logo facebook
Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania - przeczytaj naszą politykę prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności. AKCEPTUJĘ
Zdjęcia z Gminy Poczesna
Herb Gminy Poczesna
 

31 maja – to Święto Bociana Białego...

    z dnia: 2012-05-31
… czyli ptaka kojarzącego się z polskością, szczęściem, dziećmi, latem i... końcem lata.
31 maja – to Święto Bociana Białego...31 maja – to Święto Bociana Białego...

W wierzeniach ludowych bocian uważany był - i nadal jest - za ptaka przynoszącego szczęście. Na wsiach wierzono, że zabicie bociana to pech. Bocian był zwiastunem wszystkiego co dobre – wiosny – a więc ciepła, początku czegoś nowego, dobrego. Każdy z gospodarzy chciał, aby ptak uwił swoje gniazdo właśnie na jego domu: „Gdzie bocian na gnieździe siedzi, tam piorun nie uderzy" – głosiło ludowe przysłowie. W Polsce ponad 60% populacji gniazduje na słupach energetycznych.

W starożytności bocian poświęcony był boginie Herze, opiekunce matek karmiących. Szeroko rozpowszechnione w Europie jest przekonanie, że bociany przynoszą dzieci. Dlatego panny i samotne kobiety nie powinny patrzeć na bocianie gniazda...

Bocian przylatuje do Polski na wiosnę. Kiedy zaczyna przygotowywać się do odlotu , to niechybny znak, że nadchodzi jesień. Kończą się ciepłe dni i czas najwyższy zacząć przygotowywać się do zimy.

Wszystkie dzieci wiedza, że bocian żywi się... zielonymi żabkami. Okazuje się jednak, że to połowa prawdy. Bocian rzeczywiście jest ptakiem mięsożernym, ale żaby je niezwykle rzadko. Najczęściej w jego menu są owady, pasikoniki, chrząszcze, pasikoniki, jaszczurki i węże. Zjada też myszy i nornice, za co bardzo wdzięczni są mu rolnicy.

Bocian biały nie jest gatunkiem globalnie zagrożonym wyginięciem, ale jest chroniony Konwencją o ochronie wędrownych gatunków dzikich zwierząt.

31 maja obchodzimy Święto Bociana Białego. Zostało ono ustanowione przez Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody „pro Natura" w 2003 roku.

an