logo facebook
Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania - przeczytaj naszą politykę prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności. AKCEPTUJĘ
Zdjęcia z Gminy Poczesna
Herb Gminy Poczesna
 

Z NASZEJ HISTORII: Haśka – wielka częstochowska, światowej sławy poetka

    z dnia: 2021-05-21
- kilkanaście dni temu, najbardziej znana częstochowska poetka kończyłaby 86 lat. Dożyła lat 32. Halina Poświatowska, z domu Myga - nie była co prawda bezpośrednio związana z gminą Poczesna, ale nierozerwalnie jej losy związane są z sąsiadującą Częstochową. Mimo, że żyła bardzo krótko (32 lata), to dzięki swojemu talentowi jej nazwisko znane jest na całym świecie.
Na świat przyszła 9 maja 1935 roku w Częstochowie (w wyniku jakieś pomyłki – przez kilka lat - za jej datę urodzin przyjmowano 9 lipca). Wychowywała się w szanującej, kochającej i wspierające się wzajemnie rodzinie. Była piękną, drobną o dużych, romantycznych oczach dziewczyną. Niezwykle wrażliwą, postrzegającą w życiu i świecie to, czego inni nie zauważali.
Wielce utalentowana tworzyła niezwykle wzruszającą, osobistą poezję. O jej talencie i wartości całej twórczości najlepiej świadczy fakt, że jej poezja do dzisiejszego dnia jest chętnie czytana, nadal wzrusza i porusza, i nadal oceniana jest bardzo wysoko przez znawców literatury.
Halina Poświatowska przez niemal całe swoje życie cierpiała na chorobę serca. Poetka zdawała sobie sprawę, ze stanu swojego zdrowia. Dlatego uważała, że nie może marnować czasu, który był jej dany. Postanowiła wykorzystywać każdą chwilę, każdy moment…
Podczas jednego z sanatoryjnych pobytów, poznała o  pięć lat od niej starszego artystę malarza Adolfa Poświatowskiego. W 1954 roku wychodzi za niego za mąż. Dwa lata później – zostaje wdową.
Poetka tworzy, studiuje… Dużo przebywa w szpitalach, sanatoriach. Tam też powstaje poezja. Bardziej osobista. Niejednokrotnie naznaczona cierpieniem.
Mimo wielkich starań najlepszych polskich lekarzy musiała szukać pomocy za oceanem, w Stanach Zjednoczonych. Tam została poddana pionierskiej operacji, która – jak się potem okazało – przedłużyła jej życie.
Po jakimś czasie powraca do Polski. Tworzy, pracuje…, ale choroba serca nie daje o sobie zapomnieć i postępuje. Coraz częściej – mimo lekarstw - pojawiają się duszności… Lekarze zgodnie twierdzą, że jedynym wyjściem jest kolejna operacja. Podjęto decyzję, że zostanie przeprowadzona w Warszawie. Poetka z pełną świadomością, że zabieg niesie za sobą duże ryzyko, decyduje się na  operację. Przeprowadzana jest ona na początku października 1967. Kilka dni po zabiegu Halina Poświatowska umiera w skutek powikłań.
Poetka zostaje pochowana w Częstochowie, na cmentarzy św. Rocha. – w grobie rodzinnym obok swojego męża i siostrzyczki. W tym samym grobowcu zostaną później pochowani jej rodzice.
        W Częstochowie jest ławeczka Haliny Poświatowskiej, jest muzeum – w jej rodzinnym domu…. Jest wiele pamiątek. Może warto, podczas weekendowego spaceru,  przysiąść obok poetki w Alejach i zastanowić się, co by było gdyby nadal tworzyła…
 opr. Aneta Nawrotzam. an