logo facebook
Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania - przeczytaj naszą politykę prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności. AKCEPTUJĘ
Zdjęcia z Gminy Poczesna
Herb Gminy Poczesna
 

Rowerowy rajd samorządowców

    z dnia: 2019-05-14
W sobotę, 12 maja o godzinie 10.00, z placu przed Urzędem Gminy Poczesna wyruszył pierwszy w tym roku rowerowy rajd samorządowców.

Niestety nie wszyscy samorządowcy zgłosili się na start, ale grupa odważnych, nie bojących się deszczu wystartowała. Peleton poprowadził Gminny Oficer Rowerowy, członek Śląskiej Rady Rowerowej – Marek Morzyk. Zna on doskonale całą infrastrukturę rowerową gminy Poczesna i wie jak zaplanować i zrealizować turystyczną eskapadę rowerową po szlakach rowerowych naszej gminy. Zaproponował przejazd przez Poczesną, Zawodzie, Korwinów, Wrzosową, Brzeziny, Sobuczynę, Hutę Starą i powrót przez Nową Wieś do Poczesnej. Wszyscy ochoczo przystali na propozycję. Pierwsze ciekawe miejsce, które Oficer nam pokazał to odwiert i ujęcie ciepłej wody, które znajduje się nad brzegiem rzeki Warty za boiskiem przy ulicy Strażackiej w Poczesnej. Temperatura wypływającej wody wynosi 20,5 stopnia Celsjusza i to zarówno latem jak i zimą. Dalej samorządowcy przejechali przez kładkę na rzece Warta i wąską dróżką dojechali do ulicy Długiej na Zawodziu. Kolejny przystanek miał miejsce przy starorzeczu Warty i starym młynie w Korwinowie. Radny Mateusz Kołodziej sprawdził po drodze, czy na Zawodziu nie odradza się bardzo szkodliwa roślina – barszcz Sosnowskiego, którą w roku ubiegłym niszczyli strażacy.

Marek Morzyk całą drogę dzielił się z uczestnikami rajdu swoimi wiadomościami historycznymi i przyrodniczymi. Podziwiając uroki naszej gminy dojechaliśmy do Korwinowa, do placu zabaw dla dzieci. Wójt Gminy Poczesna Krzysztof Ujma sprawdził stan techniczny altany przy placu zabaw i ruszyliśmy dalej. W miejscowości Wrzosowa, Krzysztof Ujma podzielił się z radną Danutą Woźniakowską problemami zgłaszanymi przez mieszkańców Wrzosowej. Kolejny przystanek był zlokalizowany przy pozostałościach po starej kolejce wąskotorowej, która biegła kiedyś z kopalni „Tadeusz” z Nowej Wsi przez Wrzosową, Brzeziny aż do Sabinowa i służyła do transportu wydobytej rudy żelaza. Przejechaliśmy obok nieczynnej już kopalni „Szczekaczka” i udaliśmy się do nowo wyremontowanej świetlicy w Brzezinach. Uczestniczka rajdu - radna Alicja Łyko - zaprosiła samorządowców na posiłek. Była kiełbaska pieczona w ognisku, chleb ze smalcem i kiszonym ogórkiem oraz wspaniałe ciasto drożdżowe upieczone przez radną. Pogoda nam dopisywała. Na niektórych odcinkach rajdu kropił niewielki deszczyk, taki dla ochłody, większy deszcz padał akurat wtedy, gdy uczestnicy eskapady oglądali wyremontowaną świetlicę w Brzezinach. Posileni i zregenerowani samorządowcy ruszyli w dalszą drogę. W okolicy wysypiska śmieci w Sobuczynie jeden z uczestników rajdu - radny Artur Sosna pożegnał się z wszystkimi i odjechał w kierunku Nierady. Pozostali ruszyli w drogę powrotną. W Hucie Starej odłączył od reszty uczestników Wójt Gminy Poczesna wraz z małżonką a pozostali, w tym również radna Halina Synakiewicz, przejechali do Nowej Wsi i Poczesnej.

Każdy taki przejazd Wójta i członków Rady Gminy po różnych drogach i ścieżkach gminy Poczesna przynosi wiele informacji i wskazówek, co jeszcze należy zrobić aby mieszkańcom żyło się lepiej. Pewnym jest to, że jadąc rowerem zobaczy się znacznie więcej, dojedzie się w miejsca bardziej niedostępne, a jednocześnie poprawi się swoją kondycję fizyczną. Tak zakończył się rowerowy rajd samorządowców gminy Poczesna, pierwszy w tym roku, ale na pewno nie ostatni.

Halina Synakiewicz

 
rajd-radnirajd-radni
rajd-radnirajd-radni
rajd-radni
rajd-radni