logo facebook
Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania - przeczytaj naszą politykę prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności. AKCEPTUJĘ
Zdjęcia z Gminy Poczesna
Herb Gminy Poczesna
 

Ze wspomnień o mieszkańcach...

    z dnia: 2018-10-15
Pisząc o ludziach zasłużonych dla Osiedla Huta Stara B nie sposób nie wspomnieć i kierowniku szkoły podstawowej w latach 1964 – 1973 Panu Zbigniewie Śmieińskim.
zbyszekzbyszek

Został on drugim kierownikiem istniejącej od 1960 roku szkoły podstawowej zbudowanej w ramach ogólnopolskiego programu „1000 szkół na tysiąclecie Państwa Polskiego”. Stanowisko objął po pierwszej dyrektorce szkoły – Pani Ferlinskiej, która przeszła na zasłużoną emeryturę.

Zbigniew Śmieiński urodził się 5 czerwca 1936 roku we wsi Wysoka, w powiecie zawierciańskim. W roku 1954 ukończył Liceum Pedagogiczne w Zawierciu, a w roku 1956 Wydział Matematyczno–Fizyczny Studium Nauczycielskiego w Katowicach.

W latach 1956-58 pracował jako nauczyciel w szkole podstawowej nr 14 i 36 w Katowicach. W latach 1958-1959 jako nauczyciel w szkole podstawowej nr 7 w Częstochowie. Od roku 1959 uczył fizyki i matematyki w Łazach koło Zawiercia. Założył tam i prowadził kółko fotograficzne. Działał jako harcerz w Hufcu Ziemi Zawierciańskiej, gdzie był przybocznym, drużynowym i szczepowym. W lipcu 1960 roku uczestniczył w „Akcji Grunwald” zorganizowanej na polach grunwaldzkich w ramach inauguracji obchodów „Tysiąclecia Państwa Polskiego”, był komendantem jednego z pięciu podobozów, opiekował się harcerzami młodszymi.

Od roku 1964 przenosi się do Wrzosowej i podejmuje pracę jako kierownik szkoły podstawowej w Hucie Starej B. W nowej pracy oprócz kierowania szkołą uczył matematyki i fizyki. Jako doświadczony harcerz i świetny organizator, daje się poznać jako pełen pomysłów i inicjatyw. Od podstaw zaczyna budować struktury organizacji harcerskiej w szkole. Szczep harcerski ze szkoły w HSB wkrótce staje się największą organizacją harcerską w powiecie częstochowskim. Nie było rodziny na Osiedlu, w której nie było zucha lub harcerza. Widząc entuzjazm wśród młodzieży, tworzy harcerski Zespół Artystyczny „Mała Gawęda”. Nazwa zespołu nawiązuje do nazwy Centralnego Zespołu Artystycznego ZHP „Gawęda”. Zespół staje się sztandarowym zespołem artystycznym Częstochowskiej Komendy Hufca ZHP i bierze udział w licznych koncertach nie tylko na terenie powiatu ale i województwa.

Będąc kierownikiem szkoły w Hucie Starej B pełnił jednocześnie od roku 1968 funkcję Komendanta Hufca ZHP Częstochowa–Powiat, którym był aż do roku 1975. W roku 1973 zostaje przeniesiony na stanowisko wizytatora w Wydziale Oświaty i Wychowania w Urzędzie Powiatowy w Częstochowie.

Po reformie i nowym podziale administracyjnym państwa w roku 1975, zostaje Komendantem Częstochowskiej Chorągwi ZHP. Do roku 1981 był członkiem Rady Naczelnej ZHP. W czasie swojej służby w harcerstwie wychował wiele zastępów harcerek i harcerzy.

Dzięki jego staraniom, jako komendanta Hufca Częstochowa Powiat, harcerze uzyskali stałą bazę obozową w Złotym Potoku, gdzie każdego roku, młodzież z Huty Starej B wyjeżdżała na obozy wakacyjne. Ośrodek Harcerski w Złotym Potoku do roku 1990 służył zuchom, harcerzom i instruktorom do celów wypoczynkowych i szkoleniowych.

Zbigniew Śmieiński był inicjatorem międzynarodowych obozów harcerskich MALTA. Z jego inicjatywy utworzono Harcerski Ośrodek Wodny w Poraju. On sam pomagał również w budowie i wyposażeniu baz i ośrodków harcerskich w Pająku i Blachowni (stanica wodna), w Popowie, Patrzykowie i Olsztynie k/Częstochowy. Pod jego kierownictwem Chorągiew Częstochowska ZHP otrzymała wiele nagród i wyróżnień w skali kraju.

W latach 1981-1991 pracuje jako dyrektor i wychowawca w Państwowym Domu Dziecka we Wrzosowej.

W kręgu jego zainteresowań Zbigniewa Śmieińskiego, oprócz harcerstwa była także numizmatyka - należał do Stowarzyszenia Archeologiczno–Numizmatycznego w Częstochowie. Był kolekcjonerem, organizatorem wystaw, autorem publikacji a także propagatorem numizmatyki wśród dzieci i młodzieży.

Przez całe życie, niestrudzenie i z pełnym oddaniem służył młodym, zawsze pogodny, skromny i chętny do pomocy innym. Był mądrym i dobrym człowiekiem, i jako taki, pozostał w pamięci. Pozostawił bowiem po sobie całe pokolenia wychowanków, którzy dzięki niemu pamiętać będą, że życie jest coś warte jeśli jest służbą.

W uznaniu swych zasług odznaczony został m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi, Medalem Edukacji Narodowej, a także Złotym Krzyżem Zasługi ZHP.

Zbigniew Śmieiński zmarł Częstochowie 11 grudnia 2007 roku

Andrzej Strugacz