logo facebook
Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania - przeczytaj naszą politykę prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności. AKCEPTUJĘ
Zdjęcia z Gminy Poczesna
Herb Gminy Poczesna
 

Gmina Poczesna na Dożynkach Jasnogórskich

    z dnia: 2018-09-01
Początek września to szczególny czas uroczystości dożynkowych. Dożynki w naszym kraju mają długą i piękną tradycję. Są świętem rolników oraz świętem polskiej wsi. To wyraz podziękowania za plony, radości z owoców ciężkiej pracy, wyraz szacunku dla tradycji i dla chleba. Uświadamiają, jaką wartością w naszym życiu była i jest praca rolnika, jak cenny jest chleb powszedni.
W tę wielowiekową tradycję wpisała się również społeczność Gminy Poczesna, którą reprezentowało KGW Zawodzie i Kolonia Borek z Przewodniczącą Anną Rak. Już tradycyjnie dożynkom towarzyszą 19 Dni Europejskiej Kultury Ludowej oraz XXVII Krajowa Wystawa Rolnicza. W ramach pierwszego wydarzenia na pl. Biegańskiego gościli wystawcy prezentujący rękodzieło i wyroby regionalne rodem z różnych krajów europejskich. Z kolei Krajowa Wystawa Rolnicza to największa w regionie śląskim i jedna z największych w kraju impreza o charakterze wystawienniczo-targowym. Każdego roku swój dorobek prezentuje tu ponad 400 wystawców. Organizatorem Wystawy jest Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie przy współudziale Urzędu Miasta Częstochowy. W tym roku stoisko Gminy Poczesna odwiedził Wójt Gminy Poczesna - Krzysztof Ujma wraz z zaszczytnymi gośćmi: Tamayo Takashina z Japonii oraz George Schogol z Gruzji. Nasi goście to sędziowie kynologiczni  5.Krajowej Wystawy Psów Ras Japońskich. Dzisiaj zwiedzali najpiękniejsze i najciekawsze zakątki naszej gminny m.in.: Wiejskie Centrum Kultury i Informacji - Izbę Regionalną oraz tor speedrowerowy w Bargłach, OSP we Wrzosowej, gdzie wszyscy wraz z Zespołem Folklorystycznym „Wrzosowianie” zrobili sobie kilka zdjęć portretowych z motywem ludowym. Zdjęcia związane były ze zbliżającym się Jubileuszem zespołu. Następnie odwiedziliśmy artystę Jerzego Kędziorę, którego balansujące rzeźby zachwycają krytyków sztuki i publiczność na całym świecie. To laureat znaczących nagród w Polsce - „Krzyż w życiu współczesnego człowieka”, w której to zdobył główną nagrodę za rzeźbę „Wyznanie”. Za swoją działalność artystyczną Jerzy Kędziora dostał w 2015 roku Honorowe Obywatelstwo Miami. Jest wielokrotnym stypendystą Ministerstwa Kultury i Sztuki, obecnie jest  członkiem Światowego Sympozjum Rzeźby Kinetycznej oraz Związku Polskich Artystów Rzeźbiarzy a przede wszystkim mieszkańcem Gminy Poczesna. Ostatnim naszym przystankiem dzisiejszej podróży po Gminie Poczesna była Alpakarnia, po której oprowadził naszych gości sam właściciel- Piotr Majcherczak.
Iwona Skorupa