logo facebook
Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania - przeczytaj naszą politykę prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności. AKCEPTUJĘ
Zdjęcia z Gminy Poczesna
Herb Gminy Poczesna
 

Kolejne spotkanie

    z dnia: 2023-03-22
słuchaczy UTW.
W dniu 21 marca podczas spotkania słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku zagościła w Gminnym Centrum Kultury, Informacji i Rekreacji w Poczesnej Homeopata Karolina Knaut z Olsztyna. Pani Karolina przybliżyła nam historię powstania tej dziedziny leczenia, jej zastosowanie, efekty terapeutyczne i perspektywy na przyszłość.
Homeopatia to nie sposób leczenia lecz wyszukiwania w organizmie bodźca, który spowoduje wyzwolenie silniejszej odporności organizmu.
Homeopatia jest najczęściej stosowana u ludzi zmagającymi się z: chorobami skóry, układu oddechowego, narządów ruchu, urazami, przewlekłymi stanami zapalnymi układu moczowego, oddechowego, pokarmowego, w migrenach, neuralgiach i oparzeniach.
Homeopatia jako koncepcja leczenia została opracowana przez niemieckiego lekarza Samuela Hahnemanna. Obecnie jest jedną z najpopularniejszych alternatywnych metod leczenia na świecie. Na pierwszym miejscu jest akupunktura, na drugim homeopatia a na trzecim ziołolecznictwo. Z homeopatii korzysta około 300 mln. ludzi na świecie. Głównym założeniem tego sposobu leczenia jest podawanie osobie chorej wielokrotnie rozcieńczonych substancji, które w dużym stężeniu są chorobotwórcze. Substancje te podane w odpowiedniej dawce mają właściwości lecznicze.
Leczenie homeopatyczne oparte jest na stosowaniu najróżniejszych naturalnych substancji, w tym także surowców pochodzenia zwierzęcego, roślinnego i minerałów, które mają usuwać przyczynę choroby. Do produkcji leków wykorzystuje się zioła, rośliny, minerały, kwasy, chore tkanki, bakterie, owady i zwierzęta.
Lekarz homeopata rozpatruj człowieka jako całość. Najpierw wykonuje badania i przeprowadza wywiad medyczny, a następnie opracowuje najlepszą kurację. Homeopatia istnieje od przełomu XVIII i XIX wieku i wciąż się rozwija zdobywając coraz to więcej zwolenników. Rodzina królewska w Anglii miała również swojego homeopatę. Trzeba jednak pamiętać, że bardzo ważna jest profilaktyka, umiarkowana aktywność fizyczna, zdrowe odżywianie i higiena emocji. Na zakończenie wykładu wywiązała się gorąca dyskusja, a słuchacze zadawali wiele pytań. Jak więc widać temat był bardzo ciekawy i pożądany. Prezes UTW oraz Wójt Krzysztof Ujma podziękowali Pani Karolinie i wręczyli mały upominek.
Halina Synakiewicz
fot: Iwona Skorupazam. an