logo facebook
Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania - przeczytaj naszą politykę prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności. AKCEPTUJĘ
Zdjęcia z Gminy Poczesna
Herb Gminy Poczesna
 

Mamy pieniądze na drogi i dobrze je wykorzystujemy

    z dnia: 2020-05-19
Zakończyły się roboty budowlane na ulicach: Wierzbowa oraz Ceramiczna. Wkrótce umowa na remont ul. Jodłowej.
tele-konftele-konf

Pod koniec kwietnia miała miejsce wideokonferencja Wicewojewody Śląskiego Roberta Magdziarza z włodarzami z regionu północnego województwa Śląskiego.

 

 

ul. Jodłowa w Brzezinach Kolonii, ok. 400 m

Z powodu panującej pandemii, ze względu na zachowanie bezpieczeństwa, w taki właśnie sposób Wicewojewoda informował o kolejnych dofinansowaniach z Funduszu Dróg Samorządowych przeznaczonych na budowę i przebudowę dróg. Robert Magdziarz poinformował, że pieniądze trafią m.in. do Gminy Poczesna na realizację zadania „Przebudowę drogi gminnej ulicy Jodłowej w miejscowości Brzeziny Kolonia, gmina Poczesna". Szacowana wartość całego zadania to prawie 250 tys. zł.

 

ul. Wierzbowa w Bagłach ok. 1 km

i Ceramiczna w Korwinowie – ok. 518 m

To nie jedyna drogowa inwestycja jaką realizuje Gmina Poczesna. Zakończyły się już drogowe roboty budowlane na ulicach: Wierzbowa (m. Bargły) i Ceramiczna (m. Korwinów). W ramach tych prac zaplanowano m.in. frezowanie korygujące istniejących nawierzchni, ułożenie nowej nawierzchni, przebudowę poboczy i czyszczenie rowów. Na realizację powyższego zadania gmina Poczesna otrzymała (w wysokości 50 procent kosztów) dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych. Symboliczne czeki przekazał Wójtowi Krzysztofowi Ujmie, Wicewojewoda Śląski – Robert Magdziarz we wrześniu 2019 roku, w Starostwie Powiatowym w Częstochowie. Wicewojewoda pogratulował włodarzom okolicznych gmin i powiatów otrzymanych środków finansowych na budowę dróg.

 

Gmina Poczesna realizuje także zadania drogowe

wraz z Powiatem Częstochowskim

Jest to zadanie o nazwie „Przebudowa ciągu dróg powiatowych nr 1057 S na odcinku Huta Stara A - Poczesna i nr 1056S na odcinku Mazury-Młynek, gmina Poczesna” - realizowana jest od ubiegłego roku. Jest to wspólne zadanie Powiatu Częstochowskiego i Gminy Poczesna w ramach Funduszu Dróg Samorządowych. W skład zadania wchodzą:

DP 1057 S (wchodzą ulice: Pszenna, Tkacka i Lipowa): jezdnia dł. 3350 m i szer. 6,0 m; chodniki dł. 1830 m i szer. 2,0 m; przebudowa skrzyżowań; budowa zatok autobusowych i peronów przystankowych; oznakowanie pionowe i poziome; wyznaczenie przejść dla pieszych.

DP 1056 S (odcinek: Mazury – Młynek): jezdnia dł. 970 m szer. 6,0 m; przebudowa skrzyżowań; budowa peronów przystankowych; oznakowanie pionowe i poziome.

Zgodnie z podpisaną z Powiatem umową z września 2019 roku, przewidywany koszt całej inwestycji wynosi 7 600.000,00 zł. Po ok. jednej czwartej całej sumy będzie pochodzić z budżetu Gminy Poczesna i budżetu Starostwa Powiatowego. Pozostała część inwestycji zostanie sfinansowana z Budżetu Państwa Funduszu Dróg Samorządowych.

 

Dofinansowanie przyszło też z Unii Europejskiej...

...w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata: 2014-2020, działanie 6.1. Drogi Wojewódzkie, Powiatowe i Gminne.

Dofinansowanie to jest przeznaczone na kompleksową przebudowę drogi powiatowej 1056 S w ciągu ul. Południowej oraz Łąkowej w Poczesnej (o dł. ponad 3 km - od DK1 do ul. Wierzbowej).

Przebudowa dotyczyć będzie:

- jezdni (z wymianą podbudowy);

- budowy ronda (skrzyżowanie z ul. Chabrową)

oraz

- wybudowania chodnika dla pieszych;

Kwota dofinansowania – na dzień 28 kwietnia 2020 roku: wynosi ponad 4 miliony złotych. ok. 3 milionów 140 tys z środków, z Unii Europejskiej oraz ponad 1 milion 178 tys. zł z z środków z Budżetu Państwa.

Zgodnie z podpisaną 14 kwietnia 2020 roku umową o dofinansowanie, wartość całego zadania - na które składa się dokumentacja projektowa i roboty budowlane - wynosiponad 6 milionów 400 tys. złotych.

 

 

W tak krótkim czasie na terenie Gminy Poczesna prowadzonych jest wiele modernizacji i przebudowy dróg. Takie prace pociągają za sobą pewne uciążliwości – głównie dla zmotoryzowanych – mieszkańców. Prace drogowe wiążą się m.in. z koniecznością objazdów, zmian tras autobusów czy zwężeniu dróg. Za wszystkie utrudnienia przepraszamy i jednocześnie informujemy, że po zakończeniu wszystkich modernizacji będzie jeździło się nie tylko wygodniej, ale przede wszystkim bezpieczniej.

 

 

Aneta Nawrot, fot. Wioletta Przybylska


 

zam. an