logo facebook
Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania - przeczytaj naszą politykę prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności. AKCEPTUJĘ
Zdjęcia z Gminy Poczesna
Herb Gminy Poczesna
 

Podsumowanie akcji charytatywno - patriotycznej " Wizyta Św.Mikołaja na Kresach"

    z dnia: 2019-11-14
W tym roku po raz kolejny gminy i szkoły udowodniły, że - jesteśmy razem i potrafimy okazać naszą solidarność z Polakami mieszkającymi daleko od Ojczyzny.
Gmina Poczesna po raz kolejny aktywnie włączyła się w akcję. Wójt Gminy Poczesna - Krzysztof Ujma, podczas swojego wystąpienia zwrócił uwagę, jak ważna jest współpraca z Polakami mieszkającymi na Kresach w dziedzinie kultury, edukacji i sportu, wymiana doświadczeń samorządowych, promocja, podtrzymywanie kontaktów społecznych, wzajemne poznawanie kultury i historii, wspólne działania. Dzisiaj w Hali Sportowej w Poczesnej, nastąpiło uroczyste przekazanie darów dla Naszych Rodaków mieszkających na Kresach. Program artystyczny zaprezentowali uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Nieradzie. Ci, którzy byli na Kresach wiedzą, że słowo „Polska” ma tam szczególne znaczenie, a patriotyzm szczególny wymiar. Mieszkamy na Kresach, ale jesteśmy Polakami - to zawsze podkreślają mieszkający tam Polacy. Prezes Towarzystwa Patriotycznego Kresy- ks. Ryszard Umański, podkreślił,  że w całej akcji chodzi nie tylko o zawiezienie naszym rodakom dóbr materialnych na Mikołaja i Boże Narodzenie. Istotny jest element patriotyczny - gest solidarności i serdecznej pamięci wobec Polaków mieszkających na Kresach. Tegorocznymi Partnerami akcji są: Delegatura Kuratorium Oświaty w: Częstochowie,  Bielsku - Białej,  Bytomiu, Gliwicach , Sosnowcu i Rybniku. Bracia Rycerzy Kolumba w Częstochowie, Urzędy Gminy w: Mstowie, Rędzinach, Kłomnicach,  Janowie, Poraju, Koniecpolu, Konopiskach, Olsztynie, Kruszynie, Niegowie,  Lelowie,  Mykanowie,  Przyrowie, Żarkach , Koziegłowach i oczywiście Poczesnej. Urzędy Miast w : Częstochowie, Myszkowie i Kłobucku oraz Starostwa Powiatowe w:  Częstochowie, Myszkowie i Kłobucku. Patronat medialny nad akcją objęła: Telewizja Katowice, Telewizja Orion, Tygodnik Katolicki Niedziela, Gazeta Częstochowska, Radio Katowice. Koordynatorem całej akcji jest ks. Ryszard Umański. Dziękujemy wszystkim dyrektorom szkół i przedszkoli, nauczycielom, rodzicom, dzieciom i młodzieży, Akcji Katolickiej przy Parafii św.J.Chrzciciela w Poczesnej, przedsiębiorcom z terenu Gminy Poczesna, którzy okazali swoje wielkie serce. Nasze wsparcie pomoże trwale zmienić rzeczywistość dzieci mieszkających na Kresach. Dziękujemy!
Iwona Skorupa