logo facebook
Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania - przeczytaj naszą politykę prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności. AKCEPTUJĘ
Zdjęcia z Gminy Poczesna
Herb Gminy Poczesna
 

Wyjątkowi, z wyjątkowych...

    z dnia: 2020-07-21
… Alicja Hamara –  „Sportowiec Roku 2019” Województwa Śląskiego w I etapie Plebiscytu „Dziennika Zachodniego”. Dziewczyna z pasjami.
ala-ala-hamaraala-ala-hamara

W sierpniu Alicja obchodzić będzie swoje 17-te urodziny. Jest absolwentką Zespołu Szkół we Wrzosowej. Teraz, naukę kontynuuje w częstochowskim Technikum nr 7 im. Władysława Reymonta. Kierunek, który wybrała, to „technik grafiki i poligrafii cyfrowej”. Nauka nigdy nie sprawiała jej kłopotów, dlatego wolny czas poświęca rozwojowi swoich zainteresowań i pasji. A ma ich wiele...

Aneta Nawrot: Uczyć się lubisz. Wybrałaś ciekawy i przyszłościowy kierunek... Chciała być w przyszłości grafikiem komputerowym?

Alicja Hamara: - Na pewno to, czego się teraz uczę, chciałabym wykorzystać i z pewnością to zrobię, gdyż swoją przyszłość zawodową wiążę z architekturą.

Łatwy to zawód nie jest. I z tego co wiem, to nie tylko trzeba wykazać się zdolnościami plastycznymi, ale także „umysłem ścisłym”.

- Zawsze lubiłam matematykę. Nauka tego przedmiotu nie sprawiała mi nigdy kłopotu. Teraz w technikum, bardzo spodobały mi się zajęcia praktyczne - projektowanie graficzne. A do tego - od zawsze - interesowałam się sztuką. Uwielbiałam rysować, malować... To wszystko, w studiowaniu architektury będzie bardzo przydatne. Dodam jeszcze, że oprócz tych przedmiotów dużą radość sprawiają mi zajęcia z wychowania fizycznego. Na nich mogę się odstresować...

...i uprawiać sport!

- No tak. To właśnie dzięki lekcjom WF-u, jeszcze w szkole podstawowej, zainteresowałam się sportem. Polubiłam sporty drużynowe. Dzięki nim zrozumiałam co to jest rywalizacja. Oczywiście Fair Play! Rywalizacja zaczęła mnie pobudzać do działania, motywowała mnie do jeszcze większej pracy na treningach.

Interesuję się żużlem jestem fanką Włókniarza Częstochowa. Uważam, że w tym sporcie również liczy się współpraca i wsparcie między zawodnikami. Od najmłodszych lat oglądałam również - wraz z rodzicami - mecze siatkówki i wiernie kibicowałam naszej drużynie.

A jak zaczęła się Twoja przygoda ze sportem?

- Najpierw zaczęłam chodzić na różnego rodzaju zajęcia taneczne. Tańczyłam m.in. w Zespole Folklorystycznym „Wrzosowianie”, trenowałam taniec towarzyski czy Break Dance. Potem – już bardziej sportowo – przez lata systematycznie chodziłam na lekcje pływania. Natomiast teraz, od trzech lat, trenuję speedrower (czyli najprościej mówiąc: żużel na rowerze) w zespołach Lwy Avia Częstochowa oraz Victoria Poczesna. Do uprawiania tej dyscypliny zachęcił mnie przyjaciel rodziny Arkadiusz Dudek, który także uprawia tę dyscyplinę sportu. A w gminie Poczesna, w miejscowości Bargły, mamy – dzięki zaangażowaniu i pomocy Wójta Gminy Poczesna Krzysztofa Ujmy – profesjonalny tor speedrowerowy.

Jak wyglądają twoje treningi i czy kolidują one np. z twoimi planami na wakacje?

- Zimą trenuję na siłowni, a gdy tylko na dworze robi się cieplej wyjeżdżam na tor w Bargłach oraz ćwiczę w okolicznych lasach swoją wytrzymałość i kondycję. Moje plany na wakacje w pewnej mierze wiążą się z tym sportem. Tak więc już nauczyłam się organizować sobie czas. Sport uczy dyscypliny...

Czy do uprawiania tej dyscypliny potrzebny jest specjalny rower?

- Rower przystosowany do jazdy na torze speedrowerowym ma specjalną budowę dostosowaną indywidualnie dla zawodnika , nie może mieć hamulców oraz jest pozbawiony wszystkich zbędnych dodatków, które tylko dodają rowerowi niepotrzebnej wagi.

Jakie są Twoje dotychczasowe osiągnięcia związane z tym sportem?

- Moim pierwszym ważnym osiągnięciem był udział w Mistrzostwach Europy w 2018 roku na torze w Bargłach, gdzie byłam najlepszą z Polek. W międzyczasie zajęłam I miejsce w Indywidualnych Mistrzostwach Kobiet Okręgu Południowego. W 2019 roku zostałam zawodniczką kobiecej drużyny Polek na Mistrzostwach Świata gdzie rywalizowałyśmy z zawodniczkami z innych państw o Puchar Federacji oraz Drużynowy Puchar Świata. W obu konkurencjach zajęłyśmy drugie miejsce.
Pod koniec ubiegłego roku zostałam zgłoszona przez klub Viktoria Poczesna do plebiscytu Dziennika Zachodniego na najlepszego sportowca roku 2019. Udało mi się zająć pierwsze miejsce w kategorii junior w Częstochowie, powiecie częstochowskim, kłobuckim i myszkowskim, co dodatkowo zmotywowało mnie do dalszych treningów. Moim najnowszym osiągnięciem jest srebrny medal w Mistrzostwach Polski Par Klubowych Kobiet gdzie pojechałam w parze z Sandrą Charbich.


 

Co chciałabyś osiągnąć jeszcze w speedrowerze?

- Wciąż chcę pracować nad poprawą techniki jazdy, ponieważ wiem, że nie jest idealna. Dużo przede mną pracy w tym kierunku, ale wierzę, że uda mi się w najbliższym czasie osiągnąć to co zamierzam. Ważna będzie – jak zawsze - pomoc kolegów z drużyny.

Czy oprócz speedrowera uczęszczasz na inne zajęcia. Nie koniecznie sportowe?

-Tak. Od dwóch lat jestem strażaczką w OSP Słowik. Trochę to związane ze sportem... ale lubię sprawdzać się w różnych wyzwaniach, a zawody strażackie, w których biorę udział poprzedzone są masą treningów. Na dzień dzisiejszy należę do drużyny seniorek, z którymi w 2019 roku wygrałam złoto na zawodach gminnych i srebro na zawodach powiatowych.

Plany na przyszłość, ale nie te związane z zawodem?

- Na pewno nie chce rezygnować ze speedrowera, ponieważ dyscyplina ta stała się moją pasją. Cały czas przygotowuje się do kolejnych wielkich imprez. Będzie to finał Indywidualnych Mistrzostw Kobiet, który w tym roku odbędzie się na Bargłach, oraz Mistrzostwa Świata w Australii. Miały one odbyć się jesienią tego roku, ale ze względu na pandemie jak wiele imprez sportowych zostały przesunięte na rok 2021.

Dziękuję za rozmowę i życzę Ci powodzenia. We wszystkim.


 

zam. an

 
ala-ala-hamaraala-ala-hamara
ala-ala-hamaraala-ala-hamara
ala-ala-hamaraala-ala-hamara
ala-ala-hamaraala-ala-hamara
ala-ala-hamaraala-ala-hamara
ala-ala-hamaraala-ala-hamara
ala-ala-hamaraala-ala-hamara
ala-ala-hamaraala-ala-hamara
ala-ala-hamaraala-ala-hamara
ala-ala-hamaraala-ala-hamara
ala-ala-hamara
ala-ala-hamara
ala-ala-hamara
ala-ala-hamara
ala-ala-hamara
ala-ala-hamara
ala-ala-hamara
ala-ala-hamara
ala-ala-hamara
ala-ala-hamara