logo facebook
Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania - przeczytaj naszą politykę prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności. AKCEPTUJĘ
Zdjęcia z Gminy Poczesna
Herb Gminy Poczesna
 

Wyjątkowi z wyjątkowych– działanie to moje życie, to mój żywioł...

    z dnia: 2020-06-10
…tak mówi o sobie jedna z mieszkanek gminy Poczesna – Kamila Grochowina.
Wyjątkowi z wyjątkowych– działanie to moje życie, to mój żywioł...Wyjątkowi z wyjątkowych– działanie to moje życie, to mój żywioł...

Pełna temperamentu i pomysłów. Uwielbia działać, zachęcać do działania i pomagać. Pracuje, uczy się, uczy innych, pisze... Twierdzi, że najbardziej meczy ją bierność, ... nuda i nicnierobienie.

Aneta Nawrot: Z wykształcenia jest Pani pedagogiem. Teraz zakończyła Pani kolejne studia – psychologię, ale ilość ukończonych przez Panią kursów i szkoleń, jest imponująca… Na Pani koncie jest także kilka ukończonych studiów podyplomowych. Mogę zapytać o Pani zainteresowania naukowe?

Kamila Grochowina: - Tak. Staram się ciągle inwestować we własny rozwój. Pierwsze studia magisterskie ukończyłam w 2004 r. w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Częstochowie – Kierunek Pedagogika, Specjalność: Poradnictwo zawodowe i Pośrednictwo Pracy. Jestem także absolwentką studiów podyplomowych Uniwersytetu Gdańskiego, Wydziału Nauk Społecznych, Kierunek: Partycypacja społeczna: animacja-
superwizja-ewaluacja. Na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie,
na Wydziale Ekonomii i Stosunków Międzynarodowych, ukończyłam Kierunek: Ekonomia Społeczna. Jestem również absolwentką Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej im. W. Korfantego w Katowicach, Wydziału Psychologii, Kierunek: Coaching for Life and Business. 23 lipca 2020 roku obroniłam pracę magisterską na Kierunku Psychologia, Specjalność: Psychologia kliniczna i osobowości w Wyższej Szkole
Humanitas w Sosnowcu.

Aneta Nawrot: Czym się Pani zajmuje zawodowo? Proszę opowiedzieć o swoim doświadczeniu zawodowym.
Kamila Grochowina: - Pierwszą styczność ze środowiskiem pracowniczym miałam w 1999 r., tuż po ukończeniu Liceum Ekonomicznego (specjalność: Finanse i Rachunkowość). Pracowałam w firmowych sklepach: Levi’s, Diesel, Wrangler, Lee początkowo jako ekspedientka, szybko potem jako Kierowniczka sklepów. Postawiłam jednak na edukację i stwierdziłam, że chcę iść w innym kierunku.
    Od 2005 r. pracuję w Agencji Rozwoju Regionalnego w Częstochowie SA. - spółce Urzędu Miasta Częstochowy, gdzie zdobyłam kluczowe – jak dziś stwierdzam – doświadczenie zawodowe. To był czas wielu wyrzeczeń w pewnym sensie, jednocześnie czas przemyślanych inwestycji w siebie.
     Jestem pomysłodawczynią, realizatorką i kierowniczką wielu projektów współfinansowanych z funduszy europejskich, w tym wspierających rozwój lokalny i przedsiębiorczość w regionie. Największą satysfakcję czerpię z pracy z ludźmi i na rzecz ich rozwoju,  m.in. jako Trener Rozwoju Osobistego i Kompetencji Psychospołecznych, także jako doradca zawodowy, pośrednik pracy, Coach for life and business. Jestem również animatorem społecznym, gdzie organizuję społeczność lokalną, wspieram budowanie kapitału społecznego i obywatelskiego na rzecz inicjowania i dokonywania zmiany społecznej. Moją ulubioną aktywnością zawodową jest praca na wyższych uczelniach, gdzie spełniam się jako wykładowca, m.in. na Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym im. Jana Długosza w Częstochowie.
 Aktualnie jestem Specjalistą ds. Funduszy Europejskich i projektów unijnych w Agencji Rozwoju Regionalnego w Częstochowie S.A. Jednocześnie kieruję działaniami Lokalnego Centrum Kompetencji Rozwoju Firm Rodzinnych, z główną siedzibą w Warszawie, gdzie jestem konsultantem
ds. przedsiębiorczości rodzinnej oraz Integratorem pomiędzy zrzeszonymi w Firmami Rodzinnymi i samorządem lokalnym oraz podmiotami z sektora otoczenia biznesu. Jestem także założycielem i członkiem zarządów kilku stowarzyszeń działających m.in. na rzecz rozwoju lokalnego i  przedsiębiorczości społecznej oraz rodzinnej.

Aneta Nawrot: Jest Pani także doradcą biznesowym w Lokalnym Centrum Kompetencji Rozwoju Firm Rodzinnych. Jakie są główne tematy doradztwa, którym się Pani zajmuje?
      Kamila Grochowina: - Tematyka jest dość różnorodna, ale w przeważającej mierze to: Społeczna Odpowiedzialność Biznesu – CSR i Norma ISO 26000; Nawiązywanie i budowanie relacji międzyludzkich w środowisku pracowniczym oraz Partnerstwa trój-sektorowe rozwojowe i projektowe. Kolejne zagadnienia to: Programy Operacyjne Unii Europejskiej – możliwości aplikowania o środki finansowe m.in. z Europejskiego Funduszu Społecznego i Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Najchętniej doradzam w zakresie diagnozy potencjału i potrzeb rozwojowych firm pod kątem projektów i dywersyfikacji, jak również z komunikacji interpersonalnej i zarządzania konfliktem. Niezwykle istotnym zagadnieniem, którym zajmuję od pewnego czasu jest kultura organizacyjna w firmach, która wyznacza jakość zarządzania personalem. Interesują mnie także kwestie osobowościowe w firmach – psychologiczne profile osobowościowe  pracowników, ich kolorystyczna analiza zachowań oraz diagnoza typów zawodowych i ich tendencyjnych zachowań. Ostatnio w dużej mierze koncertuję się także na problemie, który dotyczy braku polityki motywacyjnej w firmach oraz zaniechaniu  kwestii doceniania pracowników. Tworzę i ciągle rozbudowuję branżową bazę i ofert Firm Rodzinnych w północnym subregionie województwa śląskiego. Chcę „wspierać swoich”. Od maja br. należę do Teamu rozkręcającego w Częstochowie Partnerski Klub Biznesu, do którego jako Koordynator zachęcam wszystkie Firmy działające w Częstochowie i powiecie częstochowskim  - to największa przestrzeń do nawiązywania kontaktów biznesowych i budowania cennych relacji partnerskich, które są determinantem każdego sukcesu w biznesie. To tak najogólniej ...

Aneta Nawrot: Uff, to ogrom…
Kamila Grochowina: - To najbardziej podstawowe rzeczy, którymi się zajmuję. Uważam, że im człowiek ma więcej zajęć i obowiązków, tym bardziej potrafi się zmobilizować, zorganizować i tak podziałać, że nie tylko z powodzeniem ze wszystkim sobie poradzi na czas, ale także potrafi wygospodarować z tzw. niedoczasu  -  czas na dodatkowe inne rzeczy. Dla mnie stabilizacja to..., jak „dla motylka szpilka”.
I tak na przykład w aktualnej sytuacji w kraju i na świecie, spowodowanej  pandemią koronawirusa, trzeba było trochę przeorganizować swoją pracę, na pracę zdalną. Szczególnie jeśli chodzi o zajęcia ze studentami. Prowadzę je on-line. To wymaga większego zaangażowania, lepszego przygotowania się, większej uważności i skupienia, co pochłania zdecydowanie więcej czasu.
Jednak staram się nie narzekać. Swoją pracę wykonuję zawsze na 120%, jak najlepiej potrafię. To zawsze procentuje. Studenci w atrakcyjnej formie i komfortowym zaciszu domowym przyswajają wiedzę, a ja dokładam wszelkich starań, aby skorzystali z tej formy nauczania jak najwięcej. Lubię zmiany, a elastyczność w pracy to jedna z moich cech, która dziś jest bardzo przydatna.
    Nie ukrywam, że wciąż jestem na etapie poszukiwania drogi do samej siebie, do samorealizacji i spełnienia. Dotykam różnych obszarów i sprawdzam.
Jestem urodzonym networkerem, łączę ludzi i podmioty, skracam dystans, ułatwiam nawiązywanie znajomości i tworzę klimat do dalszej współpracy.
    Rzeczywiście mam ukończonych wiele kursów. Uważam, że wiedzy nigdy nie za dużo. Nigdy nie wiemy, co nam się może w życiu przydać. Ja łączę wiele rzeczy i buduję nieustannie swój kapitał, po to by móc zapewniać komplementarność swoich usług. Wychodzę z założenia, że w życiu nigdy nie należy przestawać się uczyć. Zamierzam wciąż doskonalić swój umysł, zdobywać nową wiedzę, umiejętności i doświadczenia. To nigdy nie ginie, nikt nam tego nie odbierze, a z czasem jednak procentuje i przynosi wymierne efekty.… I najczęściej przydaje się w najmniej spodziewanym momencie.

Aneta Nawrot: Z tego co wiem i widzę, to nie tylko pracuje Pani zawodowo, uczy studentów, ale również pisze. Na Pani koncie jest wiele publikacji, w których dzieli się Pani swoimi doświadczeniami, spostrzeżeniami, szeroką wiedzą…
Kamila Grochowina: - Nie chciałabym, aby zabrzmiało to nieskromnie, ale rzeczywiście jestem autorką rożnych tekstów, artykułów i felietonów, które mają pomóc innym w rozwiązywaniu problemów z jakimi spotykają się podczas swoich zawodowych zmagań. W swoich artykułach pisałam m.in. o poszukiwaniu sensu pracy, inwestycji w siebie, aktywizacji, o stresie w pracy – jego destruktywnej roli. Dzieliłam się także praktyczną wiedzą dotyczącą budowania dobrych relacji międzyludzkich. Poruszane przeze mnie tematy dostarczają praktycznych wskazówek -  jak poradzić sobie w pracy zawodowej, ale także w relacjach międzyludzkich.

Aneta Nawrot: Ale i Sztuczna Inteligencja pojawia się w sferze Pani zainteresowań…
Kamila Grochowina: - Tak. "Sztuczna Inteligencja Fundamentem Innowacji w życiu i w BIZNESIE" – jest to artykuł mojego autorstwa, który jest jednym z rozdziałów  w książce pt.: "Świat nowych technologii". Myślę, ze wiedza zawarta w książce „Świat Nowych Technologii” będzie bardzo cenna dla planowania procesów dywersyfikacyjnych oraz strategii rozwoju wielu firm działających w kraju i za granicą, w tym również dla Firm Rodzinnych. Treści, które zawarłam w swoim rozdziale, pozwalają znaleźć odpowiedzi m.in.  na takie pytania jak: Czy SZTUCZNA INTELIGENCJA (SI) zdominuje życie człowieka?; Jak SI wpłynie na budowanie przewagi konkurencyjnej Firm, także rodzinnych?; Do czego doprowadzi coraz modniejsza automatyzacja oparta o algorytmy? oraz Kto powinien się obawiać o utratę pracy w najbliższej dekadzie?

Aneta Nawrot: Pani Kamilo, czy oprócz działalności zawodowej, naukowej ma Pani jeszcze czas na realizację swoich zainteresowań. Na swoje hobby?
Kamila Grochowina: -  Tak jak wcześniej już wspomniałam, lubię to, co robię. W obszarze moich zainteresowań od zawsze jest człowiek i jego złożoność i zachowania w różnych konfiguracjach i okolicznościach. Moje doświadczenia zawodowe pozwalają mi poznać przeróżnych ludzi, co pozwala mi doskonalić umiejętność zarządzania różnorodnością i czerpania z tych lekcji. Chyba muszę przyznać, że to, co robię zawodowo, jest jednocześnie realizacją moich szerokich zainteresowań. Mnie po prostu obchodzą ludzie, którzy wokół mnie żyją, działają, robią coś ciekawego… Pewnie dlatego włączam się także w najróżniejsze lokalne i regionalne, a nawet krajowe akcje. Chętnie włączam się w działania, które są podejmowane na terenie mojego sołectwa Zawodzie oraz na rzecz rozwoju całej Gminy – często pod patronatem Wójta Gminy Poczesna – Krzysztofa Ujmy. Zależy mi na integracji naszej społeczności wewnątrz i na zewnątrz, na promocji naszej Gminy i na stworzeniu czegoś wyjątkowego, co będzie nas wyróżniać na tle pozostałych gmin w północnym subregionie województwa śląskiego. Myślę o potrzebie stworzenia trwałej i umocowanej przy Gminie Poczesna platformy (komórki) do dialogu samorządu z biznesem lokalnym.
    Lubię pomagać ludziom. Obecnie z ramienia Agencji Rozwoju Regionalnego w Częstochowie S.A. zajmuję się świadczeniem usług informacyjnych dla przedsiębiorców w zakresie Tarczy Antykryzysowej. Zainteresowanych przedsiębiorców zapraszam do kontaktu: tarcza@arr.czestochowa.pl. Zachęcam także firmy do rejestrowania się na portalu polskich firm rodzinnych firmyrodzinne.eu.

Aneta Nawrot: Co daje Pani siłę do działania?
Kamila Grochowina: -  Przekonałam się już nie raz, że sensem życia jest rodzina, bliscy, przyjaciele… Wsparcie najbliższej rodziny, dobre relacje z innymi, czyste intencje, szacunek do drugiego człowieka, dobro, które do mnie wraca, DOCENIANIE i POSZANOWANIE – to wszystko razem daje mi siłę do jeszcze lepszego i efektywniejszego działania…

Aneta Nawrot: Dziękuje za rozmowę.
Kamila Grochowina: - pięknie dziękuję za zainteresowanie moją osobą.