logo facebook
Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania - przeczytaj naszą politykę prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności. AKCEPTUJĘ
Zdjęcia z Gminy Poczesna
Herb Gminy Poczesna
 

Młody, ambitny pełen energii i pomysłów...

    z dnia: 2018-11-22
... Adam Morzyk, w 2006 roku został radnym gminy Poczesna. Najmłodszym – 23-letnim. Teraz jest już dojrzałym i doświadczonym samorządowcem. Od 20 listopada 2018 roku – Członek Zarządu Powiatu Częstochowskiego. Nie znosi nudy. Lubi działać na rzecz ludzi i swojej małej ojczyzny.
morzyk1111morzyk1111

Aneta Nawrot: Adam Morzyk, to człowiek, który od najmłodszych lat, nawet jak odpoczywa, to w biegu... Czy to prawda?

Adam Morzyk: - No tak... Tak miałem od dziecka, a zaczęło się od Ochotniczej Straży Pożarnej.

To znaczy?

- Kiedy byłem kilkuletnim chłopcem, podobnie jak moi rówwieśnicy wstapiłem do OSP Słowik. W domu tradycje strażackie były od zawsze. Mój dziadek był założycielem OSP w Słowiku, no więc nic dziwnego, że ja też postawowiłem zostać strażakiem. W OSP Słowik działam do dzisiaj. Teraz jestem prezesem, ale przeszedłem przez wszystkie szczeble. Od strażaka, poprzez skarbnika, naczenika, po prezesa.

Jednostka OSP w Słowiku ma się doskonale...

- A nawet powiedziałbym, że z roku na rok coraz lepiej. Przybywa chętnych do pełnienia obowiązków strażaka. Młodzi ludzie garną się, aby nieść pomoc innym. Startujemy na zawodach – ostatnio braliśmy udział w gminnych zawodach sportowo-pożarniczych, a potem w zawodach o puchar Starosty Częstochowskiego. No i wszędzie zajęliśmy wysokie lokaty.

Ale Pana życie i pasje to nie tylko straż pożarna?

- No tak. To także praca w samorządzie oraz praca społeczna na rzecz poprawy życia społeczności, z której pochodzę.

A jak i kiedy to się zaczęło?

- Wprost ciężko stwierdzić. Od dziecka przejawiały się u mnie cechy społecznika. Zawsze lubiłem udzielać się społecznie. W 2006 roku, zostałem radnym Gminy Poczesna z miejscowości Słowik i Korwinów. Funkcję tę pełniłem przez dwie kadencje. W okresie tym wiele udało się osiągnąć.

Proszę wymienić kilka najbardziej sztandarowych osiągnięć.

- Jeśli chodzi o Słowik, to m.in., za czasów kiedy byłem radnym udało się stworzyć świetlicę, która działa przy OSP. Powstało boisko do piłki koszykowej i nożnej przy Zespole Szkół. Jest kort tenisowy. Stworzone zostało centrum rekreacyjno-sportowe w Słowiku. Jest plac zabaw, przystanek turystyczny. Wyremontowano drogi lokalne, kładkę oraz most na rzece Warta. To tylko te ważniejsze działania.

Ale po 8 latach bycia radnym w gminie Poczesna postanowił Pan iść dalej...

- Jestem człowiekiem młodym. Mam dużo energii, pomysłów... Nie potrafię usiedzieć w miejscu. Jak mam jakiś pomysł to chodzę, aż ne wykrystalizuje się on w mojej głowie. Dlatego pomyślałem, że będąc radnym powiatowym też będę mógł działać w szerszej perspektywie - a nawet może i skuteczniej - dla mieszkańców Gminy Poczesna. W 2014 r. wystartowałem na radnego powiatowego i... udało się.

Te ostatnie cztery lata należały do bardzo pracowitych.

- To prawda. Lobbowałem m.in., za remontem drogi powiatowej we Wrzosowej. Zabiegałem aby

w Nieradzie przy bardzo niebezpiecznym skrzyżowaniu zostały zamontowane akustyczne pasy zwalniające. Ponadto wyremontowano drogę pomiędzy Sobuczyną a Młynkiem.

Wraz ze społecznością ze Słowika i Korwinowa założyliśmy Stację Rozwoju SŁOWIKOR. Napisałem projekt "Aktywni seniorzy i zdolna młodzież". Dzięki temu projektowi pozyskaliśmy pieniądze na wyremontowanie świeticy oraz montaż siłowni zewnętrznej w Słowiku, a także przez 2 lata finansowana jest działalność Klubu Seniora oraz świetlicy środowiskowej.

Napisał Pan dobry projekt. W tym pomaga Panu nie tylko zapał i pomysły, ale także wykształcenie...

- Tak. Jestem absolwentem Politechniki Częstochowskiej, magistrem inżynierem o specjalności zarządzania logistycznego oraz innowacyjności w przemyśle. Ukończyłem także studia podyplomowe: "Ekonomię społeczną" na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu oraz "Studium samorządu terytorialnego i rozwoju lokalnego" na Uniwersytecie Warszawskim. Poza tym zawodowo zajmuję się funduszami europejksimi i pracuję w Agencji Rozwoju Regionalnego w Częstochowie. To wszystko bardzo się przydaje w pracy na rzecz lokalnej społeczności.

W bieżącym roku ponownie został Pan wybrany Radnym Powiatu Częstochowskiego, czyli kolejny sukces.

Można tak powiedzieć, jednak odbieram to jako potwierdzenie słuszności podejmowanych inicjatyw i działań. Jest to dla mnie duże wyróżnienie i zaszczyt móc kolejny już raz reprezentować mieszkańców Gminy Poczesna w Radzie Powiatu Częstochowskiego. W tym miejscu chciałem serdecznie podziękować mieszkańcom za udział w wyborach samorządowych, a szczególnie tym, którzy oddali głos na listę Porozumienia dla Powiatu Częstochowskiego w tym moją osobę. Na pewno uczynię wszystko aby jak najlepiej służyć mieszkańcom Gminy Poczesna.

Na pierwszej sesji Rady Powiatu został Pan wybrany na funkcję Członka Zarządu Powiatu, gratulujemy ale co to oznacza?

Dziękuje serdecznie.

Przede wszystkim nowe wyzwanie zawodowe ale co najważniejsze większe możliwości i szanse wpływu na decyzje podejmowane przez władzę powiatu. W przypadku powiatu władzą wykonawczą (odpowiednik Wójta w gminie) jest Zarząd Powiatu. Składa się on z 5 osób wybieranych przez Radę Powiatu. Będąc jedną z nich, będą mógł jeszcze lepiej i efektywniej pracować na rzecz min. Gminy Poczesna.

 

Jakie plany na przyszłość – oczywiście dotyczące pracy na rzecz pomocy w rozwoju gminy Poczesna?

Przez ostatnie 12 lat pracy w samorządzie bardzo dobrze poznałem problemy i potrzeby Gminy Poczesna wiem, także jakie są i powinny być kierunki rozwoju naszego regionu. Z głównych inwestycji, o które będę się starał to min. dokończenie modernizacji drogi powiatowej – w ciągu: Huta Stara A, Poczena. Wyznaczenie i budowa drogi powiatowej między miejscowościami Młynek (gmina Poczesna) a Wąsosz (gmina Konopiska), która ułatwi dojazd do budowanej autostrady A1, 
a jednocześnie otworzyć dostęp do terenów inwstycyjnych będących w jej sąsiedztwie. Jeśli tymi terenami zainteresują się inwestorzy, to stworzą nie tylko miejsca pracy, ale podwyżsą standard życia i sprawią, że gmina Poczesna stanie się jeszcze bardziej atracyjna. Należy także podjąć działania w zakresie modernizacji drogi z „klinkru” w Nowej Wsi i Poczesnej.

Jestem pewien dobrej współpracy z gminą Poczesna w zakresie realizacji tych zadań, wspólnej pracy z Panem Wójtem Krzysztofem Ujmą i Radą Gminy Poczesna na czele z Panią Przewodniczącą Iwoną Chołą na rzecz rozwoju gminy Poczesna.

Dziękuję za rozmowę.