logo facebook
Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania - przeczytaj naszą politykę prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności. AKCEPTUJĘ
Zdjęcia z Gminy Poczesna
Herb Gminy Poczesna
 

Ratunek w lodówce, czyli

    z dnia: 2018-02-02
wypełnij „kopertę życia”.
koperta-zyciakoperta-zycia

Koperta życia” jest to karta, w której zawarte są informacje dotyczące jej właściciela. Są to m.in. dane osobowe, przebyte choroby, zażywane leki, informacje o alergiach jak również numer telefonu do bliskiej osoby. Kartę tę wkłada się najczęściej do lodówki, na której umieszcza się magnes z napisem „koperta życia”. Po co to wszystko? Dla uratowania zdrowia, a niejednokrotnie życia.

Działania mające na celu rozpowszechnienie „kopert życia” prowadzone są głównie w trosce o seniorów, ale nie tylko. Najważniejsze to być świadomym. Działanie nie wymaga wielu starań. Ważne, żeby zrozumieć i włączyć się czynnie w kampanię.

Inicjatorem rozpowszechnienia akcji „koperta życia” w Gminie Poczesna jest Prezes Stowarzyszenia Uniwersytet III Wieku w Poczesnej – Halina Synakiewicz.

 

Aneta Nawrot: Dlaczego postanowiła Pani rozpropagować „kopertę życia” na naszym terenie?

Halina Synakiewicz: - Z wykształcenia jestem pielęgniarką ze specjalizacją z zakresu anestezjologii i intensywnej terapii. Wieloletnie doświadczenie w wykonywaniu tego zawodu nauczyło mnie, jak istotny przy udzielaniu pierwszej pomocy - często nieprzytomnemu pacjentowi - jest czas i wiedza na temat przebytych przez niego chorób, zażywanych leków, alergii... Uruchamiając działalność Uniwersytetu III Wieku w Poczesnej, między innymi, postawiłam sobie za cel działalność edukacyjną i szkoleniową szczególnie w zakresie medycyny i profilaktyki zdrowia.

 

AN: Proszę wyjaśnić na czym polega „koperta życia”? Jakie ma znaczenie, do czego służy?

HS: - Celem „koperty życia” jest dbanie o bezpieczeństwo osoby, która ją wypełniła jak również jej bliskich. Dzięki zawartym w kopercie wiadomościom lekarze, ratownicy medyczni czy osoby po przeszkoleniu z udzielania pierwszej pomocy, sprawniej przeprowadzą akcję ratunkową w sytuacji zasłabnięcia właściciela „koperty”.

Koperta życia” to nic innego jak historia choroby jej właściciela, gdyż zawiera ona – jak już wcześniej wspomniałam - dane osobowe pacjenta, informacje o stanie zdrowia, przyjmowanych lekach, alergiach oraz kontaktach telefonicznych do lekarza prowadzącego i do osób najbliższych. Informacje zawarte w kopercie ułatwiają prace służb ratunkowych, pozwalają szybciej postawić diagnozę i zastosować odpowiednie leczenie, które ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo ratowanego. Jest to bezcenna treść niezwykle pomocna w sytuacji nie cierpiącej zwłoki. Prosta sprawa, a jak istotna w sytuacjach gdzie czasami liczą się sekundy. Trzeba również powiedzieć, że często z informacji zawartych w kopercie korzystają inne służby takie jak: policja, straż czy służby socjalne.

 

AN. Proszę powiedzieć, jak wygląda „koperta życia”?

HS: - Jest to plastikowa koperta zamykana na zatrzask zawierająca w środku kartę informacyjną, naklejkę samoprzylepną i magnes na lodówkę. Dodatkowo na magnesie lub naklejce znajduje się numer telefonu do służb ratunkowych -112, oraz graficzny obraz resuscytacji krążeniowo-oddechowej...

 

AN: ...czyli?

HS: - 30 uciśnięć klatki piersiowej i dwa oddechy (sztuczne oddychanie). O ludzkim życiu często decydują sekundy, a często zdarza się, że w sytuacjach kryzysowych zapominamy własnego nazwiska, a co dopiero numeru telefonu czy jak przeprowadzić masaż serca. Taka naklejka na lodówce szybko przypomni nam co mamy zrobić i w jakiej kolejności.

 

AN: Zaleca się, aby „kopertę życia” umieszczać w lodówce. Dlaczego właśnie tam?

HS: - Lodówka jest to urządzenie, które znajduje się w każdym domu i nie trzeba jej szukać, gdyż zwykle jest w kuchni. Ustalenie dla całej Polski jednego charakterystycznego miejsca, wprowadza pewien porządek. Poza tym na drzwiach lodówki łatwo jest umieścić magnez z informacją, że tu znajduje się „koperta życia”.

Uważam, że „koperty życia” powinny stać się dobrą praktyką w domach ludzi starszych mieszkańców naszej gminy. Będę gorąco zachęcać do tego, abyśmy wspólnie zadbali o to, aby nasz sąsiad mieszkający samotnie miał w swojej lodówce taką kopertę.

 

AN: „Kopertę życia” można kupić przez internet. Szacunkowo: jeden komplet, czyli koperta wraz z magnesem na lodówkę, to wydatek około 9 złotych. Do tego trzeba doliczyć jeszcze koszty przesyłki. W sumie ok. 20 złotych dla jednej osoby. To dla emeryta, rencisty, osoby starszej czy schorowanej znaczny wydatek. Z tego co wiem Pani udało się „zdobyć” koperty...

HS: - Pewnego dnia poszłam na spotkanie do Wójta gminy Poczesna Krzysztofa Ujmy oraz Sekretarz Renaty Smędzik i przekonałam ich jak wiele dobrego może zrobić taka koperta w lodówce seniora. Ku mojej radości, Wójt szybko wydał polecenie zakupu i otrzymałam telefon, że już koperty są w naszej gminie.

 

AN: W takim razie, kto te bezpłatne koperty może otrzymać?

HS: - 5 stycznia podczas wykładu na temat praw chorego przebywającego w domu i praw pacjenta hospitalizowanego, przeprowadzonego w ramach działalności Uniwersytetu III Wieku, Wójt gminy Poczesna Krzysztof Ujma wręczył słuchaczom pierwsze „koperty życia”. Na kolejnych wykładach wręczałam osobiście koperty nowym słuchaczom. Podczas uroczystości Dnia Babci i Dziadka w Przedszkolu w Poczesnej, obecny na spotkaniu Wójt wręczył koperty zainteresowanym babciom i dziadkom. Widzimy duże zainteresowanie tą kopertą. Pragnę poinformować, że jeśli ktoś z naszych mieszkańców jest zainteresowany taką kopertą, to bezpłatnie może ja otrzymać w Stowarzyszeniu Uniwersytet III Wieku w Poczesnej.

AN: Dziękuję za rozmowę.

 
koperta-zyciakoperta-zycia
koperta-zyciakoperta-zycia
koperta-zyciakoperta-zycia
koperta-zycia
koperta-zycia
koperta-zycia