logo facebook
Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania - przeczytaj naszą politykę prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności. AKCEPTUJĘ
Zdjęcia z Gminy Poczesna
Herb Gminy Poczesna
 

Nasi uczniowie obradowali w stolicy

    z dnia: 2018-10-04
W dniach 26-27 września 2018 roku odbyła się XXIV sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży. Województwo śląskie było reprezentowane przez 47 posłanek i posłów-uczniów najstarszych klas szkół podstawowych, gimnazjalistów i licealistów.
dzieci-wsejmiedzieci-wsejmie

Wśród nich było dwoje uczniów Szkoły Podstawowej im. M. Kopernika we Wrzosowej-Magdalena Goldsztajn i Przemysław Borecki. Udział w obradach sejmu zapewnili sobie dzięki pracy nad projektem poświęconym pierwszym obradom sejmowym w odrodzonej Rzeczpospolitej pod nazwą ,,Posłowie pierwszego sejmu Niepodległej”. Pod kierunkiem nauczycielek historii-Magdaleny Hadaś i Anny Adamus-Lamch oraz przy wsparciu sympatyków projektu przygotowali interesującą prezentację postaci Marii Moczydłowskiej-posłanki ziemi częstochowskiej na I sesję Sejmu II Rzeczpospolitej. Między innymi został zrealizowany film ilustrujący problem uzyskania przez kobiety praw wyborczych.

W maju 2018 roku Magda i Przemek brali udział w sesji wyjazdowej do sejmu w Warszawie i Sulejówka, gdzie mieści się Ośrodek Rozwoju Edukacji. Do tego przedsięwzięcia organizatorzy czyli Kancelaria Sejmu, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Instytut Pamięci Narodowej oraz Ośrodek Rozwoju Edukacji zaprosili uczniów, którzy uzyskali największą ilość punktów za realizację zadań projektu. Uczniowie pracowali wówczas nad projektem uchwały mającej na celu popularyzację wiedzy i podkreślenie znaczenia postaci pierwszych posłów na sejm II Rzeczypospolitej. Uchwała została uchwalona 27 września 2018 roku przez posłów i posłanki XXIV sejmu Dzieci i Młodzieży. Nasi uczniowie byli jej współautorami.

"W związku ze znikomą wiedzą społeczeństwa polskiego o wybitnych przedstawicielach parlamentaryzmu II Rzeczypospolitej, decydujemy się spopularyzować i uporządkować informacje o ich wizji Polski oraz dokonaniach w skali lokalnej, ogólnokrajowej i międzynarodowej. Pragniemy zaangażować w te działania Polaków zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. Uważamy, że postacie posłów II Rzeczypospolitej muszą zostać upamiętnione" – napisano w uchwale .

Ponadto uczestnicy XXIV SDiM zaproponowali ustanowienie 26 stycznia Dniem Ojców Niepodległości, aby ocalić od zapomnienia datę pierwszych wyborów do Sejmu w niepodległej Polsce. Na sali sejmowej debatowali także o edukacji i aktualnych problemach młodych Polaków.

W wypowiedziach nie zabrakło również nawiązań do bieżących wydarzeń politycznych. Do uczestników XXIV SDiM swoje przesłania skierowali Marszałkowie Sejmu Rzeczpospolitej-Marek Kuchciński, Stanisław Terlecki, Barbara Dolniak i Rafał Tyszka oraz Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak, który zwrócił się do obradujących z prośbą, aby głos zabierany przez młodych posłów i posłanki oparty był na odpowiedzialności i szacunku dla drugiego człowieka.

W dniu poprzedzającym obrady młodzi parlamentarzyści uczestniczyli w interesującej wycieczce. Organizatorzy zaproponowali młodzieży poznanie miejsc związanych z parlamentaryzmem II Rzeczypospolitej.

W czasie zwiedzania chętnie fotografowano takie miejsca i obiekty jak: Grób Nieznanego Żołnierza, pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego, premiera Wincentego Witosa, kolumnę króla Zygmunta III Wazy, która jest najstarszym świeckim pomnikiem w Warszawie. Spacer Krakowskim Przedmieściem oraz pobyt na Placu Zamkowym i w katedrze św. Jana, która stanowi jedno z najważniejszych miejsc kultury i tradycji narodowej(tu została zaprzysiężona Konstytucja 3 maja), dostarczył wszystkim uczestnikom niezapomnianych wrażeń.

Doświadczenie Magdy i Przemka, którym w wyjeździe na sejmowe obrady towarzyszyła nauczycielka j. polskiego Iwona Dorożyńska, przekonuje, iż warto motywować młodych ludzi do pracy nad ambitnymi projektami. Postawa i zaangażowanie naszych uczniów są nie tylko wzorem dla ich rówieśników lecz także doskonałą promocją gminy Poczesna.

oprac. I. Dorożyńska

 
dzieci-wsejmiedzieci-wsejmie
dzieci-wsejmiedzieci-wsejmie
dzieci-wsejmiedzieci-wsejmie
dzieci-wsejmiedzieci-wsejmie
dzieci-wsejmiedzieci-wsejmie
dzieci-wsejmiedzieci-wsejmie
dzieci-wsejmiedzieci-wsejmie
dzieci-wsejmiedzieci-wsejmie
dzieci-wsejmiedzieci-wsejmie
dzieci-wsejmie
dzieci-wsejmie
dzieci-wsejmie
dzieci-wsejmie
dzieci-wsejmie
dzieci-wsejmie
dzieci-wsejmie
dzieci-wsejmie
dzieci-wsejmie