logo facebook
Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania - przeczytaj naszą politykę prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności. AKCEPTUJĘ
Zdjęcia z Gminy Poczesna
Herb Gminy Poczesna
 

Uroczystości związane z beatyfikacją Jana Pawła II oraz Świętem Konstytucji 3 Maja w Gminie Poczesna.

    z dnia: 2011-05-02
W programie uroczystości miało miejsce m.in. złożenie kwiatów przy miejscach pamięci narodowej na terenie gminy Poczesna, msza święta w Kościele Parafialnym we Wrzosowej ,którą celebrował Ks. Proboszcz Zygmunt Jurczyk i ks. Wikariusz Szczepan Wylaź, przemówienie Senatora Rzeczypospolitej Polskiej Czesława Ryszki, przemówienie. okolicznościowe Wójta gminy Poczesna Krzysztofa Ujmy, który m.in. powiedział;

„Jan Paweł II był pierwszym papieżem z Polski, jak również pierwszym po 455 latach biskupem Rzymu, niebędącym Włochem. Wielokrotnie sam przywoływał spełnione proroctwo Juliusza Słowackiego z wiersza „Słowiański papież”
Uroczystości związane  z beatyfikacją Jana Pawła II oraz Świętem Konstytucji 3 Maja w Gminie Poczesna.Uroczystości związane  z beatyfikacją Jana Pawła II oraz Świętem Konstytucji 3 Maja w Gminie Poczesna.
„ Pośród niesnasek Pan Bóg uderza
W ogromny dzwon,
Dla słowiańskiego oto papieża
Otworzył tron.”
Wiele czasu poświęcił budowie jedności pomiędzy Kościołami chrześcijańskimi. Sam podkreślał także ważność ekumenizmu w swoim pontyfikacie,
Tak pisał Juliusz Słowacki o przyszłym Papieżu
„ Zdrowie przyniesie, rozpali miłość
I zbawi świat;
Boga pokaże w twórczości świata,
Jasno jak dzień.”
Jan Paweł II wielką wagę przywiązywał do stosunków z ludźmi,
nie tylko w ramach chrześcijaństwa, ale także członków innych religii i ateistów.
Jan Paweł II chętnie spotykał się z młodymi ludźmi i poświęcał im dużo uwagi.
Na spotkanie w Rzymie 31 marca 1985 roku, który ONZ ogłosiło Międzynarodowym Rokiem Młodzieży, napisał list apostolski na temat roli młodości jako okresu szczególnego kształtowania drogi życia , a 20 grudnia zapoczątkował tradycję Światowych Dni Młodzieży
Odtąd co roku przygotowywał orędzie skierowane do młodych, które stawało się tematem tego międzynarodowego spotkania, organizowanego w różnych miejscach świata (odbyło się ono również w Polsce – Częstochowa, 1991). Zaraz po ogłoszeniu daty beatyfikacji przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich, kard. Stanisław Ryłko poinformował, iż Jan Paweł II zostanie patronem Światowych Dni Młodzieży.
Dla Polski 3 Maja to także ważne wydarzenie.
W 1791 roku Sejm po siedmiu godzinach pracy ogłosił drugą na świecie Konstytucję, a o godzinie osiemnastej uchwalono i podpisano Konstytucję 3 Maja.
Konstytucja to akt prawny określony także jako ustawa zasadnicza, który ma najwyższą moc prawną w państwie.
Konstytucja 3 Maja była wielkim osiągnięciem narodu polskiego, chcąc zachować niezależność państwową.
Wprowadzała porządek, bezpieczeństwo, prawa ale i obowiązki wobec obywateli ,Polaków.
Konstytucja wniosła polityczne zrównanie narodu i zniosła zgubną zasadę ustrojową – liberum veto- , a tym samym wniosła powagę i znaczenie obrad Sejmu.
To akt odrodzenia niepodległej, suwerennej i wolnej Rzeczypospolitej Polskiej jako państwa sprawiedliwego, demokratycznego, równego wśród równych
w Europie.
W ciągu 130 lat toczyła się uporczywa walka obywateli Rzeczypospolitej o wolną
i sprawiedliwą Ojczyznę. Wiele pokoleń nie szczędziło sił i poświęciło Jej najlepsze lata, dorobek myśli i czynu, zdrowie, a często także i życie.
Te wydarzenia zobowiązują nas do pomięci o tych ludziach i ich czynach. Dlatego dzisiaj tutaj jesteśmy i tak uroczyście mówimy o tamtych wydarzeniach.
Patriotyzm to miłość do Ojczyzny , Gminy , miejscowości w której mieszkamy
i żyjemy, a wyrażamy ją poprzez czyny, zachowanie, pracę, wzajemny szacunek, kultywowanie tradycji narodowych i regionalnych.
Dzisiejsze uroczystości to dowód dzielenia się z Polakami, mieszkańcami gminy Poczesna wiedzą o przeszłości, ale także do dowód umacniania nas
w przekonaniu, że wolna Polska wciąż wymaga i nadal będzie wymagać naszej wspólnej troski, wzajemnego szacunku i pracy.
Pamiętajmy zatem o dokonaniach naszych przodków, ojca Świętego Jana Pawła II starajmy się szerzyć i pielęgnować idee demokratyczne, brońmy wolności obywatelskich, prawdy, sprawiedliwości, godności człowieka , a w szczególności dziecka, matki,
Dostrzegajmy człowieka i jego czyny, solidaryzujmy się w naszych celach
i dążeniach by było nam wszystkim lepiej, bezpieczniej, piękniej.
Niech nasza droga będzie wspólna. Niech nasza modlitwa będzie pokorna. Niech nasza miłość będzie potężna. Niech nasza nadzieja będzie większa od wszystkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać.

Dziękuję KOMBATANTOM, KSIĘŻOM, Radzie Gminy Poczesna na czele
z Przewodnicząca Rady Lidią Kaźmierczak, Sołtysom, wszystkim organizacjom pozarządowym, OSP, Kołom Gospodyń Wiejskich, dyrektorom szkół, przedszkoli, placówek kulturalnych , dzieciom i młodzieży ich rodzicom i wszystkim mieszkańcom Gminy Poczesna za kultywowanie tradycji, stawianie dobra Gminy ponad osobiste ambicje i korzyści, za edukację patriotyczną, zrozumienie, postawę wobec Ojczyzny, Gminy Poczesna i dotychczasową współpracę z Wójtem Gminy Poczesna.”
Ten uroczysty dzień zakończył niezwykły koncert zespołu MISTIK, który wykonał największe polskie przeboje w stylu chorału gregoriańskiego.