logo facebook
Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania - przeczytaj naszą politykę prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności. AKCEPTUJĘ
Zdjęcia z Gminy Poczesna
Herb Gminy Poczesna
 

Informacja o przeprowadzanej na terenie województwa śląskiego...

    z dnia: 2018-09-17
... akcji szczepienia lisów wolnożyjących w 2018r.

Śląski Wojewódzki Lekarz Weterynarii informuje, że w dniach 19.09. – 28.09.2018r., prowadzona będzie akcja szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie. Przynęta zawierająca szczepionkę dla lisów ma postać małych brunatnych krążków o nieprzyjemnym zapachu zepsutej ryby, zostanie ona zrzucona z samolotów na obszarze ok. 10 tyś. km2 w sumie na terenie całego województwa śląskiego.

Śląski Wojewódzki Lekarz Weterynarii apeluje do mieszkańców o nie podnoszenie szczepionek z ziemi. Znalezioną przynętę należy pozostawić w danym miejscu. Sama przynęta nie jest niebezpieczna dla zdrowia człowieka, jednakże w przypadku otwarcia kapsułki, która znajduje się we wnętrzu przynęty należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem medycyny informując go o tym fakcie.

Jednocześnie apelujemy, żeby dwa tygodnie po przeprowadzeniu akcji nie wyprowadzać zwierząt domowych na tereny zielone (lasy, pola, łąki).

Wprowadzenie akcji doustnego szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie sprawdziło się jako najskuteczniejsza metoda zwalczania wścieklizny w Europie. Odbywa się ona od 1995r., dwa razy w roku wiosną i jesienią.

opr. AW