logo facebook
Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania - przeczytaj naszą politykę prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności. AKCEPTUJĘ
Zdjęcia z Gminy Poczesna
Herb Gminy Poczesna
 

Święto Konstytucji 3 maja

    z dnia: 2020-05-03
To były obchody inne niż wszystkie. Samorząd Gminy Poczesna zaplanował wyjątkową organizację tegorocznych uroczystości w związku z panującą w kraju pandemią i obowiązującymi obostrzeniami.

                  Tegoroczne gminne obchody miały szczególny kontekst i wymiar. Nie było wielkich zgromadzeń i tradycyjnych przemówień. W związku z sytuacją w kraju i na świecie, część rocznicowych inicjatyw została przeniesiona do internetu. Przed Urzędem Gminy w Poczesnej oraz wszystkich budynkach użyteczności publicznej wywieszone zostały biało-czerwone flagi. W dniu 3 maja 2020 roku odbyły się główne uroczystości  gminne. W Kościele  Parafialnym św. Jana Chrzciciela w Poczesnej odbyła się uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny, którą odprawił ksiądz prałat - Jarosław Sroka. Zaraz po mszy świętej w swoim krótkim wystąpieniu Wójt Gminy Poczesna - Krzysztof Ujma nawiązał do historii Konstytucji 3 maja oraz tego w jakim szczególnym i trudnym czasie obchodzimy 229 rocznicę jej uchwalenia. Po raz kolejny podziękował wszystkim pracownikom służby zdrowia, służbom Sanepidu i całemu personelowi medycznemu za determinację i odwagę z jaką na co dzień walczą z pandemią.Podkreślił, że podejmując misję ratowania życia i zdrowia drugiego człowieka zasługują na nasz podziw, uznanie i szacunek. Podziękował wszystkim obecnym w Kościele za udział we mszy świętej w intencji Ojczyzny oraz wszystkim tym, którzy łączyli się w modlitwie ze wspólnotą Kościoła za pośrednictwem strony www.parafia-poczesna.pl (satreaming – on line) oraz Facebook - Parafia św. Jana Chrzciciela w Poczesnej. Wójt Gminy Poczesna - Krzysztof Ujma wraz z Przewodniczącą Rady Gminy - Iwoną Chołą złożyli wiązanki kwiatów w miejscach pamięci narodowej: m.in.  pod pamiątkową tablicą upamiętniającą ks. Boguchwała Tuory, pod pomnikiem św. Jana Pawła II, pod obeliskiem we Wrzosowej oraz na cmentarzu w miejscowości Nierada, gdzie są pochowani bohaterowie II Wojny Światowej. W polskiej tradycji 3 Maja jest dniem radosnego, patriotycznego świętowania Konstytucji - testamentu wolności, dlatego też niech każdy z nas w tym dniu pamięta o wywieszeniu we własnym domu flagi - naszego symbolu narodowego, dając tym samym wyraz uznania dla twórców Konstytucji, którzy wykazali się w owym czasie niezwykłą dojrzałością polityczną i odpowiedzialnością za Ojczyznę oraz uznania dla wartości zawartych w Konstytucji 3 Maja. Za pośrednictwem naszej strony internetowej zapraszamy również na krótką okolicznościową wiązankę Pieśni Patriotycznych w wykonaniu Młodzieżowej Orkiestry Gminy Poczesna, działającej w strukturach Gminnego Centrum Kultury, Informacji i Rekreacji w Poczesnej, oczywiście w składzie kameralnym. Wszystkim życzymy miłego i radosnego świętowania. Niech się święci 3 Maja!
 

Iwona Skorupa