logo facebook
Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania - przeczytaj naszą politykę prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności. AKCEPTUJĘ
Zdjęcia z Gminy Poczesna
Herb Gminy Poczesna
 

Z NASZEJ HISTORII…

    z dnia: 2021-03-02
…szkoły we Wrzosowej - Wacław Wrzesiński (29 kwietnia 1890 - 05 marca 1940).
wrzesinskiwrzesinski
 
Historia to nauka analizy tego co już było i przewidywania tego co zdarzyć się może. Historia, to również wspomnienie o tych, których nie ma, o nich dokonaniach… Człowiek bez znajomości swojej historii jest jak drzewo bez korzeni.
         Historię tworzą zdarzenia, powstania, wojny… Ale przede wszystkim historie tworzą ludzie. Zastępca dyrektora w Szkole Podstawowej we Wrzosowej, przypomniała postać, która związana jest z tą placówką. Która kiedyś kierowała tą szkołą.
Wacław Wrzesiński, syn Kazimierza. Urodził się 29 kwietnia 1890 roku  w Zawadach, koło Sochaczewa.
Po ukończeniu Seminarium Nauczycielskiego, jako nauczyciel matematyki rozpoczął pracę 1 września 1913 roku we wsi Kamień, w powiecie gostynińskim.
W latach 1914 - 1915 pracował w Szkole Podstawowej w Wyszkowie, w powiecie pułtuskim. W następnych latach pracował w okolicy Mohylewa, na terenie dzisiejszej Ukrainy.
Pod koniec lat dwudziestych XX wieku, a konkretnie od 1927 roku rozpoczął pracę w Powszechnej Szkole Podstawowej we Wrzosowej. Jak wynika z udokumentowanych informacji, w latach 1927/28, 1928/29 pełnił funkcję kierownika tej szkoły. A do 1939 roku pracował w Publicznej Szkole Powszechnej we Wrzosowej jako nauczyciel matematyki.
Wacław Wrzesiński ożenił się z Zofią Torbus, była wychowującą córkę Halinę, wdową. Po ślubie małżonkowie zamieszkali w Korwinowie. Wkrótce doczekali się córki, której dali na imię  Mirosława.
W sierpniu 1939 roku Wacław Wrzesiński, jako podporucznik rezerwy Wojska Polskiego został powołany do służby wojskowej. W bliżej nieznanych okolicznościach dostał się do niewoli sowieckiej. Zamordowany został na Ukrainie po 5 marca 1940 roku (5 marca minie 81 rocznica jego śmierci). Jego nazwisko znajduje się na liście dotychczas nieodnalezionych jeńców /pozycja 451/, więzionych przez NKWD. Miejsce mordu i pochówku jest nieznane. Prawdopodobnie jest to Bykownia.
 
Opracowanie: Anna Adamus-Lamch
 
Źródła:
  • Informacje zebrane od wnuczki W.Wrzesińskiego, Pani Marii Zawady
  • Kronika Szkoły Podstawowej im. M.Kopernika we Wrzosowej
 
zamieściła: an
 
 
wrzesinskiwrzesinski
wrzesinskiwrzesinski
wrzesinskiwrzesinski
wrzesinski
wrzesinski
wrzesinski