logo facebook
Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania - przeczytaj naszą politykę prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności. AKCEPTUJĘ
Zdjęcia z Gminy Poczesna
Herb Gminy Poczesna
 

Ocalić od zapomnienia….

    z dnia: 2020-09-30
Uroczyste otwarcie Wiejskiego Centrum Kultury i Rekreacji w Bargłach w gminie Poczesna miało miejsce 10 lat temu, w niedzielę 19 września 2010 roku. Powstanie nowoczesnego ośrodka było efektem gruntownego remontu budynku, w którym dawniej mieściła się szkoła podstawowa.
Inwestycja ta była jedną z ważniejszych podjętych w tamtym czasie przez Wójta Gminy Poczesna - Krzysztofa Ujmę. Generalny remont budynku po byłej szkole trwał 8 miesięcy, a jego wykonanie kosztowało ponad 750 tys. zł, z czego ok. 400 tys. zł to środki zewnętrzne, jakie gmina pozyskała  z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich z Urzędu Marszałkowskiego. W Wiejskim Centrum Kultury i Rekreacji w Bargłach mieści się: pracownia komputerowa, pracownia KGW, biuro, sala konferencyjna z zestawem do prezentacji multimedialnej i zestawem nagłaśniającym oraz na pierwszym piętrze budynku Izba Regionalna wyposażona w gabloty ekspozycyjne. Izba Regionalna powstała dzięki staraniom przewodniczącej KGW -Mirosławy Sławińskiej, która wraz z członkiniami koła postanowiła stworzyć miejsce, w którym zostały zgromadzone: pamiątki, stroje ludowe, sprzęty gospodarstwa domowego, narzędzia rolnicze, przedmioty codziennego użytku, a także fotografie i dokumenty. Izba składa się z czterech tematycznie podzielonych części: rolniczej, oświatowej, górniczej i strażackiej.
Więź z regionem jest niezwykle ważna i związana z przekazywaniem i kultywowaniem tradycji naszych przodków. Wiedza o naszej „małej Ojczyźnie” rozumiana jest w kategoriach historii żywej, tradycji i folkloru.Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów wraz z nauczycielami do Izby Regionalnej w Bargłach aby poznać dawne życie mieszkańców, miejscowe rzemiosło. Chcemy aby Izba stała się miejscem spotkań i integracji mieszkańców gminy, chcących poznawać przeszłość, kultywować tradycje oraz aktywnie i twórczo spędzać czas. Obecnie w Izbie Regionalnej znajduję się około 350 eksponatów pochodzących z prywatnych zbiorów 32 osób i organizacji z terenu gminy. Do obecnej chwili pieczę nad Regionalną Izbą sprawuje Mirosława Sławińska, która z wielką pasją w dalszym ciągu dba o nią i powiększa kolekcję eksponatów, które pochodzą z darów mieszkańców.
Serdecznie zapraszamy do współpracy wszystkich zainteresowanych. Prosimy  o kontakt telefoniczny w celu dokonywania rezerwacji: 696 325-317,577 042 727. Wystawa w Izbie Regionalnej jest ekspozycją stałą. Wstęp bezpłatny.
Iwona Skorupa
zdjęcia: Janusz Koniecki