logo facebook
Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania - przeczytaj naszą politykę prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności. AKCEPTUJĘ
Zdjęcia z Gminy Poczesna
Herb Gminy Poczesna
 

Energia odnawialna w konsumpcji darmowa

    z dnia: 2013-08-08
Za energię odnawialną uważamy taką energię, która wskutek jej eksploatacji nie zmniejsza swoich zasobów w przyrodzie . W przeciwieństwie do paliw stałych płynnych i gazowych, które w skutek ciągle rosnącego zapotrzebowania na korzystanie z nich i  ich eksploatacja wzrasta wobec czego zasoby tych dóbr ciągle ulegają zmniejszeniu.
Energia odnawialna w konsumpcji darmowaEnergia odnawialna w konsumpcji darmowa

Według naukowców całego świata  udokumentowane zasoby węgla kamiennego przy aktualnym poziomie wydobycia mogą być wyczerpane w przeciągu 100 lat. Udokumentowane zasoby ropy naftowej i gazu ziemnego przy ciągle wzrastającym wydobyciu mogą się wyczerpać  w czasie ok. 80 lat. Aktualnie przystępuje się do eksploatacji łupków gazowych, których zasoby nie są jeszcze dokładnie oszacowane, nie mniej technologia ich eksploatacji na dzień dzisiejszy jest stosunkowo droga. Odnawialność tych nośników energii trwa miliony lat, wobec czego z punktu widzenia Ludzkości mogą ulec całkowitemu wyczerpaniu. Należy zaznaczyć, że korzystanie z tych nośników energii powoduje szkodliwe emisje dla organizmu ludzkiego oraz nadmierną emisję dwutlenku węgla.

            Energetyka jądrowa jest kontrowersyjna poza tym, że może stanowić zagrożenie nie gwarantuje produkcji taniej energii. Dlatego rozumne rządy wielu Państw rezygnują z jej praktycznego zastosowania. Szczególnie w Polsce nie ma żądnych logicznych, rozsądnych, ekonomicznych przesłanek wdrażania energetyki jądrowej. Nie mając własnej technologii i własnego paliwa jądrowego możemy jedynie utracić suwerenność energetyczną kraju. Dlatego mając na uwadze egzystencję przyszłych pokoleń mamy moralny obowiązek sięgać po nieskończone zasoby energii odnawialnej, gdyż jej zasoby są nieskończenie duże i ulegają ciągłej i stałej odnawialności.

 

 

   Mamy następujące formy energii odnawialnej do praktycznego wykorzystania:

I.                 Energia słoneczna

II.               Energia Ziemi

   1. geotermia wnętrza
   2. geotermia gruntowa

 III.           Energia wody

   1. przepływ rzek
   2. przypływy i odpływy mórz

 IV.            Energia wiatru

 V.              Energia biomasy i biogazu

  Są dwa aspekty sensu i celu wykorzystania energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych.

 • Ochrona środowiska naturalnego poprzez ograniczenie szkodliwych emisji, co przekłada się na efekty zdrowotne
 • Efekt ekonomiczny poprzez korzystanie z bardzo taniej energii ze źródeł odnawialnych

 Energia słoneczna jest najprostsza i technologicznie najtańsza do praktycznego wykorzystania poprzez tzw. Systemy solarne do uzyskania CIEPŁEJ WODY UŻYTECZNEJ.

 Każdy człowiek dla utrzymania prawidłowej higieny osobistej musi zużywać ciepłą wodę użyteczną w ilości od 30 do 40 litrów na dobę, przy całkowitym zużyciu dobowym wody od 100- 150 litrów. Podgrzew wody w domowej instalacji można uzyskać na wszelaki sposób np. węglem, drewnem, gazem, olejem opałowym, elektrycznie. Wszystkie te nośniki mają swoją cenę z tendencją wzrostową średni o ok.. 5%. Aby uniknąć kosztów, ludzie od dawien dawna korzystali z darmowej energii pochodzącej  ze źródeł odnawialnych. Od zarania dziejów do tego celu wykorzystywał SŁOŃCE. Jego wykorzystanie jest najprostsze i najtańsze w zastosowaniu praktycznym. Najprostsze i najstarsze instalacje solarne do dziś używane to podgrzewany „gar” z wodą podłączoną z przewodami z kurkiem centralnym.

         W obecnym czasie na całym świeci w użyciu są bardzo sprawne i wydajne instalacje solarne  do przygotowania ciepłej wody użytecznej oraz wspomagania ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych. Wyżej wymienione instalacje składają się z następującym części składowych:

 1. Kolektory słoneczne (płaskie lub próżniowe)

 2. Zbiornik na ciepłą wodę użyteczną z dwoma wymiennikami (solarnego i drugiego do podgrzewu z kotła tradycyjnego)

 3. Zespół pomiarowo - pompowy

 4. Sterownik automatyczny

 5. Przewody łączące w izolacji do 200 oC

 Instalacja grzewcza od kolektorów do wymiennika solarnego wypełniona jest glikolem o tym krzepnięcia - 36 oC. Instalacja jest całoroczna, pracuje zarówno latem jak i zimą.

 

  Sprawność przedmiotowych instalacji obecnie stosowanych jest bardzo duża i pokrywa zapotrzebowanie energetyczne na uzyskanie ciepłej wody użytecznej w 60%.

 Należy w tym momencie poinformować, że na ten czas do końca 2014 roku każda osoba fizyczna spełniająca określone warunki techniczne i formalne może skorzystać z dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska w wysokości 45% poniesionych kosztów na wykonanie instalacji. Bardzo dobrą informacją jest fakt, że zabudowa instalacji solarnej na terenie gmin y Poczesna jest wsparta dodatkową dopłatą w wysokości 1500 zł. Wystarczy złożyć odpowiedni wniosek do Wójta Gminy potwierdzający realizację inwestycji i protokół odbioru, bez zbędnych formalności otrzymujemy dopłatę. Jak do tej pory nie było żadnej odmowy ze strony Wójta, oczywiści po spełnieniu niezbędnych formalności. Dobrze się składa, że na terenie naszej gminy funkcjonuje placówka specjalistyczna SOLGRO Poczesna ul. Strażacka 60, zajmująca się wdrażaniem technologii wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych na terenie Polski południowej. W/w placówka służy pełnym  doradztwem technicznym, formalnym i informacjami dotyczącymi finansowania.

 

SPECJALISTA

d/s Wdrożeń i Promocji Obiektów

Inżynierii Ochrony Środowiska

 

inż.  Eugeniusz Pidzik