logo facebook
Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania - przeczytaj naszą politykę prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności. AKCEPTUJĘ
Zdjęcia z Gminy Poczesna
Herb Gminy Poczesna
 

Gmina Poczesna przed zadaniami na 2008 rok i przyszłe lata.

    z dnia: 2008-01-15
Jeszcze niedawno witaliśmy Nowy Rok na sylwestrowych balach i zabawach, a teraz nadeszła pora , by wrócić do pracy dla społecznego dobra. Myślę, że dla każdego z nas ważna będzie realizacja ambitnych planów związanych z rozwojem naszej gminy. Tego chciałbym Państwu życzyć. Wspólnie musimy mądrze gospodarować publicznymi funduszami i rozwiązywać problemy trapiące naszą społeczność.
Gmina Poczesna przed zadaniami na 2008 rok i przyszłe lata. Gmina Poczesna przed zadaniami na 2008 rok i przyszłe lata.
Przed nami rok planowanych przedsięwzięć inwestycyjnych, które wpisaliśmy do tegorocznego budżetu.
Podjęliśmy się wyzwania, które wymagać będzie od nas wszystkich dużego poświęcenia i zaangażowania. Miarą sukcesu będzie sprawna realizacja tegorocznych planów, a nagrodą pozytywna ocena dotychczasowych działań przez naszych mieszkańców Gminy Poczesna. Praca gminnego samorządu ukierunkowana jest na podniesieniu standardu życia całej naszej społeczności. Pomyślna realizacja tegorocznych planów jest wyzwaniem dla Wójta i całej Rady Gminy Poczesna, niezależnie od prezentowanych przez radnych opcji , sympatii politycznych.

Przekonany jestem, że zaplanowane na ten rok inwestycje podniosą standard życia mieszkańców.
Do tego zobowiązaliśmy się, konstruując tegoroczny budżet.
Dla realizacji uchwalonych wspólnie celów inwestycyjnych ważna jest solidarność w działaniu i umiejętność współpracy.
Mamy szansę pozostawić po sobie trwały, materialny ślad naszej działalności.


O inwestycjach i przedsięwzięciach zaplanowanych na 2008 rok możecie Państwo przeczytać na stronie internetowej Gminy Poczesna www.poczesna.pl lub
w poniższej tabeli.
Przyjęte zadania są bardzo ambitne i wymagają dużych nakładów finansowych
z budżetu gminy oraz środków unijnych i innych pomocowych.
Oprócz wymienionych do realizacji bieżących zadań są także przykre, zaległe sprawy z poprzednich lat.
Problemy te dotyczą całej Gminy Poczesna i przez wiele lat, niestety, nie zostały rozwiązane. Te zaniedbania ciągną za sobą również zobowiązania finansowe dla naszej gminy.
Ważna, a nie załatwiona od kilku lat sprawa to funkcjonowanie wysypiska i nasze relacje z Miastem Częstochowa i Częstochowskim Przedsiębiorstwem Komunalnym.
Wyrażenie zgody przez ówczesne władze w latach osiemdziesiątych na lokalizację składowiska odpadów w Sobuczynie to niewybaczalny błąd.
Co zadecydowało, że na terenie naszej Gminy jest przedsiębiorstwo, którego właścicielem od lat 90-tych jest Miasto Częstochowa, a nie gmina Poczesna ………?
Takie pytania zadają zatroskani mieszkańcy Gminy Poczesna.
Uciążliwość z tytułu funkcjonowania wysypiska jest znana wszystkim mieszkańcom gminy; dotyczy zniszczonych dróg gminnych i powiatowych, wzmożonego ruchu na drogach a tym samym zagrożenia bezpieczeństwa dla użytkowników tych dróg i mieszkańców gminy, rozprzestrzeniania się nieprzyjemnych zapachów, zmniejszenia wartości nieruchomości zlokalizowanych w sąsiedztwie wysypiska i dróg dojazdowych. Jest to cena jaką wszyscy płacimy za nieprzemyślane i nieodpowiedzialne decyzje w latach poprzednich.
Na podstawie porozumień Gmina Poczesna otrzymywała od Miasta Częstochowa
i Częstochowskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego symboliczne środki finansowe. Okazało się, że porozumienie z roku 2002 zostało podważone przez Zarząd Częstochowskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego i wstrzymano wpłaty na rzecz Gminy Poczesna od 2005 roku.
Postępowania sądowe w różnych instytucjach trwały do 2007 roku.
Ostatecznie Częstochowskie Przedsiębiorstwo Komunalne wystąpiło z wnioskiem w sprawie kasacji do Sądu Najwyższego, polegające na unieważnieniu wspomnianej umowy z 2002 roku.
Sąd najwyższy z mocy art.58 § 1 K. c. uznał, że umowa miedzy Wójtem Gminy Poczesna , a Częstochowskim Przedsiębiorstwem Komunalnym i Prezydentem Miasta Częstochowa jest sprzeczna z obowiązującym prawem i jest nieważna.

Konsekwencją tego wyroku Częstochowskie Przedsiębiorstwo Komunalne wystąpiło o zwrot środków w kwocie 1 milion 160 tys. zł. Na uwagę zasługuje fakt, że nie wypłacenie kwoty wynikającej z wyroku Sądu Najwyższego spowodowałoby naliczanie dodatkowych kosztów ( egzekucja, odsetki, komornik, koszty sądowe) co dodatkowo obciążyłoby finanse Gminy Poczesna.
Szanowni Państwo!
Mając na uwadze dobro Gminy Poczesna i ich mieszkańców podjąłem następujące działania:
 • Poleciłem zweryfikować deklaracje podatkowe za 2005, 2006, 2007 rok,
  w wyniku czego opodatkowanie dla Częstochowskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego wzrosło o ponad 91 ha, tym samym uporządkowałem sferę obciążeń podatkowych w stosunku do Częstochowskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego.
 • Nie wyraziłem zgody na przeprowadzenie proponowanej kanalizacji sanitarnej z wysypiska, ponieważ nie uwzględniała ona interesów mieszkańców Sobuczyny i Brzezin.
 • Podjąłem działania w sprawie przeprowadzenia badań lekarskich wśród osób zamieszkałych w pobliżu składowiska odpadów komunalnych.
 • Zobowiązałem gminne służby z zakresu ochrony środowiska do wnikliwego i szczegółowego analizowania wszelkich spraw dotyczących Częstochowskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego w związku
  z obowiązującym prawem w tym zakresie.
 • Pozostają do uporządkowania z lat ubiegłych jeszcze inne zaległe roszczenia podmiotów ( poza Częstochowskim Przedsiębiorstwem Komunalnym) w stosunku do Gminy Poczesna, które wymagają analizy
  i dużego wkładu pracy aby nie został naruszony interes gminy.

  Wiem jednak, że jesteśmy wierni swoim przekonaniom, wiedzy i nie pozwolimy by cokolwiek naruszyło nasze dążenia do wyznaczonego celu
  i zamierzeń na rok 2008 i przyszłe lata.