logo facebook
Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania - przeczytaj naszą politykę prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności. AKCEPTUJĘ
Zdjęcia z Gminy Poczesna
Herb Gminy Poczesna
 

Wyremontowany dach i utworzona „Zielona Pracownia 2020”

    z dnia: 2020-12-28
- w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika we Wrzosowej.
dachdach

Pod koniec października 2020 roku została podpisana umowa na modernizację dachu budynku w Szkole Podstawowej we Wrzosowej. Remont był konieczny ze względu na zły stan techniczny dachu. W ramach ustaleń miały zostać wykonane m.in. roboty rozbiórkowe, demontaż drewnianej kratownicy, obróbki blacharskie, położenie nowej izolacji cieplnej oraz nowego pokrycia.

Po demontażu starych i zniszczonych elementów przystąpiono do prac naprawczych. Wszystkie zostały wykonane z wysokiej jakości surowców i w najnowszej technologii. Zgodnie z ustaleniami wykonano m.in. izolację cieplną dachu, zlikwidowano ubytki ścian kominowych oraz uzupełniono tynki. Dach pokryty został papą termozgrzewalną.

Inwestycja kosztowała prawie 200 tys. złotych. Fundusze na ten cel pochodziły z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Odbiór techniczny powyższej inwestycji miał miejsce w grudniu 2020 roku.

Ale zmodernizowany dach, to nie jest jedyna inwestycja jaka w ostatnich tygodniach miała miejsce w Szkole Podstawowej we Wrzosowej. Zgodnie z projektem „Zielona Pracownia 2020” z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, powstała we wrzosowskiej placówce „Zielona Pracownia” - WRZOSOWISKO TO NIE WSZYSTKO! – ZAKĄTEK ZAPYLACZY (nazwa pracowni i projektu).

W lutym 2020 roku szkoła złożyła wstępny projekt swojej pracowni na konkurs: „Zielona Pracownia Projekt 2020”, a w maju 2020 roku został złożony projekt szczegółowy.

Zielona Pracownia”, to owoc wspólnych projektów i koncepcji uczniów, nauczyciela biologii, plastyki oraz dyrektora placówki.

Realizacja projektu trwała od lipca do listopada. W tym czasie m.in. wyremontowana została pracownia, kupiono meble (szafy, stoły krzesła), sprzęt (komputer, mikroskopy) oraz pomoce dydaktyczne (modele, preparaty).

W sumie wartość projektu wyniosła 42 000 zł (fundusze na jego realizację pochodziły z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach oraz z budżetu Gminy Poczesna).

NIEKTÓRE ZAŁOŻENIA PROJEKTU „ZIELONEJ PRACOWNI”

Celem głównym projektu było utworzenie pracowni przyrodniczej w Szkole Podstawowej we Wrzosowej, a w konsekwencji podniesienie warunków nauczania przyrody i biologii oraz wzrostu poziomu wiedzy i świadomości ekologicznej lokalnej społeczności.

Przewodnią myślą jest poznawanie życia i funkcji przyrodniczej owadów zapylających. W tym kontekście rozwijane są wszelkie działania związane z poznawaniem i ochroną bioróżnorodności świata przyrodniczego. Tematyka nie jest wybrana przypadkowo – szkoła realizowała już z Fundacją „Nasza Ziemia” autorski projekt „Pszczoła potrzebna od zaraz!” związany z ochroną owadów zapylających. Przy szkole znajduje się ścieżka dydaktyczna, a corocznie na wiosnę tworzone są miejsca przyjazne pszczołom.

Aby wystrój „ Zakątka zapylaczy” zdradzał od razu, jakie organizmy są głównych bohaterem „Zielonej Pracowni” - na ścianie pojawił się symbol Wrzosowej, a równocześnie roślina miododajna, czyli wrzos w postaci fototapety wrzosowiska. Ekspozycja znajdująca się w jednej z gablot poświęcona została pszczelarstwu i produktom pszczelim.Na ścianach zostały zawieszone zdjęcia zapylaczy i roślin miododajnych, a na parapetach hodowane będą wieloletnie rośliny miododajne, które w okresie letnim zostaną wystawiane do szkolnego ogrodu. W planach - kolekcja różnych odmian wrzosów. Atrakcją „Zakątka zapylaczy” jest możliwość „podglądania” (dzięki kamerze) w sezonie, przylatujących zapylaczy, a także - po zainstalowaniu domków dla murarek – obserwacja tych owadów.

 

Aneta Nawrot, Magdalena Dróżdż-Korbyla;

fot. UG Poczesna, SP we Wrzosowej

 

 
dachdach
dachdach
dachdach
dachdach
dachdach
dachdach
dachdach
dachdach
dachdach
dachdach
dachdach
dach
dach
dach
dach
dach
dach
dach
dach
dach
dach
dach