OPIEKA WYTCHNIENIOWA
OPIEKA WYTCHNIENIOWA – EDYCJA 2023


Gmina Poczesna realizuje Program „Opieka wytchnieniowa” – edycja 2023” finansowany ze środków pochodzących z Funduszu Solidarnościowego. Celem Programu jest sprawowanie bezpośredniej opieki, tzw. opieka wytchnieniowa, nad dziećmi i osobami niepełnosprawnymi w zastępstwie członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią, stałą i długotrwałą opiekę nad tymi osobami na terenie gminy Poczesna.
Na realizację Programu w roku 2023 Gmina Poczesna otrzymała:
• wartość dofinansowania: 55 488 zł;
• wkład własny 27 200 zł;
• całkowita wartość: 82 688zł.
Opieka wytchnieniowa ma na celu odciążyć opiekunów m.in. poprzez zapewnienie im wsparcia w wykonywaniu dotychczasowych obowiązków lub zapewnienie zastępstwa, dzięki któremu opiekunowie zyskają czas dla siebie.
Do kogo Program jest skierowany?
Program adresowany jest do członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności oraz osobami posiadającymi orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.
Co należy zrobić, aby przystąpić do Programu:
Złożyć kartę zgłoszenia do Programu „Opieka wytchnieniowa" – edycja 2023 wraz z wypełnioną kartą oceny stanu dziecka/osoby niepełnosprawnej wg zmodyfikowanej skali FIM w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Poczesnej, ul. Wolności 2.
Przyznając usługę opieki wytchnieniowej uwzględnia się potrzeby członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad dzieckiem z orzeczeniem o niepełnosprawności lub osobą ze znacznym stopniem niepełnosprawności albo orzeczeniem traktowanym na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności., która:
• stale przebywa w domu, tj. nie korzysta z ośrodka wsparcia lub placówek pobytu całodobowego, np. Ośrodka szkolno – wychowawczego czy internatu,
• nie przebywa stale w domu, ale tylko wtedy, gdy uwzględnione zostaną uprzednio przez realizatora programu potrzeby osób niepełnosprawnych, które stale przebywają w domu.
Brany jest również pod uwagę stan zdrowia i sytuacja życiowa uczestników Programu.
OPIEKA WYTCHNIENIOWA – EDYCJA 2022.

Gmina Poczesna realizuje Program „Opieka wytchnieniowa” – edycja 2022” finansowany ze środków pochodzących z Funduszu Solidarnościowego. Celem Programu jest sprawowanie bezpośredniej opieki, tzw. opieka wytchnieniowa, nad dziećmi i osobami niepełnosprawnymi w zastępstwie członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią, stałą i długotrwałą opiekę nad tymi osobami na terenie gminy Poczesna.
Na realizację Programu w roku 2022 Gmina Poczesna otrzymała:
wartość dofinansowania: 97 920 zł;
całkowita wartość: 97 920 zł.
Opieka wytchnieniowa ma na celu odciążyć opiekunów m.in. poprzez zapewnienie im wsparcia w wykonywaniu dotychczasowych obowiązków lub zapewnienie zastępstwa, dzięki któremu opiekunowie zyskają czas dla siebie.
Do kogo Program jest skierowany?
Program skierowany jest do członków rodzin lub opiekunów, którzy wymagają wsparcia w postaci doraźnej, czasowej przerwy w sprawowaniu bezpośredniej opieki nad dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności, a także nad osobami ze znacznym stopniem niepełnosprawności lub orzeczeniem równoważnym.
Co należy zrobić, aby przystąpić do Programu:
Złożyć kartę zgłoszenia do Programu „Opieka wytchnieniowa" – edycja 2022 wraz z wypełnioną kartą oceny stanu dziecka/osoby niepełnosprawnej wg zmodyfikowanej skali FIM w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Poczesnej, ul. Wolności 2.
Przyznając usługę opieki wytchnieniowej w pierwszej kolejności uwzględnia się potrzeby członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad dzieckiem z orzeczeniem o niepełnosprawności lub osobą ze znacznym stopniem niepełnosprawności lub orzeczeniem równoważnym, która:
ma niepełnosprawność sprzężoną/złożoną,
wymaga wysokiego poziomu wsparcia,
stale przebywa w domu, tj. nie korzysta z ośrodka wsparcia lub placówek pobytu całodobowego, np. Ośrodka szkolno – wychowawczego czy internatu.
Brany jest również pod uwagę stan zdrowia i sytuacja życiowa uczestników Programu.