logo facebook
Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania - przeczytaj naszą politykę prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności. AKCEPTUJĘ
Zdjęcia z Gminy Poczesna
Herb Gminy Poczesna
 

Statuetki Starosty Częstochowskiego - rozdane!

    z dnia: 2020-02-15
W sobotę 15 lutego w Filharmonii Częstochowskiej po raz dziewiętnasty wręczono Statuetki Starosty Częstochowskiego „Za zasługi dla powiatu”. Kapituła konkursu nominowała do tej nagrody 17 kandydatów.
Z ich grona Starosta Częstochowski - Krzysztof Smela wybrał siedmiu laureatów w pięciu kategoriach. I tak, w kategorii „Edukacja  i Kultura” statuetkę otrzymał Zespół Folklorystyczny „Wrzosowianie” z Gminnego Centrum Kultury, Informacji i Rekreacji w Poczesnej. Natomiast nominację do otrzymania Statuetki „Za Zasługi  dla Powiatu - 2019” w kategorii „Inne szczególne osiągnięcia i wydarzenia” otrzymała Gmina Poczesna i Parafialny Klub Sportowy „Victoria Poczesna”. Laureatom i ich bliskim gratulacje złożyli: Wójt gminy Poczesna - Krzysztof Ujma oraz Przewodnicząca Rady Gminy Poczesna - Iwona Choła, którzy 15 lutego obecni byli w Filharmonii na Gali wręczenia Statuetek Starosty Częstochowskiego.
Poniżej historia Zespołu Folklorystycznego „Wrzosowianie” - laureata tegorocznej statuetki Starosty Częstochowskiego Krzysztofa Smeli  w kategorii „Edukacja i Kultura”.
Zespół Folklorystyczny „Wrzosowianie” od 20 lat chroni od zapomnienia i pielęgnuje ludowe pieśni, tańce, obrzędy i zwyczaje. Popularyzuje na terenie Gminy Poczesna, w kraju i za granicą piękno i różnorodność polskiego folkloru. Wychowuje w poczuciu poszanowania historii kolejne pokolenia, przekazuje
wartości które stanowią o naszej tożsamości narodowej. Zespół powstał w 1998 roku z inicjatywy OSP we Wrzosowej w osobach: Mariana i Zbigniewa Kołodziejów.
Do prowadzenia zespołu zatrudniono Justynę Wilk jako choreografa i Annę Jaśkiewicz jako instruktora muzycznego.Dziś kadrę zespołu stanowią: Justyna Wilk - kierownik artystyczny i choreograf, Katarzyna Nowicka - kierownik artystyczny i choreograf, Ewa Jasińska - instruktor muzyczny, Elżbieta Bartecka - instruktor muzyczny. Honorowy patronat nad zespołem sprawuje Wójt Gminy Poczesna - Krzysztof Ujma.  Od 2008 roku zespół działa w strukturach Gminnego Centrum Kultury Informacji i Rekreacji w Poczesnej, którego Dyrektorem jest Iwona Skorupa. Zespół w swoim repertuarze posiada wszystkie tańce narodowe oraz wiele suit regionalnych z całej Polski, obrzędy tj.: wesele wiejskie czy noc świętojańską. Brał udział w przedstawieniach teatralnych - „Chłopi”; w projektach ogólnopolskich i międzynarodowych tj.: „Tanecznym krokiem do Przyjaźni” oraz „Patriotyczne impresje” (projekty polsko - litewski), „Polonezem przez Polskę”,  „Niepodległa”. Działa w 4 grupach wiekowych. Dzięki temu zespół łączy pokolenia, co stanowi swoisty fenomen tej grupy. Zespół „Wrzosowianie” ma na swoim koncie liczne nagrody i wyróżnienie zdobyte w całej Polsce, stał się sztandarowym zespołem Ogólnopolskich Spotkań Ochotniczych Straży Pożarnych i ambasadorem kultury polskiej poza granicami kraju. Koncertował na scenach Litwy - trzykrotnie, Macedonii - trzykrotnie, Słowacji, Węgrzech, Bułgarii, Grecji, Serbii. W ostatnich  latach zespół koncertował na scenach z najlepszymi, bo  z solistami Państwowego Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, jak  i dla najwyższych władz w Polsce - dla premiera, marszałka senatu, europosłów i eurodeputowanych, senatorów, najwyższych władz kuratoryjnych, a przede wszystkim dla wszystkich którzy chcieli uczestniczyć w barwnych spektaklach i widowiskach prezentowanych przez zespół. Koncertując od blisko 22 lat wywołuje uśmiech na twarzach publiczności, wprowadzając ich w świat muzyki, folkloru, tańca i śpiewu. Najistotniejsze odznaczenia zespołu to:  dwukrotne wyróżnienie w konkursie „Najpiękniejsza wieś woj. śląskiego” - „Najlepsze przedsięwzięcie popularyzujące tradycyjne obrzędy i zwyczaje” 2015 i 2017 rok, Statuetka Jurajski Produkt Roku 2016 oraz zaproszenie przez parę prezydencką do Pałacu Prezydenckiego w Warszawie. W 2018 roku został odznaczony Złotą Odznaką za zasługi dla województwa śląskiego. Zespół Folklorystyczny „Wrzosowianie” jest zespołem reprezentacyjnym Gminy Poczesna. Sukces zespołu tworzą: bogaty repertuar, piękne stroje, profesjonalna kadra, wsparcie środowiska lokalnego i samorządu,a przede wszystkim wytrwałość , pasja i miłość do folkloru tancerzy i wokalistów. Możemy  śmiało powiedzieć, że Zespół Folklorystyczny „Wrzosowianie” z Gminnego Centrum Kultury, Informacji i Rekreacji  w Poczesnej ,to marka artystyczna rozsławiająca Gminę Poczesna. To synonim najwyższego profesjonalizmu i kunsztu.
 W kategorii „Inne szczególne osiągnięcia i wydarzenia” Gmina Poczesna i Parafialny Klub Sportowy „Victoria Poczesna” otrzymali nominację do statuetki.W 2019 roku Gmina Poczesna była  organizatorem i gospodarzem Mistrzostw Świata - wielkiego sportowego wydarzenia, które przyczyniło się nie tylko do promocji gminy ale całego powiatu częstochowskiego. 30 i 31 sierpnia 2019 roku, najlepsi speedrowerowcy na świecie zmagali się na torze w Bargłach. To dwa dni zmagań, podczas których prawie 140 zawodników reprezentujących Polskę, Anglię, Walię, Irlandięi Australię zaprezentowało świetne widowisko i  przeszło do historii pocześniańskiego speedrowera.
Laureatom i nominowanym serdecznie gratulujemy!!!
tekst: Iwona Skorupa, Justyna Wilk
zdjęcia: Ewelina Orda, Iwona Skorupa