logo facebook
Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania - przeczytaj naszą politykę prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności. AKCEPTUJĘ
Zdjęcia z Gminy Poczesna
Herb Gminy Poczesna
 

Czyn społeczny

    z dnia: 2019-07-23
Rady Sołeckiej Nowej Wsi.
czyn-spolecznyczyn-spoleczny
W okresie Polski Ludowej czynem społecznym nazywano nieodpłatne, obowiązkowe prace wykonywane na rzecz ogółu, zwykle w dni wolne. Czyn społeczny kojarzy się więc z PRL-em. Ludzie nie lubią, gdy się ich do czegoś zmusza więc gdy tylko mają okazję zdecydować sami - biorą się do roboty. Jak widać, czyny społeczne nie odeszły wraz z upadkiem socjalizmu.
Dziś powracają tam gdzie ludzie chcą razem, wspólnymi siłami coś zrobić dla siebie, dla swojego środowiska, dla społeczności lokalnej. Obecnie nikt już nikogo nie zmusza, ale ludzie sami, z własnej inicjatywy, za darmo i bez przymusu biorą sprawy w swoje ręce. Tak też stało się w Nowej Wsi. Podczas zebrania wiejskiego podjęto decyzję o zorganizowaniu w dniu 19 lipca czynu społecznego, na rzecz uporządkowania otoczenia świetlicy wiejskiej. Tak jak przed laty, spotkaliśmy się w wyznaczonym miejscu aby zrealizować inicjatywę czynu społecznego. Sołtys Nowej Wsi – Pani Danuta Markowska, Radna - Halina Synakiewicz i Przewodniczący Rady Sołeckiej – Bogusław Gawron zadbali o zorganizowanie i dostarczenie sprzętu do realizacji zadania. Członkowie Rady Sołeckiej: Dorota Czech, Zbigniew Synakiewicz oraz Dawid Pawlik zakasali rękawy i ostro wzięli się do pracy. Wszyscy wyposażeni w taczkę, łopaty, grabie, miotły i kosiarkę przystąpiliśmy do porządkowania otoczenia. Cały teren wokół świetlicy wiejskiej i placu zabaw dla dzieci w Nowej Wsi został uprzątnięty. Trawę wykoszono, chwasty usunięto, wygrabiono liście i pozamiatano kostkę brukową. Urządzenia do zabawy dla dzieci zostały umyte i przygotowane do pomalowania.  Dodać należy, że w ostatnim okresie plac zabaw został doposażony w piramidę, huśtawkę i dwa bujaki sprężynowe, a teren pokryty warstwą piasku dla bezpieczeństwa dzieci. Po zakończonej pracy członkowie Rady Sołeckiej usiedli przy świeżo upieczonym przez radną cieście śliwkowym i umówili się na kolejny czyn społeczny, podczas którego pomalują bejco-lakierem wszystkie elementy drewniane znajdujące się na placu zabaw. Trzeba przyznać, że to inicjatywa godna naśladowania. Mamy nadzieję, że nasza społeczność lokalna – mieszkańcy Nowej Wsi, dzięki swoim ciekawym pomysłom zaangażują się w upiększanie naszego otoczenia oraz poprawę życia nas wszystkich. Czekamy na propozycje i zapraszamy do współpracy.                                                                         
                                                                                                               Halina Synakiewicz
 
czyn-spolecznyczyn-spoleczny
czyn-spolecznyczyn-spoleczny
czyn-spolecznyczyn-spoleczny
czyn-spolecznyczyn-spoleczny
czyn-spolecznyczyn-spoleczny
czyn-spoleczny
czyn-spoleczny
czyn-spoleczny
czyn-spoleczny
czyn-spoleczny