logo facebook
Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania - przeczytaj naszą politykę prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności. AKCEPTUJĘ
Zdjęcia z Gminy Poczesna
Herb Gminy Poczesna
 

Co dzieje się

    z dnia: 2021-04-16
w Polsce z dzikami?
dzikidziki
Jeszcze kilka lat temu, jeśli ktoś chciał zobaczyć dzika – w jego naturalnym środowisku – musiał się natrudzić i poprosić o pomoc leśniczych lub łowczych, gdyż wiązało się to z nocnymi wędrówkami po lesie, lub „podejściu” w dzień do legowiska dzika.
Dzik - popularne zwierzę łowne – jeszcze do niedawna preferował nocny tryb życia. A to skutkowało tym, że w dzień wypoczywał, a w nocy wychodził ze swej kryjówki, aby szukać pożywienia.
Ostatnimi czasy zwyczaje dzikich zwierząt uległy zmianie. W tej chwili w zasadzie nikogo już nie dziwią sarny spacerują po drogach prowadzących przez las (często również przebiegają przed jadącymi autami), czy przychodzące do gospodarstw na wsiach czy obrzeżach miast. Podobnie zachowywać zaczęły się także dziki, które zmieniły swoje „obyczaje” i „przeszły” na dzienny tryb życia, a co za tym idzie można je spotkać nie tylko w lesie, na leśnych polanach, w sąsiadujących z lasami miejscowościach, ale także w miastach czy na ulicach większych aglomeracji – i to o każdej porze dnia. Problem z dzikami nie jest już problemem lokalnym, to problem ogólnopolski.
Dlaczego taka sytuacja zaistniała?
Miedzy innymi, dlatego, że od kilku lat widać wzrost populacji tego gatunku, spowodowane to jest min. brakiem ciężkich, długich zim, podczas których najsłabsze osobniki ginęły, po drugie zwiększyła się baza pokarmowa dla tych zwierząt związane to jest ze zmianą kierunku w rolnictwie np. więcej upraw kukurydzy.  
Należy również podkreślić, że dziki, to zwierzęta bardzo inteligentne i wiedzą, że w pobliżu ludzkich domostw znajdą wiele pożywienia - na śmietnikach, w ogrodach, sadach...
Co zrobić, kiedy dzik znalazł się na naszym terenie, gdy widzimy go buszującego w śmietniku? Co zrobić, gdy widzimy go spacerującego po ulicy? Zwierzęta te mimo, iż coraz częściej pojawiają się w miastach i w pobliżu siedlisk ludzkich co może świadczyć o pewnym stopniu oswojenia, mogą być bardzo niebezpieczne dla człowieka, należy pamiętać, że przede wszystkim to dzikie zwierzęta i ich zachowanie nie do końca jest przewidywalne, a szczególnie, kiedy w pobliżu nas znalazła się locha z małymi, która w obronie potomstwa jest zdolna zaatakować człowieka czy też np. szczekającego psa.
Przed podjęciem jakiejkolwiek interwencji pamiętajmy przede wszystkim o tym, aby nie podchodzić do zwierząt, nie krzyczeć i nie wykonywać żadnych gwałtownych ruchów w miarę możliwości pomału oddalić się w innym kierunku. Powinno się o takiej sytuacji – szczególnie, kiedy zdarzyła się nie pierwszy raz - powiadomić Koła Łowieckie, gdyż – zgodnie z prawem – tylko one mają możliwości, aby zareagować.
 
APEL
DO WŁAŚCICIELI, DZIERŻAWCÓW I POSIADACZY
GRUNTÓW ROLNYCH
W związku z licznymi zgłoszeniami od mieszkańców naszej gminy w sprawie nasilającego się występowania szkód wyrządzanych przez dzikie zwierzęta ( dziki itp.) po przeprowadzeniu rozmowy z przedstawicielami Kół Łowieckich działających na terenie gminy Poczesna, aby ich działania mające na celu ograniczenie populacji dzików mogły odnieść pożądane efekty niezbędna jest współpraca mieszkańców.
Apeluję do właścicieli, dzierżawców i posiadaczy gruntów rolnych o systematyczne wykaszanie traw i niszczenie chwastów na swoich nieruchomościach, co pozwoliłoby stworzyć dogodne warunki do zmniejszenia populacji dzików przez myśliwych.
Nieużytki zajmują znaczną część gruntów rolnych. Wiele lat niekoszone, porastają krzewami i drzewami, które stają się alternatywnym względem lasów miejscem całorocznego bytowania dzików. Mimo wysiłków podejmowanych przez Koła Łowieckie, pola uprawne rozrzucone między nieużytkami są systematycznie niszczone przez dzikie zwierzęta.
Ponadto porośnięte wysokimi trawami i dzikimi krzewami nieużytki utrudniają myśliwym polowanie ze względu, na znacznie ograniczoną widoczność.
Śmiałość dzików wynika między innymi z tego, że są one wręcz dokarmiane przez niektórych ludzi i mają często łatwy dostęp do odpadów ( np. obierki z warzyw itp.), sytuacja taka sprawiła, że coraz mniej boją się ludzi i podchodzą do zabudowań.
Problem nie jest łatwy do rozwiązania. Sprawę utrudniają m.in. prawne zawiłości. Dzik formalnie jest własnością Skarbu Państwa. To oznacza, że Gmina, jako jednostka samorządu terytorialnego ma ograniczone możliwości działania.
 
                                    Aneta Nawrot, Aleksandra Warzecha, fot. UG Poczesna
                               na podstawie informacji przekazanych przez przedstawicieli
                                              Kół Łowieckich „RYŚ” i „DANIEL”      












zam. an                                            
 
 
dzikidziki
dzikidziki
dzikidziki
dziki
dziki
dziki