania - przeczytaj naszą politykę prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności. AKCEPTUJĘ
Zdjęcia z Gminy Poczesna
Herb Gminy Poczesna
 

Komunikacja w Gminie Poczesna

    z dnia: 2022-02-04
Obecnie na terenie Gminy Poczesna funkcjonuje komunikacja: zastępcza, miejska Częstochowy, powiatowa oraz kolejowa.
transporttransport
Centralizacja komunikacji na terenie gminy ma na celu zwiększenie naszym mieszkańcom dostępności dojazdów do poszczególnych sołectw i poza  obszar gminy.
Należy zaznaczyć, że Gmina Poczesna należy do gmin w Subregionie Północnym Województwa Śląskiego , która w sposób profesjonalny zarządza komunikacją.

KOMUNIKACJA ZASTĘPCZA
Jest to komunikacja bezpłatna , działająca na terenie naszej gminy.  Dodatkowo jeden  kurs poranny linii nr 65 / zastępcza, gminna/  został tak opracowany, aby z przystanku Bociania  Górka   w Poczesnej dojechać  do stacji w Korwinowie,  a tam  można skorzystać z usługi  kolei ( jest to  możliwość dojazdu na czas do szkoły, do pracy).
 
TRANSPORT KOLEJOWY
W związku z pracami jakie odbywają się na trasie DK1, dojazd samochodem do Częstochowy jest dość utrudniony i  wydłużony  w czasie. Dlatego dla osób, którym zależy na szybkim dotarciu do Częstochowy, a szczególnie do jej centrum, rozwiązaniem jest transport kolejowy i tzw. komunikacja łączona. Na działającej na terenie Gminy Poczesna stacji w Korwinowie można przesiąść się na pociąg, który jedzie do lub przez Częstochowę. W ten sposób, bez konieczności stania w korkach, dojazd do centrum miasta zajmuje do 15 minut.   Rozkład jazdy pociągów ze stacji Korwinów jest  na stronie www.poczesna.pl.- https://rozklad-pkp.pl/. (kliknij). W tym celu będzie uruchomiona dodatkowa linia nr 170 / na terenie  Gminy Poczesna bezpłatna/
 
 
TRANSPORT POWIATOWY
Starosta Częstochowski w porozumieniu z włodarzem naszej  gminy zapewnia dodatkowy transport, który także cieszy się zainteresowaniem. Transport jest współfinansowany z budżetu Gminy Poczesna. Rozkłady jazdy jest dostępny m.in. na stronie: https://czestochowa.powiat.pl/page_id=2011 (kliknij).
 
Ilość kursów od poniedziałku do piątku -  wynosi 34 – w każdym dniu
Ilość kursów w soboty – wynosi 20- w każdym dniu
Ilość kursów w  niedziele – wynosi 20- w każdym dniu
Ilość kursów w  święta  – wynosi 20- w każdym dniu
 
Częstochowa – Osiny (przystanki na terenie Gminy Poczesna): Wrzosowa (szkoła); Wrzosowa (kładka); Nowa Wieś (Auchan), Nowa Wieś (skrzyżowanie) Nowa Wieś II; Poczesna (kościół); Poczesna Bociania Górka; Kolonia Poczesna (ul. Szkolna); Kolonia Poczesna (ul. Szkolna II).
 
Częstochowa – Kamienica Polska (przystanki na terenie Gminy Poczesna): Wrzosowa (szkoła), Wrzosowa (kładka), Nowa Wieś (Auchan), Nowa Wieś (skrzyżowanie), Nowa Wieś II; Poczesna (kościół); Poczesna Bociana Górka; Kolonia Poczesna  (ul. Szkolna); Kolonia Poczesna (ul. Szkolna II); Kolonia Borek (ul. Przemysłowa).
Trasę tę obsługuje PKS Częstochowa. 
 
NAJBLIŻSZE PLANY
dotyczące
 KOMUNIKACJI W GMINIE POCZESNA
Wychodząc naprzeciw potrzebom naszych mieszkańców, na stronach internetowych Gminy Poczesna opublikowane zostało zapytanie ofertowe na świadczenie usług w zakresie publicznego transportu drogowego, na usługi przewozów w ramach komunikacji gminnej.
 
linia 170 / na terenie gminy bezpłatna/ : POCZESNA (Bociania Górka – ul. Strażacka) – Nowa Wieś (ul. Częstochowska – ul. Działkowa – ul. Krakowska – ul. Częstochowska – ul. Słoneczna, z powrotem: ul. Słoneczna – ul. Częstochowska – ul. Działkowa – ul. Krakowska – ul. Częstochowska) – KORWINÓW (ul. Okólna – ul. Stacyjna); na pętli KORWINÓW – ul. Stacyjna przesiadka z pociągu linii S1.
linia 153/ na terenie gminy bezpłatna/: HUTA STARA „B” (OSIEDLE) – Huta Stara „A” (ul. Lipowa – ul. Tkacka – ul. Pszenna) – POCZESNA (ul. Chabrowa – ul. Południowa); w wybranych kursach dalej: Poczesna (ul. Łąkowa – [powrót] – ul. Łąkowa – ul. Południowa – ul Handlowa – ul. Strażacka – ul. Wolności – Bociania Górka); na pętli HURA STARA „B”- OSIEDLE przesiadka z autobusu komunikacji miejskiej linii 53,
 
linia 165/ na terenie gminy bezpłatna/: POCZESNA (Bociania Górka – ul. Strażacka – ul. Szkolna – ul. 1 Maja – KOLONIA BOREK – ul. Graniczna – ul. Cmentarna – ul. Długa) – ZAWODZIE; na pętli POCZESNA – Bociania Górka przesiadka z autobusu komunikacji miejskiej linii 65;
 
linia 168/ na terenie gminy bezpłatna/: POCZESNA (Bociania Górka – ul. Strażacka – ul. Szkolna – Borek) – KOLONIA POCZESNA (ul. 1 Maja – ul. Śląska) – Bargły (ul. Śląska) – MICHAŁÓW (ul. Laurowa) – NIERADA (ul. Targowa); na pętli POCZESNA – Bociania Górka przesiadka z autobusu komunikacji miejskiej linii 65; ponadto na przystanku NIERADA – ul. Targowa I przewidziane są przesiadki pasażerów do autobusów miejskiej linii 69, przyjeżdżających i odjeżdżających z przystanku NIERADA (szkoła).
 
Komunikację gminną stanowić będą nowoczesne autobusy wyposażone m.in. w powierzchnię specjalną do przewozu wózków zarówno dziecięcych jak i inwalidzkich. Będą wyposażone w dodatkowe oświetlenia oraz wszystkie będą klimatyzowane.
W przypadku  uwag do rozkładów jazdy autobusów na terenie Gminy Poczesna,  swoje sugestie prosimy kierować na adres poczesna@poczesna.pl.
 
Renata Smędzik, Aneta Nawrot
zam. an