logo facebook
Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania - przeczytaj naszą politykę prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności. AKCEPTUJĘ
Zdjęcia z Gminy Poczesna
Herb Gminy Poczesna
 

Gmina Poczesna- piąty „Orlik 2012” w Powiecie Częstochowskim

    z dnia: 2010-05-30
Dzień 29 maja 2010 roku na długo zapisze się na kartach historii gminy Poczesna oraz w pamięci uczniów, nauczycieli, sportowców, mieszkańców gminy Poczesna.
Gmina Poczesna- piąty „Orlik 2012” w Powiecie CzęstochowskimGmina Poczesna- piąty „Orlik 2012” w Powiecie Częstochowskim
Nastąpiła długo oczekiwana uroczysta inauguracja otwarcia kompleksu boisk sportowych w ramach programu rządowego „Moje boisko – Orlik 2012”.
Wójt Gminy Poczesna w swoim wystąpieniu m.in. powiedział ” Obiekt taki,
jak otwieramy właśnie dzisiaj w Gminie Poczesna to piękne, profesjonalne boisko, ale także kolejne boisko sportowe w naszej gminie, które powstało na przełomie 2007 i 2010 roku, a możemy o nich mówić tzw. małe orliki.
Jestem niezwykle dumny, że za pośrednictwem Rządu , władz samorządowych województwa, powiatu, Urzędu Marszałkowskiego możemy krzewić i rozwijać kulturę fizyczną na terenie naszej gminy”.
Edukacja wychowania fizycznego jest w Gminie Poczesna na wysokim poziomie
o czym świadczą dyplomy i puchary w szkołach oraz działające trzy kluby sportowe: „ Grom Złota Dama”, „Olimpia”, „Grom-Poczesna”, Liga Sportowa Szkół Podstawowych i Gimnazjów.
Źródło finansowania przedsięwzięcia budowa kompleksu sportowego „Moje Boisko-Orlik 2012 r.” to : środki z budżetu państwa 333 000,00 zł, środki Urzędu Marszałkowskiego 333 000,00 zł i środki własne 483 238,41 zł.
Podczas realizacji projektu „Moje Boisko-Orlik 2012 r.” zostało wykonane :
 • boisko do piłki nożnej o nawierzchni ze sztucznej trawy o długości 62 m
  i szerokości 30 m
 • boisko wielofunkcyjne do piłki siatkowej i koszykówki o nawierzchni poliuretanowej o długości 32,10 m i szerokości 19,10 m
 • zaplecze sanitarno-szatniowe kontenerowe o wymiarach zewnętrznych 15,55 x 5,34 m, kubatura 158,80 m3 wraz z przyłączami infrastruktury technicznej (tj. instalacja wodno-kanalizacyjna, przyłącza )
 • ogrodzenie obiektu boisk ( z siatki ochronnej polipropylenowej)
 • oświetlenie terenu boisk ( 8 sztuk słupów oświetleniowych, stalowych, ocynkowanych o wysokości 11 m)
 • wykonanie ciągów komunikacyjnych związanych bezpośrednio z obiektem (chodniki)
 • wykonanie odwodnienia

Budowa Kompleksu „ Boisk Sportowych-Orlik 2012” przy Zespole Szkół w Hucie Starej B trwała od 11.08.2009 r. do 11.12.2009 r.
Obiekt sportowy ” Orlik 2012 „ jest darmowy i mogą z niego korzystać wszyscy uczniowie, kluby sportowe, mieszkańcy Gminy Poczesna i zainteresowane osoby.
„Orlik „ funkcjonuje pod nadzorem administratora.
Podczas spotkania w licznych przemówieniach padało wiele słów podziękowań, ale także :
 • Pani Katarzyna Sobierajska Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki w swoim wystąpieniu podkreśliła rolę i znaczenie sportu w życiu młodego i dorosłego człowieka. Przypomniała założenia i cel Programu „ Moje Boisko - Orlik 2012”. Ponadto zwróciła uwagę
  i podziw na zainteresowanie wśród młodzieży, sportowców Orlikiem, a także na usytuowanie obiektu - w już pięknie zagospodarowanym kompleksie sportowym. Uznała , że z pewnością gmina Poczesna zasługuje na miano - Przyjaznej Gminy.
 • Pan Grzegorz Sztolcman Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zwrócił uwagę na fakt , że zdrowie człowieka jest wymiarem sprawności fizycznej , ruch pozwala wydobyć z człowieka największe wartości, także umysłowe. Mens sana in corpore sano.
 • Pan Janusz Abramowicz przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego z satysfakcją mówił o naszej młodzieży
  i możliwości sfinansowania kompleksu boisk sportowych w ramach programu „ Moje Boisko – Orlik 2012”.
 • Władze powiatowe reprezentował : członek Zarządu Jan Miarzyński
  i wiceprzewodniczący Rady Powiatu Pan Andrzej Kubat.
  Pan Jan Miarzyński gratulował inwestycji, z dumą mówił o piątym Orliku w Powiecie Częstochowskim - Gminie Poczesna. Nie zabrakło życzeń i prezentów,
  a były to piłki sportowe, podobnie jak to uczynili wcześniejsi przedmówcy.
  Wśród zaproszonych gości swą obecnością zaszczycili również dyrektorzy centrów handlowych ; Pan Jerzy Jagusiak – dyrektor AUCHAN,
  Pan Łukasz Rakowski dyrektor DECATHLON,
  którzy współpracują z gminą i nie zapominają o potrzebach młodzieży ; małych i dużych sportowcach, co niniejszym uczynili na uroczystym otwarciu.
  Pani Anna Gamalczyk dyrektor Częstochowskiej Delegatury Śląskiego Kuratorium Oświaty skierowała szczególnie swoje wystąpienie do młodzieży, nauczycieli mówiąc o znaczeniu i roli lekcji wychowania fizycznego w szkołach. Talenty , umiejętności należy rozwijać, a jeszcze mając takie warunki jak w gminie Poczesna z pewnością jest tylko wielką przyjemnością. Na ręce Pana Wójta został złożony list gratulacyjny od Śląskiego Kuratora Oświaty Pana Stanisława Faber.
  Swoją obecnością zaszczyciło, jak wcześniej wspomniałam, wielu znamienitych gości do których również przyłączyli: radni na czele
  z Przewodniczącą Rady Gminy Lidią Kaźmierczak, sołtysi, młodzież
  z wszystkich szkół gminy Poczesna, nauczyciele, dyrektorzy placówek oświatowych, kluby sportowe, służba zdrowia, Policja, wykonawca inwestycji w osobach m.in.: Dyrektor GZOZ Andrzej Cupiał, Komendant Komisariatu Policji w Poczesnej Robert Kapitulewski, inż. Mieczysław Chudzik, mieszkańcy gminy, a także zasłużeni sportowcy. Wójt Gminy Poczesna w swoim wystąpieniu prezentował sylwetki - legendy sportu - Gminy Poczesna, a są to: Leon Kuta, Piotr Krawczyk, Grzegorz Kupczyk, Jerzy Ślęzak, Zdzisław Sławuta, Stanisław Markowski, Henryk Pałasz, Stefan Stachowiak.
  Kompleks boisk sportowych poświęcił Ksiądz Prefekt Parafii Bożego Ciała we Wrzosowej Dariusz Gach.
  Małgorzata Kocielińska dyrektor Zespołu Szkół w Hucie Starej B wraz
  z młodzieżą złożyła na ręce Wójta Gminy Poczesna podziękowania za inwestycje jakie w ostatnich latach mają miejsce na terenie Gminy Poczesna i wrażliwość na potrzeby młodych ludzi.
  „To dzięki programowi ministerialnemu, ale przede wszystkim dzięki staraniom wielu ludzi mamy szanse doskonalić swe sportowe zdolności
  i nabyte umiejętności m.in. na kompleksie boisk sportowych „ Orlik 2012”
  w Hucie Starej B”

  Minister Sportu i Turystyki - Adam Giersz