logo facebook
Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania - przeczytaj naszą politykę prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności. AKCEPTUJĘ
Zdjęcia z Gminy Poczesna
Herb Gminy Poczesna
 

„Bądź dobry jak chleb”

    z dnia: 2022-06-29
- mówił święty Brat Albert Chmielowski - msza święta poświęcona Patronowi Pracowników Pomocy Społecznej oraz ich podopiecznym, odbyła się w kościele pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela w Poczesnej celebrowana przez ks. prałata, proboszcza parafii – Jarosława Srokę.
msza-brat-albertmsza-brat-albert
Stało się tradycją, że pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Poczesnej, biorą udział we mszy świętej w dniu ich patrona św. Brata Alberta. W tym roku obchody odbyły się nie 17, a 29 czerwca, w dniu Apostołów św. Piotra i św. Pawła.
Na uroczystej mszy świętej obecni byli m.in. Wójt Gminy Poczesna – Krzysztof Ujma, Przewodnicząca rady Gminy – Iwona Choła, Sekretarz Gminy – Renata Smędzik, kierownik GOPS-u Elżbieta Różycka oraz pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Poczesnej.
Święty Brat Albert Chmielowski pochodził ze zubożałej rodziny ziemiańskiej. Urodził się 20 sierpnia 1845 r. Na chrzcie otrzymał imiona: Adam Bernard. Bardzo wcześnie stracił rodziców: ojca kiedy miał 8 lat, a matkę sześć lat później.
Kształcił się w szkole kadetów. Brał udział w powstaniu styczniowym, w którym – na skutek poniesionych ran - stracił nogę.
Był niezwykle uzdolniony. Za granicą studiował m.in. malarstwo. Był człowiek wielkiej wiary, szukającym swojej życiowej drogi. W 1880 roku będąc w pełni sił twórczych porzucił malarstwo, sztukę, dotychczasowe życie i wstąpił do nowicjatu Jezuitów. Zafascynowany świętym Franciszkiem i Jego działalnością pomaga najuboższym. Sprzedaje swoje obrazy i wspiera bezdomnych, których przygarnia też do swojej pracowni. Wspomaga krakowskie „ogrzewalnie”.
1887 roku Adam Chmielowski przywdział habit tercjarski i przyjął imię Brat Albert. Ciężko pracuje i poświęca się innym. Wyniszczony chorobą umiera  25 grudnia 1916 r. w przytułku dla mężczyzn (który sam wcześniej założył). Pochowany na cmentarzu Rakowickim w Krakowie.
Życiem brata Alberta zafascynowany był ks. Karol Wojtyła, który w latach 1944-1950 napisał sztukę „Brat naszego Boga”. Św. Jan Paweł II, w 1983 roku ogłosił Brata Alberta błogosławionym, a sześć lat później – świętym.
 
Aneta Nawrot; fot Ilona Magoń
 
 
msza-brat-albertmsza-brat-albert
msza-brat-albertmsza-brat-albert
msza-brat-albertmsza-brat-albert
msza-brat-albertmsza-brat-albert
msza-brat-albertmsza-brat-albert
msza-brat-albertmsza-brat-albert
msza-brat-albert
msza-brat-albert
msza-brat-albert
msza-brat-albert
msza-brat-albert
msza-brat-albert