logo facebook
Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania - przeczytaj naszą politykę prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności. AKCEPTUJĘ
Zdjęcia z Gminy Poczesna
Herb Gminy Poczesna
 

Złoty Jubileusz KGW w Bargłach

    z dnia: 2009-09-18
Co to znaczy doczekać 50 lat istnienia! Ileż wydarzeń, historii, które spajać mogą całe pokolenia. Ileż radości i wzruszeń, ale również trosk czy trudów... Bez wątpienia są takie jubileusze, które szczególnie wpisują się w historię całych społeczności, a ich obchody pozwalają dokonać podsumowania minionych lat i doświadczeń. Wiadomo bowiem, że nie jest łatwo trwać, ale w tym przypadku celem samym w sobie jest droga. We wrześniu bieżącego roku 50-lecie swojego istnienia obchodziło Koło Gospodyń Wiejskich z Bargłów.
Złoty Jubileusz KGW w BargłachZłoty Jubileusz KGW w Bargłach
Jak przystało na tradycje i obyczaje w pierwszej kolejności członkinie Koła 5 września dziękowały Bogu Ojcu za minione lata działalności podczas uroczystej mszy świętej sprawowanej przez ks. Zbigniewa Krawczyka w kościele parafialnym p.w. Jana Chrzciciela w Poczesnej. Wraz z nimi o dalsze lata błogosławieństwa i opieki dla KGW prosili zgromadzeni goście: władze Gminy, reprezentanci lokalnych organizacji z pocztami sztandarowymi z OSP Bargły, Gminnego Koła PSL, Koła Gospodyń Wiejskich w Hucie Starej A oraz delegacje Kół Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Poczesna, a także mieszkańcy sołectwa Bargły i sympatycy KGW.
Dalsza część obchodów jubileuszu odbyła się tydzień później 13 września w świetlicy środowiskowej w Bargłach. Członkinie organizatorki uroczystości zadbały, aby w każdym wymiarze była ona wyjątkowa, m.in. poprzez przygotowanie wspaniałej wystawy prezentującej tradycyjne sprzęty stosowane w gospodarstwie domowym i historyczne stroje pań z KGW używane od lat 60. To wszystko pozwoliło cofnąć się w czasie i przypomnieć sobie klimat minionych lat. Niepowtarzalna z pewnością była także gościnność gospodarzy, którą poczuć mogli zaproszeni goście. Jubileusz zaszczycili bowiem swoją obecnością: Władysław Serafin Prezes Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych, Bernadetta Niemczyk Przewodnicząca Rady Krajowej KGW, Zenon Pawełkiewicz Dyrektor KZRKiOR w Częstochowie, władze Gminy Poczesna w osobach Krzysztofa Ujmy Wójta Gminy, Stanisława Minkiny Wiceprzewodniczącego Rady Gminy, Andrzeja Lecha Zastępcy Wójta, Renaty Smędzik Sekretarz Gminy, a także Anita Imiołek Dyrektor GCKIiR i Dariusz Szyja Prezes OSP Bargły. Na zaproszenie KGW w Bargłach przybyły również przewodniczące KGW z Huty Starej A, Brzezin, Nowej Wsi, Wrzosowej oraz Prezes Stowarzyszenia Kobiet Aktywnych „Feniks” ze Słowika i Przewodnicząca Koła Emerytów i Rencistów w Poczesnej.
Jubileusz 50-lecia istnienia KGW w Bargłach dał miejsce na wspomnienia i refleksje dotyczące pracy rolników i gospodyń wiejskich na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci. Zgromadzeni goście mogli wysłuchać historii organizacji, odczytanej i przygotowanej przez Zofię Minkina. O tym, że życie na wsi znacząco się zmieniło nikogo nie trzeba przekonywać, jednakowoż troska o tę jakże ważną grupę społeczną powinna pozostać stała. Szczególnie mocno wybrzmiało to w wypowiedziach Władysława Serafina i Krzysztofa Ujmy, który dodatkowo podkreślał, iż należy być dumnym z minionych czasów, jak i z dzieł podejmowanych przez KGW obecnie. Jubileusz był zatem czasem składania gratulacji, które przybrały bardzo realną formę w postaci odznaczeń i wyróżnień. Z rąk Prezesa KZRKiOR Władysława Serafina oraz Przewodniczącej RK KGW Bernadetty Niemczyk Order „Serca Matkom Wsi” - najwyższe odznaczenie przyznawane dla członkiń KGW otrzymały: Zofia Golis, Natalia Kołodziejczyk, Wacława Grajcar, Helena Trela, Mirosława Brzozowska, Teresa Caban, Janina Ciura i Pelagia Czerwik. Odznaką „Za zasługi dla Kółek Rolniczych” zostały uhonorowane: Genowefa Ferlińska, Lucyna Szajer, Krystyna Górniak, Elżbieta Piwowarczyk, Kazimiera Czerwik, Janina Minkina, Jadwiga Krakowian oraz Bogumiła Rogacz. Z kolei Dyplom Krajowego Związku Rolników i Organizacji Rolniczych otrzymały: Zofia Strąk, Bogusława Jagusiak, Wiesława Zbrojkiewicz, Ewa Szyja, Wiesława Biernacka, Maria Kołodziej, Zofia Kołodziej, Natalia Żak i Józefa Sałata. Wszystkim wyróżnionym Paniom gratulował również Wójt Gminy Krzysztof Ujma oraz Wiceprzewodniczący Rady Gminy Stanisław Minkina, którzy dziękowali członkiniom Koła na czele z Przewodniczącą Mirosławą Sławińską za zaangażowanie organizacji w życie społeczne i kulturalne nie tylko sołectwa Bargły, ale i całej Gminy Poczesna.




Z HISTORII KOŁA GOSPODYŃ WIEJSKICH W BARGŁACH


W 1958 r. w Bargłach powstała Liga Kobiet, której założycielem i pierwszą przewodniczącą była Pani Maria Ferlińska, kierownik Szkoły Podstawowej w Bargłach. W ramach działalności Ligi w tym okresie organizowane były składkowe zabawy taneczne dla mieszkańców oraz zakupione zostały pierwsze stroje, w których członkinie brały udział w świętach kościelnych i pielgrzymkach na Jasną Górę. Następną przewodniczącą Ligi została Pani Maria Lis, nauczycielka a później kierownik Szkoły Podstawowej w Bargłach. W 1961 r. Liga Kobiet przekształciła się w Koło Gospodyń Wiejskich. Na przewodniczącą została wybrana Pani Maria Kołodziej, a po niej funkcję tę pełniła Pani Kazimiera Czerwik. Za ich kadencji zakupione zostały dwie pralki elektryczne i szatkownica do kapusty, z których mogli korzystać mieszkańcy wsi. Członkinie Koła Gospodyń brały udział w dożynkach gminnych i parafialnych, a dla mieszkańców organizowały zabawy taneczne. W latach 1972-1977 przewodniczącą KGW była Pani Krystyna Górniak.
Od 1977 do 2006 r. przewodniczącą Koła była Pani Genowefa Ferlińska. Na początku jej kadencji Koło liczyło 32 członkinie, później liczebność wzrosła do 52. Dla dzieci organizowano wówczas loterię fantową z okazji Dnia Dziecka oraz mikołajki. Został zakupiony magiel elektryczny, który zamontowano w lokalu udostępnionym przez członkinię Koła Panią Marię Kołodziej. Magiel członkinie Koła obsługiwały bezpłatnie, a dochód przeznaczały na potrzeby Koła. Dzięki pożyczce od członkiń Koła zakupiono nowe stroje oraz naczynia. W taki sposób powstała i rozpoczęła swoją działalność wypożyczalnia naczyń, która mieściła się w budynku dawnej szkoły.
W latach 80. Koło zajęło się również rozprowadzaniem kuchenek gazowych. Na potrzeby mieszkańców sprowadzało także jednodniowe pisklęta kurcząt, kaczek, gęsi i indyków do dalszego chowu, ułatwiając jednocześnie zakup odpowiednich pasz i witamin. Członkinie Koła brały udział w konkursie warzywniczym „Pod folię”, którego efektem były zamówienia na sadzonki nowych gatunków truskawek i malin. Zakupiono dla potrzeb Koła i mieszkańców szatkownicę elektryczną i śrutownik. Koło wzbogaciło się o nowe stroje. Zespół wokalny złożony z członkiń Koła wystąpił na uroczystościach organizowanych z okazji „Dnia Strażaka” oraz dożynek gminnych w Poczesnej. Treść przyśpiewki przedstawionej przez ten zespół na dożynkach, a ułożonej przez Panią Krystynę Górniak, znajduje się w kronice Koła. W tym czasie przeniesiono magiel do odrębnego pomieszczenia oraz zatrudniono dwie osoby do jego obsługi, ponieważ z jego usług korzystali nie tylko mieszkańcy Bargłów, ale również okolicznych wsi a nawet Częstochowy. Za uzyskane w ten sposób pieniądze doposażono wypożyczalnię naczyń oraz zakupiono nowe spódnice i chusty dla członkiń. Przewodnicząca Koła Pani Genowefa Ferlińska wraz z Panią Mirosławą Sławińską wyhaftowały sztandar dla kościoła w Poczesnej. Przeniesiono magiel do nowego budynku, dobudowanego do sali remizy Ochotniczej Straży Pożarnej. W ciągu tych lat członkinie Koła brały udział w uroczystościach kościelnych takich jak: msze odpustowe, rezurekcyjne, Jubileusz - 400 lat Parafii Św. Jana Chrzciciela w Poczesnej, procesje Bożego Ciała, dożynki parafialne oraz uroczystościach świeckich: dożynki gminne, Święto Pracy. Koło co roku organizowało spotkania z okazji Dnia Kobiet.
W 2007 r. przewodniczącą Koła Gospodyń Wiejskich została Pani Mirosława Sławińska. Funkcje tę pełni do dzisiaj. Koło liczy obecnie 45 członkiń, dla których organizowane są wewnętrzne uroczystości tj.: tłusty czwartek, spotkanie dożynkowe, wigilia oraz zabawa andrzejkowa zorganizowana wspólnie z OSP i Kołem Emerytów i Rencistów. Nasze Koło reprezentowało Gminę Poczesna na II Regionalnej Prezentacji Stołów Wigilijnych w Kłobucku w 2007 r. oraz na III Regionalnej Prezentacji Stołów Bożonarodzeniowych w Myszkowie w 2008 r.. Zaprezentowano tam pięknie przybrany stół świąteczny z różnymi potrawami przygotowanymi przez członkinie Koła. Za udział Koło otrzymało nagrodę pieniężną i dyplomy. Członkinie wzięły również udział w Prezentacji i degustacji wypieków i wyrobów regionalnych „Baba Wielkanocna” w Kamyku oraz w Pielgrzymce Rolników do Sanktuarium Matki Bożej Gidelskiej. Została założona kronika KGW, w której odtworzona została historia Koła oraz dokumentowane są na bieżąco ważne wydarzenia z jego życia. Materiały do kroniki zebrała przewodnicząca Koła Pani Mirosława Sławińska, a kronikę prowadzi Pani Zofia Minkina. Wypożyczalnia naczyń została przeniesiona do pomieszczenia w remizie OSP skąd dostęp do naczyń jest wygodniejszy dla organizatorów uroczystości i wypożyczających. Do wypożyczalni naczyń zakupiono nową zastawę stołową oraz obrusy. Koło pozyskuje środki na swoją działalność między innymi ze sprzedaży kalendarzy, kart świątecznych, stroików, ozdób choinkowych, serwetek, wypieków, wyrobów i nalewek wykonanych przez członkinie naszego Koła. Koło zorganizowało w tym roku II Gminny Dzień Kobiet, w którym udział wzięła Przewodnicząca Krajowej Rady Kół Gospodyń Wiejskich, władze Gminy oraz przedstawicielki Kół Gospodyń Wiejskich i Związków Emerytów i Rencistów z terenu Gminy Poczesna. Z tej okazji przygotowano wystawę z ręcznie wykonanymi przez nasze członkinie serwetkami, obrusami i różnymi wyrobami z włóczki. Członkinie Koła uczestniczą we wszystkich uroczystościach kościelnych, a na zaproszenie Wójta Gminy w dożynkach gminnych i uroczystościach z okazji świąt państwowych takich jak: 3 Maja i Święto Niepodległości. Warto zaznaczyć, iż tradycja dożynek i robienia wieńca dożynkowego w naszej wsi istnieje już od ponad 30 lat. Podtrzymywanie tej tradycji przez nasze Kolo jest dobrą lekcją patriotyzmu i wzorem dla coraz młodszych członkiń naszego Koła.
Koło Gospodyń wspomagało finansowo różne instytucje kupując cegiełki na rzecz m.in.: Rozbudowy Szkoły w Hucie Starej B, Stowarzyszenia Pielęgniarsko-Opiekuńczego „Z ufnością w Trzecie Tysiąclecie” z Poczesnej, na zakup sprzętu nagłaśniającego dla Parafii w Poczesnej oraz na zakup sztandaru dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Bargłach. Koło w swojej działalności spotyka się z życzliwą pomocą Pani Bernadetty Niemczyk przewodniczącej Krajowej Rady KGW, Wójta Gminy Poczesna Krzysztofa Ujmy, Rady Gminy, Ochotniczej Straży Pożarnej w Bargłach oraz Gminnego Centrum Kultury, Informacji i Rekreacji w Poczesnej. Koło Gospodyń Wiejskich w Bargłach jest czynnikiem integrującym społeczność lokalną i przyczynia się do promocji i rozwoju sołectwa Bargły.