logo facebook
Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania - przeczytaj naszą politykę prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności. AKCEPTUJĘ
Zdjęcia z Gminy Poczesna
Herb Gminy Poczesna
 

Koncert Jubileuszowy z okazji 20-lecia działalności artystycznej Zespołu Folklorystycznego

    z dnia: 2018-10-13
Zespół Folklorystyczny „Wrzosowianie” od 20 lat chroni od zapomnienia i pielęgnuje ludowe pieśni, tańce, obrzędy i zwyczaje. Popularyzuje na terenie Gminy Poczesna, w kraju i za granicą piękno i różnorodność polskiego folkloru. Wychowuje w poczuciu poszanowania historii kolejne pokolenia, przekazuje wartości które stanowią o naszej tożsamości narodowej.
12 października 2018 w Filharmonii Częstochowskiej im.B.Hubermana w Częstochowie odbył się uroczysty koncert Zespołu Folklorystycznego „Wrzosowinie”, z okazji jubileuszu 20-lecia działalności artystycznej. Na zaproszenie Wójta Gminy Poczesna – Krzysztofa Ujmy oraz Zespołu na Koncert Jubileuszowy przybyło wielu znamienitych gości: Jadwigę Wiśniewską - Posła do Parlamentu Europejskiego reprezentował Adrian Musiał, Sekretarza Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Posła Rzeczpospolitej Polskiej - Szymona Giżyńskiego, reprezentowała Urszula Giżyńska - redaktor naczelna „Gazety Częstochowskiej”, Lidię Burzyńską -  Posła na Sejm RP -  reprezentował Maciej Janowski. Swoją obecnością uświetnili uroczystość: Stanisław Gmitruk - Przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego, Alicja Janowska - Dyrektor Delegatury w Częstochowie Kuratorium Oświaty w Katowicach, Anita Imiołek - Wizytator Delegatury w Częstochowie Kuratorium Oświaty w Katowicach, Ks.Ryszard Umański - Proboszcz Parafii Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej w Częstochowie, Prezes Towarzystwa Patriotycznego Kresy, Ks.Jacek Kołodziejczyk - Proboszcz Parafii Bożego Ciała we Wrzosowej, Radni Powiatu Częstochowskiego – Andrzej Cupiał i Adam Morzyk, Ks.Jarosław Sroka - Proboszcz Parafii Św.Jana Chrzciciela w Poczesnej, Janusz Krakowian – naczelnik wydziału Edukacji, Sportu, Zdrowia, Kultury, Sportu i Promocji Powiatu Częstochowskiego, Renata Terlicka - pracownik Wydziału Edukacji, Sportu, Zdrowia, Kultury, Sportu i Promocji Powiatu Częstochowskiego, Kamila  Grochowina z Agencji Rozwoju Regionalnego w Częstochowie, Komisarz Adam Pierz z Komendant Komisariatu Policji w Poczesnej, Marian Kołodziej - Gminny Komendant OSP w Poczesnej, Jerzy i Vasco Djakowski, Chadźi Miłorad Grogiewski, Małgorzata Majer – Dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie, Aleksander Łysko, który reprezentował Regionalny Instytut Kultury w Katowicach, Jan Szyma - Wiceprezesa Zarządu Stowarzyszenia „Wspólnota Gaude Mater” w Częstochowie, kierownicy jednostek organizacyjnych Gminy Poczesna. Na uroczystość przybyli dyrektorzy placówek oświatowych i kulturalnych, radni i sołtysi, przewodniczące i członkinie Kół Gospodyń Wiejskich, Rodzice ,mieszkańcy Gminy Poczesna i wszystkie osoby zaprzyjaźnione z Gminą Poczesna.  
Wczorajszy koncert był widowiskiem, wydarzeniem artystycznym wzbudzającym zachwyt i aplauz publiczności. Po spektakularnym polonezie, widzowie obejrzeli film o historii zespołu. Artyści  opowiadali o tym jak rodziły się prawdziwe przyjaźnie i pierwsze miłości.  Koledzy stawali się przyjaciółmi, przyjaciele - małżonkami.  Zespół to ich jedna wielka rodzina. Członkowie Zespołu nigdy nie nudzą się swoim towarzystwem, wręcz przeciwnie świetnie się razem bawią.  Dzięki wyjazdom poznają innych ludzi, którzy również uwielbiają folklor i kochają to co robią. To cieszy, że do Zespołu corocznie trafiają młodzi ludzie, którzy chcą bezpośrednio obcować z kulturą ludową.
Repertuar wczorajszego koncertu poprowadził widzów w folklorystyczną podróż przez wszystkie regiony Polski: Beskid Żywiecki, Cieszyn, Łowicz, Rozbark- Górny Śląsk, Częstochowę, Lublin oraz Kraków. Zespół zaprezentował  na scenie wszystkie tańce narodowe oraz tańce i pieśni regionów. Wójt Gminy Poczesna – Krzysztof Ujma podziękował kierownictwu zespołu oraz Wszystkim Artystom za pełną pasji i profesjonalizmu pracę oraz za nieustanne promowanie bogactwa naszego różnorodnego dziedzictwa oraz naszej Gminy Poczesna w kraju i za granicą. Wręczając pamiątkową statuetkę, życzył kolejnych sukcesów artystycznych i wszelkiej pomyślności. Wyraził uznanie oraz z serca płynące gratulacje dla wszystkich obecnych oraz byłych członków Zespołu, którzy przez lata tworzyli jego wielkość. Zespół podziękował wszystkim osobom, którzy przez te lata wspierali jego pracę i możliwości dalszego rozwoju, bo dobre rzeczy zawsze „rodzą się” tam, gdzie zbierają się dobrzy ludzie. Tancerze,wokaliści oraz kierownictwo zespołu złożyło podziękowania Wójtowi Gminy Poczesna - Krzysztofowi Ujmie za wieloletnie wsparcie finasnsowe zespołu, za okazane serce i dobre słowo w sytuacjach trudnych, za zaufanie oraz wsparcie i  pomoc w realizacji celów, za bycie wiernym kibicem Zespołu.  Niezwykle barwny i dynamiczny koncert z udziałem zaprzyjaźnionej orkiestry z Macedonii ,na pewno przejdzie do historii.
Życzenia oraz listy gratulacyjne dla Wójta Gminy Poczesna - Krzysztofa Ujmy, Kierownictwa i  Zespołu Folklorystycznego „Wrzosowianie” złożyli: Jadwiga Wiśniewska - Poseł do Parlamentu Europejskiego, Szymon Giżyński - Poseł Rzeczpospolitej Polskiej, Lidia Burzyńska -  Poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej. Przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego Stanisław Gmitruk przekazał dla Zespołu Dyplom Uznania oraz Złotą Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego. Listy gratulacyjny przekazali również: Jerzy i Vasco Djakowski oraz Chadźi Miłorad Gogrewski z Ilju Anecki Smok z Tetowa w Macedonii, Krzysztof Smela - Starosta Powiatu Częstochowskiego, Piotr Dobosz - Dyrektor Oddziały Regionalnego Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Częstochowie, Joanna Ścigaj- Wójt Gminy Janów, Zespół Pieśni i Tańca „Częstochowa”, Zespół Pieśni i Tańca „Kłomnice”, Zespół Folklorystyczny „Janowianie”, Maciej Lubiejewski – Zastępca Prezesa Zarządu Stowarzyszenia „Wytnij Hołubca” z Warszawy. Wczorajszy Koncert Jubileuszowy w Filharmonii Częstochowskiej to pokaz tradycji, historii, różnorodności i piękna kultury ludowej. Możemy  śmiało powiedzieć, że Zespół Folklorystyczny „Wrzosowianie” z Gminnego Centrum Kultury, Informacji i Rekreacji w Poczesnej ,to marka artystyczna rosławiająca naszą gminę.To synonim najwyższego profesjonalizmu i kunsztu.
Iwona Skorupa
Zobacz film