logo facebook
Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania - przeczytaj naszą politykę prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności. AKCEPTUJĘ
Zdjęcia z Gminy Poczesna
Herb Gminy Poczesna
 

Policjantem być……

    z dnia: 2019-05-10
We wtorek, 7 maja 2019 r. w Szkole Podstawowej im. M. Kopernika we Wrzosowej gościli policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie. Spotkanie z uczniami naszej szkoły zostało zorganizowane w ramach akcji promującej zawód policjanta, w którą zaangażował się Wydział Ruchu Drogowego z naczelnikiem, podkomisarzem Sebastianem Tyrasem.
 
W spotkaniu uczestniczył wójt Gminy Poczesna - Krzysztof Ujma. Zaprosiliśmy także dzieci z Przedszkola we Wrzosowej wraz z dyrektorem -Małgorzatą Nowak oraz  opiekunami. Spotkanie miało na celu przybliżyć zawód policjanta, jego różnorodność pracy, obowiązki i odpowiedzialność oraz zagrożenia płynące z wykonywanych zadań.Największe zainteresowanie, zarówno uczniów jak też nauczycieli wzbudził  pies służbowy, potrafiący m.in. wykrywać niebezpieczne ładunki i substancje . Mądry i świetnie wyszkolony owczarek niemiecki – Api, cierpliwie znosił komendy wydawane przez opiekuna i wielokrotnie prezentował swoje umiejętności. Przywieziono konie, na co dzień patrolujące Aleje Jasnogórskie  z częstochowskiego Zespołu Konnego Policji. Niektórzy uczniowie po raz pierwszy mieli okazję zobaczyć z bliska tak duże zwierzęta, które budziły podziw ale także wcale nie mniejszy respekt. Pokaz paradny w wykonaniu koni, był ogromną atrakcją dla uczniów młodszych i starszych.Policyjny technik kryminalistyki, jako fachowiec podzielił się z uczniami wiedzą na temat daktyloskopii i oględzin miejsca zdarzenia. Podkreślał, że nawet najmniejszy ślad może mieć wpływ na wskazanie sprawcy przestępstwa  i dlatego w zawodzie technika ważne są: wiedza, precyzja, doświadczenie i odporność psychiczna. Uczniowie mogli samodzielnie pobrać odciski palców oraz wykonać czynności daktyloskopijne.Policjanci z Samodzielnego Pododdziału Prewencji Policji demonstrowali udzielanie pierwszej pomocy poszkodowanym oraz zaprezentowali wyposażenie nowoczesnej karetki pogotowia. Starsi uczniowie ćwiczyli pod okiem specjalnie przeszkolonych policjantów ratowników czynności ratownicze związane z pierwszą pomocą. Młodsi uczniowie mieli największą frajdę z testowania sygnału alarmowegow karetce i radiowozie policyjnym. Panie policjantki z „drogówki” mówiły o zasadach bezpieczeństwa na drodze, przestrzeganiu zasad przewożenia dzieci w samochodach, ostrożności w czasie poruszania się rowerem i pieszo. Szczególną sympatią najmłodszych cieszył się Sznupek – policyjna maskotka. Chętnie pozował do zdjęć i rozbawiał uczestników spotkania. Uczniowie, którzy myślą w przyszłości o zawodzie policjanta mogli uzyskać informacje od pracownika Zespołu Kadr i Szkolenia o zasadach rekrutacji oraz predyspozycjach mających kluczowe znaczenie w tej profesji. Na zakończenie spotkania naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego w imieniu komendanta Miejskiej Policji w Częstochowie mł. insp. mgr inż. Dariusza Atłasika, przekazał na ręce dyrektora szkoły Pani Justyny Wilk podziękowanie za dotychczasową współpracę miedzy Komendą Miejską Policji a naszą szkołą.Spotkanie z policją było ogromną atrakcją dla naszych uczniów. Dzięki temu dowiedzieliśmy się, że praca w tym zawodzie jest nie tylko odpowiedzialna ale też różnorodnai często bardzo niebezpieczna. Na te kilka godzin Szkoła Podstawowe we Wrzosowej stałą się kopalnią wiedzy na temat pracy policji.
Dziękujemy za odwiedziny, wspaniałą zabawę, a przede wszystkim przekazaną wiedzę!
 
                                                                                               Tekst: Anna Adamus – Lamch, Justyna Wilk 
Foto: Nina Skowrońska
Zamieściła: Iwona Skorupa