logo facebook
Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania - przeczytaj naszą politykę prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności. AKCEPTUJĘ
Zdjęcia z Gminy Poczesna
Herb Gminy Poczesna
 

Teleporady medyczne – MOŻESZ Z NICH SKORZYSTAĆ!

    z dnia: 2020-03-11
Dla osób podejrzewających u siebie zakażenie kornawirusem oraz dla każdego pacjenta zadeklarowanego do wybranego świadczeniodawcy i zgłaszającemu chęć wizyty u lekarza Narodowy Fundusz Zdrowia uruchomił teleporady medyczne.

Najlepiej, kiedy pacjent – w razie wątpliwości – zadzwoni do przychodni gdzie ma złożoną deklarację. Ale jeśli nie pamięta numeru telefonu do tej placówki, aby porozmawiać z lekarzem, pielegniarką czy położną z POZ, może zadzwonić pod bezpłatny numer Telefonicznej Informacji Pacjenta 800-190-590. Tam uzyska numer telefonu do przychodni oraz uzyska informacje dotyczące postępowania w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem. Z konsultantami można połączyć się całą dobę, siedem dni w tygodniu.

Czemu służą teleporady medyczne?

- Teleporady medyczne spełniają bardzo ważną i potrzebną funkcję – wyjaśnia Elżbieta Tomala-Wróbel, pielęgniarka koordynująca GZOZ w Poczesnej. - Przede wszystkim: ograniczają ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa i innych wirusów wywołujących choroby układu oddechowego. Poza tym ułatwiają izolację osób, które mogą zarażać wirusem inne osoby. Ważne jest też to, że rozwiewają obawy, jeśli sytuacja zdrowotna jest niegroźna oraz, co również niezwykle ważne skracają czas oczekiwania na wizyty u lekarzy.

Elżbieta Tomala-Wróbel wyjaśnia, że jeśli po zdalnym przez telefon wywiadzie będzie taka konieczność, pacjenci otrzymają:

- propozycję skorzystania z wizyty w placówce medycznej lub skontaktowania się z najbliższą w ich miejcu zamieszkania czy przebywania stacją sanitarno-epidemiologiczną.

- Należy także pamietać, że dzięki teleporadzie medycznej pacjent może otrzymać: zalecenia, e-zwolnienie, e-receptę czy propozycję bezpośredniej wizyty w placówce lub kontaktu ze stacją sanitarno-epidemiologiczną – podkreśla – Elżbieta Wróbel-Tomala.

 

Gminny Zespół Ośrodków Zdrowia udziela teleporad w godzinach pracy poszczególnych Ośrodków Zdrowia. Natomiast jeśli ktoś czuje potrzebę skorzystania z teleporad w dzień wolny od pracy czy w godzinach wieczorno-nocnych pozostaje wspomniany wcześniej BEZPŁATNY numer Telefonicznej Informacji Pacjenta 800-190-590.

 

Elżbieta Tomala-Wróbel radzi: - W obecnej sytuacji epidemiologicznej należy zanotować numery telefonów, które mogą okazać się pomocne w trakcie choroby, szczególnie w czasie infekcji układu oddechowego z objawami tj. gorączka, kaszel, duszność, utrudnione oddychanie, bóle mięśni, zmęczenie. Chciałabym zwrócić uwagę na jeszcze jedną, niezwykle istotną rzecz. Otóż GZOZ w Poczesnej informuje pacjentów o tym, że wizyta osoby z infekcją wywołaną koronawirusem w placówkach POZ stanowi zagrożenie zdrowia pacjentów i personelu medycznego POZ. Oznacza to konieczność kwarantanny tych osób, uniemożliwiając w tym czasie aktywność zawodową poddanego obserwacji personelu medycznego.

Należy pamiętać, że koronawirus jest niezwykle niebezpieczny dla osób z przewlekłymi schorzeniami oraz dla seniorów. W tym trudnym czasie należy im szczególnie pomagać.

Główny Inspektor Sanitarny wydał zalecenia dla seniorów.

- Informuje w nim, że seniorzy powinni ograniczyć przebywanie w miejscach publicznych – wyjaśnia Elżbieta Tomala-Wróbel, - i poprosić bliskich o pomoc w codziennych czynnościach takich jak: zakupy, zaopatrzenie w leki, załatwianie spraw urzędowych i pocztowych.

opr. Aneta Nawrot,

na podstawie informacji udzielonych przez Elżbietę Tomalę-Wróbel,

pielęgniarki koordynującej GZOZ w Poczesnej

 

 

 

 

Drodzy Seniorzy!

Jeżeli jesteście zdrowi (bez objawów infekcji) i przychodzicie do przychodni w celu powtórzenia stale przyjmowanych leków ograniczcie wizyty do minimum, poproście o powtórzenie leków młodsze osoby z rodziny, młodszych sąsiadów, a najlepiej skorzystajcie z możliwości powtórzenia leków drogą telefoniczną. Działania te są podyktowane troską o Wasze zdrowie i bezpieczeństwo oraz wynikają z trudnej sytuacji epidemiologicznej w kraju i na świecie.

 

Gminny Zespół Ośrodków Zdrowia w Poczesnej

 

 

ZAPAMIĘTAJ TE NUMERY:

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Częstochowie ul. Jasnogórska 15A: 34 344-99-00 (01,26), 661-868-810,
 

Oddział Zakaźny w Częstochowie ul. PCK 7: 34 367-38-73
 

Telefonicznej Informacji Pacjenta: 800-190-590
 

Telefon alarmowy: 112
 

Ośrodek Zdrowia w Poczesnej: 34 327-41-93, 797-877-666
 

Ośrodek Zdrowia we Wrzosowej: 34 327-55-78, 690-501-999
 

Ośrodek Zdrowia w Nieradzie: 34 373-62-00zam, an