logo facebook
Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania - przeczytaj naszą politykę prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności. AKCEPTUJĘ
Zdjęcia z Gminy Poczesna
Herb Gminy Poczesna
 

Recepta na długowieczność...

    z dnia: 2017-04-03
Cieszyć się życiem – tak twierdziła zmarła w ubiegłym roku najstarsza mieszkanka Gminy Poczesna – Irena Ociepa.
irena-ociepairena-ociepa

W ostatnich latach życia nie mogła już mieszkać samodzielnie. Musiała korzystać z pomocy najbliższych. Dlatego też synowie zdecydowali, że zamieszka u jednego z nich, w Zdzieszowicach. Mimo tej przeprowadzki sercem i duszą była zawsze w Gminie Poczesna.

Irena Ociepa urodziła się 10 czerwca 1911 roku w Częstochowie. W 1945 roku wraz z mężem zamieszkali w domku, w Hucie Starej A, a 11 lat później w 1956 roku rodzina przeprowadziła się do bloków w Hucie Starej B. Państwo Ociepa wychowali dwóch synów.

- Mama nie potrafiła usiedzieć bezczynnie – wspomina syn Jan Ociepa. - Mimo pracy zawodowej, prowadzenia domu, potrafiła jeszcze znaleźć czas na swoje hobby oraz na pracę społeczną.

Syn dodaje: - Mama uwielbiała tkać kilimy z kolorowych włóczek. Robiła też na drutach i na szydełku. Z wiekiem, niestety, musiała ograniczyć swoje hobby gdyż pojawił się problem z oczami. Musiała je oszczędzać.

Ale wcześniej, zanim jeszcze zdrowie odmówiło jej posłuszeństwa Irena Ociepa bardzo mocno udzielała się dla lokalnej społeczności. Jak wspomina Jej syn Jan działała m.in., w Straży Pożarnej w Hucie Starej A: - Nie była członkiem OSP, ale chętnie pomagała przy organizacji najróżniejszych uroczystości. Jej pasją była też praca na działce, ale najwięcej wspomnień z działalnością społeczną łączy się z Kołem Gospodyń Wiejskich w Hucie Starej A.

Pani Irena zmarła 30 stycznia 2017 roku. Dożyła pięknego wieku – 105 lat! Jej receptę na długowieczność zdradził syn Jan:

- Mama zawsze miała bardzo niskie ciśnienie. Śmiała się z tej przypadłości i mówiła, że przez całe życie miała wrażenie, że nie żyje. Ale tak na serio, ciężko pracowała, nie potrafiła bezczynnie usiedzieć i zawsze potrafiła czerpać radość z tego co robiła. I to chyba sprawiało, że była pogodna, zadowolona i szczęśliwa. A takie podejście na pewno przedłuża życie.

an

 

 

Anna Mesjasz,

przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Hucie Starej A,

na podstawie Kroniki Koła,

napisała wspomnienia o Irenie Ociepie:

 

Koło Gospodyń Wiejskich w Hucie Starej A powstało w 1946 roku z inicjatywy Ireny Ociepy i mieszkanek wsi. 9 września 1946 r. zostaje wybrana - p. Irena - przewodniczącą Koła, a zastępcą p. Polesiak Aniela.

Pani Irena to był wulkan wielu pomysłów, działalności, rozwoju i współpracy z organami miejscowej Straży Pożarnej, szkoły, przedszkola oraz Gminy Poczesna.

Organizowała kursy przetworów warzywnych, gotowania i pieczenia ciast. Przyczyniła się do podniesienia wiedzy odnośnie hodowli bydła, trzody chlewnej i drobiu. Organizowała zabawy fantowe, festyny, a zysk przeznaczyła na zakup strojów dla pań oraz sprzętu np. magla, wirówki do mleka i naczyń. Na jednych z dożynek gminnych wystawiła spektakl swojej reżyserii pt: „Snop Maćkowy”.

Od 1949 r. do 1954 funkcje przewodniczącej pełniły inne panie. Natomiast jesienią 1954 r. przewodniczącą KGW w Hucie Starej A ponownie została p. Irena Ociepa. Duży nacisk kładła na podnoszenie wiedzy, współpracę i szacunek dla drugiego człowieka. Organizowała wycieczki krajoznawcze dla całych rodzin, co wzbudzało ogólną sympatię.

Z pomocą członkiń była wsparciem dla ludzi biednych, sierot i starców. Funkcję pełniła do roku 1960.

 

Cytat z wiersza p. Ireny Ociepy:

Aby najlepszą przyszłość miały dzieci

Aby mogły kończyć swe nauki

Aby postęp leciał z roku na rok w górę

Aby lepszą przyszłość miały wnuki...”

Anna Mesjasz

 

 
irena-ociepairena-ociepa
irena-ociepairena-ociepa
irena-ociepairena-ociepa
irena-ociepairena-ociepa
irena-ociepairena-ociepa
irena-ociepa
irena-ociepa
irena-ociepa
irena-ociepa
irena-ociepa