logo facebook
Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania - przeczytaj naszą politykę prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności. AKCEPTUJĘ
Zdjęcia z Gminy Poczesna
Herb Gminy Poczesna
 

Hej, kijki w dłoń!

    z dnia: 2012-05-25
W sobotę 26 maja 2012 roku w Hucie Starej B odbędzie się druga tura zawodów organizowanych w ramach „II Jurajskiego Pucharu Nordic Walking”. Patronat honorowy nad imprezą objął wójt Gminy Poczesna – Krzysztof Ujma.   Zawody odbywać się będą na boisku Orlika przy Zespole Szkół w Hucie Starej B przy ul. Mickiewicza 12. Rozpoczęcie imprezy zaplanowano na godzinę 16:00
Hej, kijki w dłoń! Hej, kijki w dłoń!

Dla uczestników przygotowano dziesięć kategorii wiekowych. Dla najlepszych chodziarzy przewidziano nagrody i upominki. Trasa ma przebiegać na dystansie ok. 6 kilometrów. Opłata startowa wynosi 10 złotych. Natomiast w dniu startu – 50 zł.

Zapisy oraz szczegóły dotyczące całej imprezy zamieszczone zostały na stronie internetowej: www.jurajskipuchar.pl. Relacje z Inauguracji II Jurajskiego Pucharu Nordic Walking w Częstochowie przedstawi TV Orion.
Ojczyzną
Nordic Walking jest Finlandia. Wszystko zaczęło się od tego, że w latach siedemdziesiątych, fińscy biathloniści, opracowali swoisty trening, który nie wymagał śniegu ani nart, a pozwalał doskonalić technikę chodzenia, biegania i skakania. Trening ten podobnie jak bieg narciarski, angażował do wysiłku aż dziewięćdziesiąt procent mięśni.
Pod koniec lat 80. podjęto próbę promowania Nordic Walking w kręgach sportowych i w szkołach. Przeprowadzano różne doświadczenia i akcje promocyjne, ale nie przyniosły zadowalających rezultatów.
Dopiero w latach 90. Nordic Walking zaczął władać ludzkimi sercami. W tym samym okresie w Stanach Zjednoczonych wykształcił się tak zwany Power Walk znany także pod nazwą speed walking
, czyli poruszanie się z prędkością od 7 km na godzinę do 9 km na godzinę. Główną jego zasadą jest to, że jedna stopa musi mieć stały kontakt z podłożem.
opr. an