logo facebook
Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania - przeczytaj naszą politykę prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności. AKCEPTUJĘ
Zdjęcia z Gminy Poczesna
Herb Gminy Poczesna
 

Babciom i Dziadkom - Wójt Gminy Poczesna Krzysztof Ujma

    z dnia: 2021-01-21
...21 stycznia odchodzimy jedno z najmilszych w roku Świąt – DZIEŃ BABCI I DZIADKA. Wszystkim Babciom i Dziadkom, którzy są z nami – życzymy zdrowia i radości. O innych pamiętamy i zawsze mile wspominamy wszystkie wspólnie spędzone chwile. Kochane Babcie i Dziadkowie – wasze Święto to dobry moment, aby pomyśleć o swoim zdrowiu i o nie zadbać. Chcemy, abyście jeszcze bardzo, bardzo, bardzo długo – w super formie - byli z nami. Bo z Wami życie jest piękniejsze.
cwiczeniacwiczenia
SENIORZE - BĄDŹ AKTYWNY, NIE DAJ SIĘ CHOROBOM !!!
W dobie pandemii coraz większej liczbie ludzi brakuje odpowiedniej aktywności fizycznej. Częściej przebywamy w swoich domach, mieszkaniach w pozycji siedzącej. Praca i nauka zdalna, oglądanie telewizji, gry komputerowe, smartfony i inne „atrakcje” powodują wśród tych wszystkich ludzi niedobór aktywności i wysiłku fizycznego, skutkiem czego są coraz częstsze problemy zdrowotne i psychiczne. Naukowcy stwierdzili, że godzina siedzenia skraca życie o 21 min.!!!

Coraz więcej osób starszych zdaje sobie sprawę z tego, że warto regularnie ćwiczyć. Ćwiczenia dają efekty podobne do rehabilitacji, a aktywność fizyczną zaleca się w każdym wieku. Podeszły wiek nie stoi na przeszkodzie do zdrowego trybu życia. Nie trzeba od razu być mistrzem kulturystyki, wystarczy czerpać radość z aktywności fizycznej!

Dlaczego warto ćwiczyć nie tylko po 60-tce oraz jak robić to bezpiecznie i skutecznie?

Dzięki aktywności fizycznej przede wszystkim wzmocnimy swoją kondycję psychiczną. Nie bez znaczenia dla zdrowia będzie, jeśli poczujesz się pewnie i swobodnie. Będziesz mniej się zamartwiać swoim zdrowiem, co również jest istotne. Będziesz mieć też poczucie, że nie siedzisz w miejscu bezczynnie. Sport uprawia się nie tylko po to, by schudnąć, ale przede wszystkim dla przyjemności. Będzie Ci łatwiej wykonywać codzienne obowiązki. Jeśli poprawisz swoją wydolność, przestanie Cię męczyć chodzenie po schodach, bez problemu pojedziesz do rodziny na rowerze i sam bez wysiłku doniesiesz zakupy do domu, nawet jeśli mieszkasz na czwartym piętrze. Stopniowo będziesz wzmacniać swoje ciało, a może nawet uda Ci się zrzucić ewentualne zbędne kilogramy. Poza tym poprawi się Twoje krążenie, co jest świetną profilaktyką antyzawałową i antyudarową. To samo dotyczy układu oddechowego.

 

Zasady gimnastyki dla seniorów.

Gimnastyka dla osób starszych wygląda nieco inaczej niż ćwiczenia osób młodych, zwłaszcza jeśli przez długi czas nie uprawiałeś żadnego sportu. Na początku szczególnie istotne jest wzmocnienie kręgosłupa, a w dalszej kolejności poszczególnych partii mięśni. Ćwiczenia wykonuje się mniej intensywnie, ale szczególną uwagę zwraca się na ich poprawność. W podeszłym wieku trudniej jest doleczyć kontuzje i nierzadko są one bardziej dotkliwe, dlatego tak ważne jest ich unikanie, a to jest możliwe tylko, jeśli będziesz dbać o odpowiednią postawę podczas ćwiczeń. Ważne jest, aby zwracać uwagę na sygnały płynące z własnego organizmu. Jeśli podczas ćwiczenia lub korzystania z jakiegoś urządzenia odczuwasz silny ból, przerwij ćwiczenie, bo najwyraźniej nie jest ono dla Ciebie odpowiednie i możesz wyrządzić sobie niepotrzebne szkody. Co ważne, aby utrzymać aktywność fizyczną nie trzeba wcale korzystać z profesjonalnej siłowni lub tworzyć własną w domu.

Wychodząc na przeciw tym problemom proponuję zestaw ćwiczeń nie tylko dla seniorów.

1. Przykładowe ćwiczenie na kręgosłup

Połóż się na plecach i zegnij nogi w kolanach. Złącz stopy i kolana i przysuń stopy do pośladków. Wraz z wdechem podnieś lekko odcinek krzyżowy kręgosłupa, a wraz z wydechem obniż go (nie do końca), podnosząc przy tym kość ogonową. Powtórz ćwiczenie 10 razy. To ćwiczenie pozytywnie wpływa na stan kręgosłupa i łagodzi tzw. bóle w krzyżu.

2. Ćwiczenie dla seniorów na siedząco

Usiądź prosto na krześle i pilnuj tej pozycji. Podnieś lewą nogę odrywając tylko stopę od podłoża i naciskaj dłonią na udo, tak by sprowokować napięcie. Następnie podnieś prawą nogę i powtórz ćwiczenie. Warto wykonać 10 powtórzeń. W ten sposób wzmacniasz mięśnie ud.

3. Ćwiczenie rozciągające

Takie ćwiczenie warto wykonać po każdym treningu.

Połóż się na plecach i opuść ręce luźno wzdłuż ciała. Zegnij nogi tak, by utworzyły kąt prosty i bez odrywania barków przełóż je łagodnie na lewą stronę, a następnie przytrzymaj tak przez 10 sekund. Potem wróć do leżenia na płasko z nogami ugiętymi w kolanach pod kątem prostym i tak samo przełóż nogi na prawą stronę. Powtórz ćwiczenie po 10 razy na każdą stronę.

4. Ćwiczenie oddechowe

W pozycji siedzącej na krześle, plecy proste oparte: unosimy ręce szeroko bokiem do góry wykonując wdech nosem, potem szeroko bokiem opuszczamy ręce na nogi wykonując ustami wydech – 4 razy.

Wykonywanie ćwiczeń przez nawet 30 minut dziennie wywiera realny i wymierny pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Na podstawie doświadczeń wielu seniorów możemy wywnioskować, że regularne ćwiczenie poprawiło ich kondycję i samopoczucie już w krótkim czasie. Można również korzystać z siłowni zewnętrznych, które są na ternie gminy Poczesna. Warto więc uprawiać gimnastykę zarówno w celach zdrowotnych, jak i rekreacyjnych. Choć początki są trudne, łatwo można się przyzwyczaić. Przekonaj się na własnej skórze, że sport i aktywność fizyczna to zdrowie!

Paweł Wiśniewski,

główny specjalista ds Sportu w Gminie Poczesna

zamieściła: an