logo facebook
Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania - przeczytaj naszą politykę prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności. AKCEPTUJĘ
Zdjęcia z Gminy Poczesna
Herb Gminy Poczesna
 

Syderyty - „Tłusty Czwartek” - Gmina Poczesna

    z dnia: 2022-02-22
Każdy samorząd, gmina, powiat chce nagradzać osoby, które promują gminę oraz lokalną społeczność. W Polsce przyznawane są różne wyróżnienia, jednak Syderyty to szczególna nagroda, przyznawana jedynie w Poczesnej od 2016 roku.
Pomysłodawcą Syderytów jest Wójt Gminy - Krzysztof Ujma. Nagroda ta jest przede wszystkim docenieniem ludzi, którzy działają dla dobra swojej małej ojczyzny. Ustanowienie tej gali, to wspaniały pomysł pokazania dorobku ludzi, szczycących się mianem wyjątkowych, wnoszących wkład w promocję i rozwój gminy Poczesna. Nominacja do tej nagrody jest dużym wyróżnieniem dla osób i organizacji z terenu Gminy Poczesna. Jest także podziękowaniem za dotychczasową działalność na rzecz naszej gminy i jej mieszkańców.
Nagroda ta co roku wręczana jest laureatom podczas uroczystej gali, na którą zjeżdżają samorządowcy z gminy Poczesna, parlamentarzyści ziemi częstochowskiej, samorządowcy różnych szczebli, działacze społeczni, mieszkańcy Gminy Poczesna i ościennych gmin, laureaci nagrody poprzednich lat.
Wróćmy jednak do historii. Jakie były początki....
Sama nagroda szybko zyskała prestiż i uznanie w środowisku. Nawiązuje do górniczej historii regionu - kopalnictwa rud żelaza, które miały znaczący wpływ na rozwój gminy. „Syderyt to bowiem minerał zawierający dużą ilość tego pierwiastka. Występuje m.in. w Częstochowskim Okręgu Rudonośnym, stosowany w hutnictwie, czasem jako kamień jubilerski”. Od 6 lat jest to także nazwa prestiżowej nagrody ustanowionej przez Wójta Gminy Poczesna Krzysztofa Ujmę, przyznawanej zasłużonym obywatelom za wybitne zasługi w dziedzinie działań propagujących rozwój oświaty, kultury i sztuki, przedsiębiorczości, propagowania sportu, ochrony zdrowia i opieki społecznej, ochrony środowiska oraz za szczególne osiągnięcia na rzecz gminy Poczesna. Projekt statuetki wykonał światowej sławy rzeźbiarz, od kilkunastu lat mieszkaniec gminy Poczesna, Jerzy Kędziora. Każda z figur jest niepowtarzalna - zawiera bowiem nieregularny kawałek prawdziwego syderytu (rudy żelaza). Syderyty to forma uhonorowania mieszkańców gminy Poczesna, którzy przyczynili się do jej rozkwitu.
Statuetki wręczane są w następujących kategoriach:
1. Oświata, kultura, sztuka
2. Sport, zdrowie, opieka społeczna, ochrona środowiska
3 Przedsiębiorczość
4. Szczególne zasługi na rzecz Gminy Poczesna
5. Super Syderyt – Przyjaciel Gminy Poczesna.
Syderyty w poprzednich latach otrzymali:
* Za rok 2015: Jerzy Kędziora, Henryk Pałasz, Krzysztof Krzyczmonik, Andrzej Cupiał.
* Za rok 2016: Maksymilian Wawrzyńczak; Mirosława Truchta-Nowicka; Klub Sportowy „Olimpia” z Huty Starej B; Maria Adamus i Regina Krzyczmonik.
* Za rok 2017: Bożena i Artur Drożdżowie, Marian Kołodziej, Jerzy Ślęzak i Leon Kuta, Grażyna Jarawka.
* Za rok 2018: Przemysław Błaszak, Justyna Wilk, Marek Morzyk, Andrzej Patorski oraz – po raz pierwszy statuetki Super Syderyt – Przyjaciel Gminy Poczesna otrzymali: Jadwiga Wiśniewska i Stanisław Gmitruk.
Za rok 2019: Dorota Wiśniewska, Barbara Wąsińska, Beata Chochaus-Międła, Jan Wawrzyńczak
* laureatem „Super Syderyt – Przyjaciel Gminy Poczesna” został ks. Ryszard Umański.
Tradycją stało się, że temu jednemu z najważniejszych wydarzeń w gminie Poczesna, towarzyszy wydarzenie artystyczne. Na pierwszej Gali wystąpił Alosza Awdiejew, na drugiej - Kacper Kuszewski. Na trzeciej goście i gospodarze przenieśli się w „Krainę operetki”. Przed publicznością wystąpili światowej sławy artyści: Sylwia Lorens (sopran) oraz Juliusz Ursyn Niemcewicza (tenor). Towarzyszył im zespół kameralny Filharmonii Futura. Podczas czwartej edycji - galę uświetnił koncert „Bardzo śmieszne piosenki” w wykonaniu zespołu „Kameleon” i gwiazdy specjalnej, Katarzyny Żak. Podczas piątej , jubileuszowej gali wysłuchaliśmy koncertu pt. „Vivo Amore” w wykonaniu Bogusława Morki oraz Emilii Zielińskiej wraz z zespołem Alla Vienna pod dyrekcją prof. Adama Manijaka.
To już tradycja, że w „Tłusty czwartek”, w Gminie Poczesna, w lutowy wieczór na uroczystej gali poznajemy ludzi wyjątkowych, którzy swoim życiem, pracą, działalnością społeczną, w sposób szczególny zasłużyli się naszemu środowisku, naszej małej ojczyźnie - gminie Poczesna. Co roku od pięciu lat poznawaliśmy ludzi: najwybitniejszych, najlepszych z najlepszych, ludzi z charyzmą, cieszących się autorytetem i szacunkiem w środowisku. Jesteśmy przekonani, że laureaci tej prestiżowej nagrody zawsze będą dokładać wszelkich starań aby nasza gmina była nadal miejscem, w którym warto mieszkać i inwestować.
Syderyty to duża i prestiżowa Gala, która zasługuje na wspaniałą oprawę i udział w uroczystości wszystkich naszych zacnych Gości. Mając na uwadze ich zdrowie, z uwagi na panujące obostrzenia, decyzją Kapituły tegoroczna Gala Syderytów odbędzie się pod koniec kwietnia, na którą już teraz wszystkich Państwa zapraszam.
Pozdrawiam wszystkich laureatów i sympatyków Syderytów
Krzysztof Ujma
Wójt Gminy Poczesna
zam. Iwona Skorupa