logo facebook
Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania - przeczytaj naszą politykę prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności. AKCEPTUJĘ
Zdjęcia z Gminy Poczesna
Herb Gminy Poczesna
 

Uniwersytet III Wieku w Poczesnej

    z dnia: 2019-10-10
Inauguracja roku akademickiego 2019/2020. Uroczysta inauguracja kolejnego roku akademickiego 2019/2020 Uniwersytetu III Wieku, odbyła się 9 października w Kościele pw. Świętego Jana Chrzciciela w Poczesnej. Po powitaniu wszystkich przybyłych przez prezes stowarzyszenia Halinę Synakiewicz, głos zabrał proboszcz parafii ks. prałat Jarosław Sroka. Przypomniał na wstępie historię powstania parafii Poczesna, która została utworzona w 1606 roku. Pierwszą drewnianą kaplicę z fundacji  Zygmunta III Wazy wybudował starosta olsztyński Jan Ocieski. W 1870 roku rozpoczęto budowę nowego murowanego kościoła, konsekrowanego 14 września 1878 roku przez biskupa włocławskiego Wincentego Popiela. W ostatnich dniach II wojny światowej kościół został zniszczony, a następnie odremontowany w 1949 roku przez ks. Boguchwała Tuorę. Najważniejszą częścią kościoła jest Tabernakulum, w którym znajduje się Najświętszy Sakrament. Nad Tabernakulum wisi wieczna lampka z XIX wieku. Powyżej, znajduje się ptak pelikan, który w sytuacjach trudnych karmi swoje dzieci własną krwią. Cały ołtarz w stylu neobarokowym pochodzi z XIX wieku. Obraz w ołtarzu głównym przedstawia Świętą Trójcę. Obraz ten z pierwszej połowy XIX wieku został przeniesiony ze starego kościoła. Znajduje się tam również obraz św. Barbary – patronki górników. Na samej górze umieszczono obraz św. Jana Chrzciciela. Po lewej stronie ołtarza stoi postać papieża Grzegorza Wielkiego w tiarze na głowie, a po prawej św. Jacka Odrowąża z 1860 roku. Powyżej obrazu Św. Trójcy zamontowano symbol górników z1912 roku, kilof i młot na tle kotwicy. Na ścianach obok ołtarz głównego znajdują się freski autorstwa malarza Eligiusza Niewiadomskiego, który później zamordował prezydenta RP Gabriela Narutowicza. Ważną częścią kościoła jest też Ambona odremontowana w 2019 roku z umieszczonymi na boku  obrazami przedstawiającymi 4 ewangelistów: św. Mateusza, św. Marka, św. Łukasza i św. Jana. Nad Amboną umieszczono obraz Jezusa Chrystusa Dobrego Pasterza z owieczką na ramionach.  Po lewej stronie od ołtarza głównego znajduje się ołtarz boczny przedstawiający XIX wieczny obraz Matki Bożej Częstochowskiej. Nad ołtarzem umieszczono obraz św. Anny ze swoją matką. Na ołtarzu znajdują się relikwie św. Jana Pawła II. Po prawej stronie, w drugim ołtarzu bocznym umieszczono obraz św. Sebastiana, a powyżej, u góry obraz św. Józefa. W kościele znajduje się też piękna XIX wieczna droga krzyżowa.                                                                              
Kolejnym wykładowcą był Krajowy Duszpasterz Apostolstwa Chorych ks. dr Wojciech Bartoszek, który zaprezentował nam historię powstania Apostolstwa Chorych, cele i zadania Apostolstwa oraz osoby, które pełniły i pełnią posługę chorym, cierpiącym i niepełnosprawnym. Przytoczył postać Błogosławionej Hanny Chrzanowskiej oraz absolwentki Szkoły Podstawowej w Poczesnej pielęgniarki Hanny Paszko. Na zakończenie wykładu o Apostolstwie Chorych mówiła Redaktor Naczelna czasopisma „Apostolstwo Chorych” – Pani Renata Katarzyna Cogel. Całość uroczystości dopełniło wspólne odmówienie różańca św. i msza św. w intencji słuchaczy uniwersytetu.

 
Halina Synakiewicz