logo facebook
Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania - przeczytaj naszą politykę prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności. AKCEPTUJĘ
Zdjęcia z Gminy Poczesna
Herb Gminy Poczesna
 

„Świadomy Senior- to bezpieczny Senior”

    z dnia: 2019-12-06
5 grudnia 2019 w Gminnym Centrum Kultury, Informacji i Rekreacji odbyło się spotkanie z Seniorami z Koła Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Poczesnej. Organizatorami spotkania była Komenda Miejska Policji w Częstochowie.
Swoją obecnością zaszczycili nas: Wójt Gminy Poczesna  - Krzysztof Ujma, Prezes Koła - Regina Krzyczmonik, Adam Morzyk - członek Zarządu Powiatu oraz organizatorzy spotkania: Podkomisarz Sebastian Tyras - Naczelnik wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie, Sierżant Sztabowy  - Mariola Kowalczyk - Trąbska, Sierżant Sztabowy - Kamil Sowiński oraz przedstawiciele Terenowej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Poczesnej: Barbara Dziuk i Marek Komender.  Program "Świadomy i bezpieczny Senior" ma na celu podniesienie świadomości seniorów w obszarze przeciwdziałania zagrożeniom. Spotkanie dotyczyło również tematyki ratowania życia i zdrowia. Seniorzy dowiedzieli się  jak należy  w prawidłowy i skuteczny sposób wzywać Pogotowie Ratunkowe. Barbara Dziuk udzieliła wielu informacji i cennych wskazówek dotyczących częstotliwości dokonywania pomiaru ciśnienia tętniczego i cukru we krwi oraz co robić kiedy ich parametry są nieprawidłowe (za wysokie lub za niskie). Przekazała informację w zakresie powszechnie występujących  dolegliwości, m.in.: jak poradzić sobie z objawami zawału, udaru, krwotoku i oparzeń. Po wczorajszej prelekcji na pewno wiemy, że:„(…) liczy się każde życie - każda najmniejsza szansa uratowania życia.” Podczas spotkania policjanci udzielili konkretnych rad seniorom, co mają zrobić, aby byli bezpieczni w domu, poruszając się ulicami naszej gminy, korzystając z komunikacji miejskiej, robiąc zakupy czy rozmawiając przez telefon. Osoby starsze są w szczególności narażone na różnego rodzaju oszustwa. Seniorzy dowiedzieli się  jak uniknąć utraty cennych przedmiotów oraz pieniędzy. Przestępcy działający m.in. metodą "na policjanta" czy "na wnuczka" wciąż modyfikują swoje metody, tak więc edukowanie osób starszych w zakresie przeciwdziałania tym nielegalnym działaniom jest jak najbardziej potrzebne.
foto.- Janusz Koniecki
tekst - Iwona Skorupa