logo facebook
Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania - przeczytaj naszą politykę prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności. AKCEPTUJĘ
Zdjęcia z Gminy Poczesna
Herb Gminy Poczesna
 

Gminę Poczesna odwiedziła Ewa Cielesz...

    z dnia: 2021-10-16
znana pisarka, poetka, autorka bestsellerowej trylogii ,,Córka cieni” oraz reżyserka teatru amatorskiego.

           15 października 2021r. gościem Gminnej Biblioteki Publicznej w Poczesnej była Pani Ewa Cielesz. W dorobku artystycznym pisarki znajduje się kilka tomików poetyckich, zbiór opowiadań ,,Co za gwiazdami”, powieść ,,Niskie drzewa”, seria książek ,,Słońce umiera i tańczy”, najnowsza „Tango” oraz seria ,,Pochyłe niebo”. Jej książki cieszą się pochlebnymi opiniami zarówno krytyków, jak i czytelników. Ewa Cielesz jest polską pisarką o stale rosnącej popularności. Rozgłos zdobyła za sprawą trzytomowej serii powieściowej zatytułowanej „Córka cieni”, na którą składają się pozycje: „Siedem szmacianych dat”, „Obce matki” a także „Burza przed ciszą”. Trylogia przedstawia ukazane na tle wojny losy tytułowej bohaterki Julianny.
       Zaproszenie Wójta Gminy Poczesna – Krzysztofa Ujmy oraz Gminnej Biblioteki w Poczesnej na wieczór autorski pisarki przyjęli: samorządowcy: radni, sołtysi, prezes ZNP, czytelnicy. W swoich książkach Pani Ewa pisze o świecie nieidealnym, o zwykłych ludziach i sprawach trudnych, które odnoszą się do codziennego życia ( m.in. rozwód rodziców choroba, niechciana ciąża, samotność ), gdzie nie ma łatwych rozwiązań i dobrych odpowiedzi. Jej powieści są bardzo emocjonalne, wzruszają, stawiają ważne pytania i skłaniają do refleksji.

        Ewa Cielesz urodziła się w Piasecznie. Ukończyła studia pedagogiczne na Uniwersytecie Wrocławskim, a następnie reżyserię we wrocławskiej filii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Pasją Pani Ewy jest również teatr. Pisarka jest absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu i Uniwersytetu Wrocławskiego. Prowadzi teatralne grupy dla najmłodszych, starszej młodzieży, studentów oraz grupę dorosłych. Dla tych wszystkich grup pisze programy i scenariusze. Jej spektakle cieszą się dużym powodzeniem. Ewa Cielesz jest autorką powieści, nauczycielką i instruktorem teatralnym, czterokrotnie wraz ze swoim zespołem, zdobyła Grand Prix Festiwalu Małych Form za Sztuki swojego autorstwa, związana z Wrocławiem. Obecnie mieszka w Konstancinie. Autorka zdradziła obecnym na spotkaniu kulisy swojego warsztatu pisarskiego. Opowiadała o tym, skąd czerpie inspirację do swoich książek, o planach na następne powieści, które już kiełkują jej w głowie, a także o zabawnych sytuacjach, jakie spotykają ją na spotkaniach autorskich. Wspominała też o swoich czytelnikach oraz ich wpływie na jej twórczość i życie. Bardzo ciekawie opowiadała o swoim życiu, swojej twórczości i o tematyce swoich powieści. Najbardziej znana jest trylogia „Córka cieni”, a w niej opisany: przedwojenny zakazany romans, ucieczka w Bieszczady, brutalność, wojny, bandy ukraińskie, trudna rzeczywistość powojennej Polsce – na tle zawirowań dorasta w samotności mała dziewczynka.
Autorka z radością w barwny i porywający sposób opowiadała o swoich życiowych losach zanim wstąpiła na drogę pisarstwa, oraz o swoim zapale do wykonywanego zawodu - a może raczej powołania, o swojej twórczości i o spotkaniach ze zwykłymi ludźmi noszącymi w sobie wiele niezwykłych i ciekawych historii. Podczas spotkania można było zakupić książkę z autografem. 
Pisarka zwróciła się do młodych ludzi obecnych na spotkaniu, udzieliła im wiele praktycznych rad dotyczących pisarstwa, wydawania własnych prac oraz przekazała wiele cennych informacji na temat prawidłowych wzorców zachowań, których elementy zawarte są w programach wychowawczo - profilaktycznych odczytywanych podczas zajęć w szkole. Na koniec zachęciła do przełamania się i odważnego zmierzania do debiutu.  Spotkanie zakończyło się indywidualnymi rozmowami z pisarką, przy podpisywaniu licznie zakupionych książek. Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze. Wszyscy byliśmy pod wrażeniem osobowości autorki, cieplej i niezwykle życzliwej. Dziękujemy.
Iwona Skorupa
zdjęcia: Magdalena Caban