logo facebook
Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania - przeczytaj naszą politykę prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności. AKCEPTUJĘ
Zdjęcia z Gminy Poczesna
Herb Gminy Poczesna
 

Redaktor Marek Jezierski wraz z TVP w ogrodzie Państwa Petranowicz.

    z dnia: 2020-07-27
24 lipca 2020 roku gośćmi Państwa Petranowicz była ekipa telewizyjna TVP realizująca program „Rok w ogrodzie”. Ideą przewodnią spotkania redaktora Marka Jezierskiego z właścicielami ogrodu była chęć podzielenia się z innymi sympatykami zieleni zdobytymi doświadczeniami w ich tworzeniu i pielęgnacji.
Niejednokrotnie przeszkodą w stworzeniu własnego ogródka jest brak pomysłu i wysoki koszt jego założenia. Doświadczenia uczestników spotkań, wzajemne porady, uwagi, wymiana sadzonek, a przede wszystkim rozmowy w cztery oczy mogą pomóc w usunięciu tych przeszkód i być może pomóc w powstaniu kolejnego, pięknego ogrodu na terenie naszej zielonej gminy- powiedzieli właściciele ogrodu. Państwo Petranowicz w ubiegłym roku zostali wyróżnieni i zdobyli II miejsce w konkursie Estetyczne zagospodarowanie zagrody wiejskiej" zorganizowanym przez Urząd Gminy w Poczesnej. Nagrodę finansową przeznaczyli na zagospodarowanie kącika rekreacji i wypoczynku. Tu wypoczywają spoglądając na efekty swojej  pracy..." Teraz dbamy o to, co już urosło i dokupujemy nowe rośliny. Gdy zobaczę kwiat, który jest w moim guście, nie mogę się powstrzymać, muszę kupić i zasadzić w ogrodzie" - mówi pani Ewa. Jak zdradza pan Jarosław, działka wraz z ogrodem, domem i zabudowaniami zajmuje około pół hektara. Większość to oczywiście ogród, więc jest co robić każdego dnia. "Koszenie trawnika zajmuje już sporo czasu, a jeszcze jest przecież przycinanie roślin, podlewanie" - mówi.Pani Ewa od rana do wieczora pracuje wśród roślin. A w chwilach przerwy, wspólnie lubimy popatrzeć na nasz zakątek - dodaje pan Jarosław.W ogrodzie spędzają całe dnie począwszy od wczesnej wiosny po późną jesień. Roślinami ozdobili także wnętrze swojego domu. - To jest nasza wielka pasja, daje nam siłę, radość, zdrowie. Nie myślimy o problemach. Urządziliśmy sobie nasz mały raj na ziemi. Jesteśmy z niego dumni - mówią państwo Petranowicz.Jako miłośnik natury jestem niezmiernie dumny, że na terenie naszej Gminy są tacy mieszkańcy jak Państwo Pietranowicz z Nowej Wsi – zachwycał się Krzysztof Ujma- Wójt Gminy Poczesna. To dzięki pasji i zaangażowaniu w codzienną pielęgnację możemy dziś wszyscy podziwiać piękno tego wręcz bajkowego ogrodu. Mam nadzieję, że za Państwa przykładem pójdą kolejni mieszkańcy, wszak to dzięki takim cudom natury możemy mówić, że nasza mała Ojczyzna jest po prostu wyjątkowa.
Mamy nadzieje, że spotkanie w Nowej Wsi to dopiero początek, mamy nadzieje na wiele takich spotkań w Gminie Poczesna.
tekst- Iwona Skorupa
zdjęcia - Ewa Matysiak - Petranowicz